Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Dlaczego boli nas głowa? Przyczyn bólu głowy może być tak wiele jak jego rodzajów. Do najczęstszych należą problemy z krążeniem mózgowym, zmęczenie, silny stres, zaburzenia hormonalne i naczyniowe, nadużywanie leków, alkoholu i papierosów. Może towarzyszyć jednostkom chorobowym np. nadciśnieniu tętniczemu, zapaleniu zatok, zwyrodnieniu kręgosłupa - bardzo często w odcinku szyjnym. Czasami, bóle głowy mogą być jednym z objawów bardzo poważnych sytuacji klinicznych takich jak guzy mózgu, neuroborelioza, zakażenia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, choroby tkanki łącznej.
Bóle głowy, w zależności od przyczyny można podzielić na pierwotne, wtórne oraz nerwobóle nerwów czaszkowych (najczęściej nerwu trójdzielnego). Pierwotne bóle głowy (dawniej samoistne) stanowią zdecydowaną większość przypadków. W klasyfikacji opracowanej przez International Headache Society, wśród nich wyróżnia się dolegliwości takie jak:
Wtórne bóle głowy (dawniej nazywane objawowymi) powodowane są przez czynniki takie jak urazy, choroby czy zakażenia. Wymienia się wśród nich urazy głowy i szyi, choroby naczyń znajdujących się wewnątrz czaszki lub prowadzących do głowy, zaburzenia homeostazy, choroby szyi, oczu, uszu, nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej i innych struktur w obrębie głowy, zaburzenia psychiczne. Istotną podgrupą są również bole głowy przypisywane działaniu substancji chemicznych lub reakcjom po ich odstawieniu np. w wyniku nadużywania leków.
Migrena jest chorobą przewlekłą, w której występują napadowe bóle głowy o znacznym nasileniu. Mogą im towarzyszyć inne objawy neurologiczne. Około 3 razy częściej występuje u kobiet. Jest przejawem klinicznym wrodzonej skłonności do nadmiernego reagowania układu nerwowo-naczyniowego głowy na niektóre bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Napad migreny może składać się z kilku następujących faz: zwiastunów, aury i bólu głowy. W fazie zwiastunów, występującej u 20-60% chorych na 1-24 godziny przed wystąpieniem bólu głowy pojawia się rozdrażnienie, zmęczenie, przygnębienie, trudności z koncentracją, nadmierne łaknienie, wrażenie sztywności karku. Faza aury obejmuje występowanie objawów neurologicznych, zazwyczaj trwających 5-20 minut przed bólem głowy. Może mieć charakter:
Typowy migrenowy ból głowy jest najczęściej jednostronny, stopniowo narastający, pulsujący, o umiarkowanym lub znacznym nasileniu. W około 40% przypadkach jest obustronny lub jednostronny przechodzący w obustronny. Średnio trwa od 4 do 72 godzin. Ilość napadów w miesiącu może być różna, u większości osób jest to 1 lub 2. Charakterystyczne dla bólu migrenowego jest jego nasilanie podczas aktywności fizycznej, nawet niewielkiej, a także nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy.
Napad migreny może być wywołany przez wiele czynników. Wymienia się wśród nich stres, lęk, spadek ciśnienia atmosferycznego, niedosypianie lub zbyt długi sen, miesiączkę, nadmierny wysiłek fizyczny, alkohol, intensywne bodźce świetlne i intensywny hałas. Bardzo ważną grupą są także niektóre pokarmy. Udowodniono, że czerwone wino, czekolada, dojrzewające sery pleśniowe, wędzone ryby, mięso i inne produkty bogate w tyraminę, mogą nasilać a nawet wywołać migrenę. Negatywny wpływ może mieć również przyjmowanie leków z grupy donorów tlenku azotu, inhibitorów 5-fosfodiesterazy, estrogenów czy rezerpiny.
Ból głowy typu napięciowego ma charakter samoistny, występuje obustronnie, nie jest pulsujący i ma niewielkie lub umiarkowane natężenie. Jest rozlany, tępy, uciskowy. Umiejscowiony jest głównie w okolicy czołowej, czasami ciemieniowej i potylicy. Nie towarzyszą mu nudności i nie nasila się podczas aktywności fizycznej. Niezwykle rzadko towarzyszy mu nadwrażliwość na światło lub hałas. Może mieć postać epizodyczną lub przewlekłą. Przyczyny jego powstawania nie zostały do końca wyjaśnione. Wystąpieniu sprzyjają czynniki psychiczne m.in. lęk, stres, depresja, zaburzenia konwersyjne.
Czas jego trwania waha się od kilku godzin, nawet do kilku dni. Najczęściej występuje przez kilkanaście dni w miesiącu, a u części osób nawet codziennie. W niektórych przypadkach, w trakcie bólu obserwuje się zwiększone napięcie i tkliwość mięśni głowy i szyi.
Klasterowy ból głowy charakteryzuje się napadami bardzo silnego bólu, występującego jednostronnie, zawsze po tej samej stronie. Przebiega z objawami wegetatywnymi ograniczonymi do tej samej strony głowy. Ten rodzaj bólu głowy jest najczęściej występującym z grupy trójdzielno-autonomicznych bólów głowy. Częstość jego występowania w populacji szacuje się na 0,1-0,4%. Dziewięciokrotnie częściej występuje u mężczyzn. U mężczyzn, choroba to rozpoczyna się zazwyczaj w 2-4 dekadzie życia, a u kobiet później, nawet w 5 dekadzie życia. Przyczyna klasterowego bólu głowy nie została jednoznacznie ustalona. Ocenia się, że w etiologii ma znaczenie aktywacja jąder podwzgórza mózgu.
Typowo zlokalizowany jest w okolicy oczodołu oraz przylegającego obszaru czołowo-skroniowego. Napady występują bardzo często, nawet do 8 razy na dzień. Średni czas pojedynczego napadu wynosi od 15 do 180 minut. U większości pacjentów, napary pojawiają się 2 razy dziennie, trwające około 30-50 minut. Występują nagle. Towarzyszą mu objawy takie jak zaczerwienienie spojówek, łzawienie z oka, uczucie zatkania nosa, wodnisty wyciek z nosa, zaczerwienienie i wzmożenie potliwości czoła po tej stronie. Podczas napadu osoba chora jest niespokojna, nadmierna ruchliwa, a nawet agresywna. Wypicie alkoholu, przyjęcie leków uwalniających tlenek azotu może wywołać napad.
Jak rozpoznać przyczynę bólu głowy, czy łatwo jest znaleźć powód dlaczego boli nas głowa? W celu poznania przyczyny bólów głowy, lekarz przeprowadza badania podmiotowe, przedmiotowe oraz pomocnicze. Rozpoczyna od zebrania dokładnego wywiadu z pacjentem, w celu określenia czasu występowania i dynamiki dolegliwości. Przykładowe pytania, jakie może zadać to:
Jeśli dodatkowo występują zaburzenia widzenia, osłabienie siły mięśni, zawroty głowy, nudności, nadwrażliwość na światło lub dźwięki, zaczerwienienie oczu, łzawienie, należy poinformować o tym lekarza. Badania pomocnicze mogą obejmować diagnostykę obrazową: tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny głowy.
Jak można leczyć ból głowy? Podczas napadu migreny najlepiej położyć się w ciemnym, cichym pomieszczeniu i postarać zasnąć. Doraźnie, w celu złagodzenia objawów stosuje się leki takie jak ergotamina, tryptany, leki przeciwwymiotne, kwas acetylosalicylowy (ASA), niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. ibuprofen). Nie należy jednak używać ich zbyt często, ze względu na zwiększenie częstości migren, wystąpienia migreny przewlekłej lub zmianę postaci w przewlekły codzienny ból głowy.
W przypadku bólu głowy typu napięciowego leczenie obejmuje doraźne stosowanie leków przeciwbólowych ( aspiryna, paracetamol), ewentualnie skojarzonych z kofeiną lub NLPZ. Podstawą jednak jest terapia przyczynowa, jeśli występują zaburzenia psychiczne.
W klasterowym bólu głowy występują okresy remisji i zaostrzeń. W ostrej fazie choroby stosuje się leczenie doraźne (zastrzyk z sumatryptanu, inhalacja tlenu) oraz leczenie zapobiegawcze krótkookresowe (glikokortykosteroidy). U osób z przewlekłą postacią choroby, lekarz może rozważyć dodatkowe zastosowanie terapii farmakologicznej zapobiegawczej przewlekłej. Stosuje się w niej m.in leki takie jak werapamil, węglan litu, glikokortykosteroidy, kwas walproinowy, metysergid i inne.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.