Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Biorezonans jest metodą diagnostyczną, która nie jest wykorzystywana w konwencjonalnej medycynie. Stosowana jest przez osoby praktykujące medycynę alternatywną. Czasami rekomendowany jest nawet jako element terapii. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych dowodów, które potwierdzałyby skuteczność tej metody w diagnostyce i leczeniu. Według teorii biorezonansu każda komórka i narząd w ciele emituje fale elektromagnetyczne (chociaż tutaj bardziej pasowałoby sformułowanie bliżej niesprecyzowane fale o pewnych cechach fal elektromagnetycznych) o charakterystycznej częstotliwości. Określony zakres drgań przypisuje także pasożytom czy bakteriom. "Zdrowe częstotliwości" dla różnych narządów ulegają zakłóceniu z powodu choroby lub dysfunkcji. Urządzenie do biorezonansu wykrywa te "niepoprawne fale", a następnie je neutralizuje poprzez wysyłanie fal o przeciwnym znaku, przywracając poprawną, "zdrową" częstotliwość. Drgania te nie są rejestrowane żadnymi innymi metodami poza specjalnymi opatentowanymi aparatami
Biorezonans to metoda sprzeczna z EBM (ang. evidence-based medicine), czyli zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych i faktach. Skuteczność stosowania biorezonansu jest porównywalna z placebo. Placebo to substancja lub rodzaj interwencji, który nie ma wpływu na stan zdrowia. Efekt placebo ma podłoże psychologiczne. Jeśli pacjent wierzy, że dana metoda działa, może chwilowo czuć się lepiej ale oczywiście nie wyleczy żadnej choroby. Mechanizm ten nie jest w pełni zrozumiały. Obejmuje on wiele reakcji neurobiologicznych. Eksperci z dziedzin "pseudonaukowych" w swoich wypowiedziach stosują ciężką do zrozumienia dla pacjenta terminologię, poprzez którą starają się przekonać pacjenta o naukowym podłożu tej niekonwencjonalnej metody.
Badanie biorezonansem może przebiegać w różny sposób w zależności od używanego sprzętu. Zazwyczaj wykonywane jest w pozycji siedzącej. Pacjent dostaje do trzymania w obu dłoniach specjalne elektrody - podłużne, metalowe "walce". Po włączeniu maszyny przez organizm przepuszczane są fale. Następnie maszyna odczytuje wynik, na podstawie której osoba wykonująca badanie stawia "diagnozę" i dopiera terapię biorezonansową. W niektórych modelach urządzeń elektrody są przyklejane do ciała lub umiejscowione w specjalnej macie, na której kładzie się osoba "badana". Procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna.
Warto podkreślić, że biorezonans i rezonans magnetyczny (MRI) to dwa zupełnie inne badania. Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe wykonywane w szpitalach, które służy do wykrycia nieprawidłowości w tkankach. Generowany jest wysokiej jakości obraz szczegółowo pokazujący strukturę narządów. Badanie MRI wykonywane jest w pozycji leżącej w specjalnym urządzeniu przypominającym tubę.
Z powodu braku wiarygodnych badań klinicznych, ciężko o rzetelne źródło naukowe opisujące przeciwwskazania do wykonania badania. Producenci aparatury do biorezonansu odradzają ten proces terapeutyczny u:
Biorezonans nie jest uznawany za skuteczną metodę diagnostyczną i terapeutyczną. Gabinety oferujące jego wykonanie oczywiście opisują jego szerokie zastosowanie w diagnostyce oraz leczeniu całej masy chorób, od układu krążenia po psychiczne i infekcyjne. Podają, że mogą pomóc osobom z:
Biorezonans opisywany jest jako remedium na wszystkie dolegliwości, co już na wstępie wzbudza podejrzenia co do jego skuteczności. Nie istnieją żadne wiarygodne dowody na to, aby pomógł wykryć lub wyleczyć wymienione wyżej choroby i infekcje.
W celu potwierdzenia skuteczności jakiejkolwiek metody terapeutycznej lub diagnostycznej niezbędne są długo trwające badania na dużych grupach ludzi. Tak, aby być pewnym co do mechanizmu działania w różnych populacjach i grupach wiekowych. Nie ma żadnych wysokiej jakości badań, które sugerowałyby skuteczność biorezonansu. Można znaleźć pojedyncze badania sugerujące jego korzystny wpływ, jednak zagłębiając się w ich treść okazuje się, że zostały one przeprowadzone na bardzo niewielkich grupach osób (kilkanaście, kilkadziesiąt). Pozytywne efekty zgłaszane przez pacjentów najprawdopodobniej bazuję na efekcie placebo. Efekty te nie mają potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych ani obrazowych. Wielkość grup badanych po 10, 20 czy 60 osób nie jest wystarczająca do pewnego stwierdzenia zależności. Ponadto część z badań sponsorowana była przez producentów sprzętu do biorezonansu i publikowana jedynie w małych medycznych czasopismach.
Propagowanie biorezonansu jest szkodliwe dla pacjentów. Niestety, poprzez niewiedzę ludzie czasami decydują się na wykonywanie takich "terapii", co wydłuża czas zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia występującej choroby. W niektórych przypadkach czas reakcji jest bardzo ważny, aby móc przeprowadzić skuteczne leczenie np. przy boreliozie czy chorobach nowotworowych. Jeśli występują niepokojące dolegliwości warto zgłosić się do lekarza, który zaplanuje indywidualny proces diagnostyczny i w razie potrzeby wdroży leczenie o udowodnionej skuteczności.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.