Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Przebarwienia skóry po opalaniu to zdecydowanie niechciana pamiątka z wakacji, ale niestety dość powszechna. Plamy posłoneczne najczęściej mają formę nieregularnych brązowych defektów skórnych, które długo się utrzymują i szpecą skórę, przez co są źródłem kompleksów. Na szczęście znane są liczne metody usuwania przebarwień na skórze.
Artykuł "Jak pozbyć się przebarwień skóry po lecie?" porusza poniższe tematy:
Plamy po opalaniu częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn i to nie dlatego, że Panie są większymi fankami plażowania i opalenizny. Otóż główną przyczyną powstawania plam posłonecznych są zmiany hormonalne zwiększające wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Kobiety w czasie ciąży i stosujące pigułki antykoncepcyjne lub inne leki hormonalne, w tym hormonalne leki na przekwitanie i tarczycę, najczęściej wracają z urlopu z plamami posłonecznymi. Przyczyną pojawienia się przebarwień może być też stan zapalny wywołany przez trądzik oraz zabiegi kosmetyczne, np po stosowaniu retinolu. Jak uniknąć przebarwień po opalaniu? Najlepiej ograniczyć czas spędzany w pełnym słońcu oraz stosować krem z filtrem UV. Jest to konieczne u osób mających skłonność do powstawania plam po ekspozycji na słońce.
Plamy pigmentacyjne można usunąć na wiele sposobów, jednak w większości zmniejszenie widoczności przebarwień na skórze po opalaniu wymaga czasu, gdyż przebiega stopniowo. Warto też podkreślić, że podczas terapii zmniejszającej przebarwienia nie wolno się wystawiać na słońce, a na co dzień trzeba stosować kremy z wysokim filtrem, żeby nie pogłębić problemu. Poniżej prezentujemy najczęściej wymieniane metody na przebarwienia skóry:
1. Kosmetyki na przebarwienia na skórze Najczęściej działanie kosmetyków na przebarwienia na twarzy opiera się na stopniowym złuszczaniu naskórka i rozjaśnianiu plamek. Ich regularne stosowanie stopniowo ujednolica kolor skóry, a cera staje się promienna i wygładzona. Najintensywniej zadziała serum na przebarwienia zawierające kwasy złuszczające naskórek i skoncentrowane składniki rozjaśniające przebarwienia. Można je stosować miejscowo lub na całą twarz omijając okolice oczu. Warte polecenia są np:
Do codziennej pielęgnacji skóry skłonnej po przebarwień można stosować krem na przebarwienia. Poza komponentą rozjaśniającą zawiera on składniki nawilżające i pielęgnujące. Przykładowe kremy na przebarwienia na twarzy to:
Przebarwienia można też ukryć za pomocą kosmetyków kolorowych. Korektor na przebarwienia i podkład kryjący to najszybszy sposób na zamaskowanie defektów skórnych wywołanych przez negatywne oddziaływanie promieni słonecznych. Plusem jest to, że mogą być stosowane codziennie, ale niestety nie usuną na stałe plam po opalaniu. Kosmetyki kolorowe na przebarwienia to m.in.:
2. Zabiegi na przebarwienia skóry Gdy kosmetyki wybielające przebarwienia skórne nie pomagają lub są niewystarczające można wykonać usuwanie przebarwień u dermatologa lub kosmetyczki. Profesjonalne wybielanie najczęściej wykonywane jest za pomocą lasera, przy czym wybielające zabiegi laserowe są dosyć drogie i wymagają kilku powtórzeń. W gabinetach medycyny estetycznej możemy też wykonać peelingi chemiczne kwasami złuszczającymi naskórek objęty zmianami depigmentacyjnymi. Chemabrazja, czyli peeling chemiczny wykonuje się przy użyciu kwasu glikolowego, kwasu trichlorooctowego (TCA), kwasu migdałowego i innych mieszanek kwasów stosowanych w kosmetyce. Ostatnio popularny jest też zabieg mikrodermabracji, czyli usuwania wierzchnich warstw skóry przy użyciu drobnych kryształków minerałów.
3. Domowe metody na przebarwienia skóry Aby pozbyć się plam posłonecznych można też zastosować babcine, domowe sposoby na przebarwienia po opalaniu. Poniżej podajemy maseczki wybielające wykonane przy użyciu produktów spożywczych:
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.