Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Jaki jest mechanizm powstawania kaca? Kac to nic innego jak zatrucie alkoholowe. Jest to reakcja organizmu na substancje chemiczne które wytwarzają się podczas metabolizowania alkoholu etylowego. Podczas spożycia, alkohol wchłania się w różnych odcinkach przewodu pokarmowego. Absorbowany jest już w jamie ustnej, a następnie w żołądku i jelitach. Wątroba jest najważniejszym oraz najbardziej obciążonym organem w procesie metabolizowania alkoholu. W procesie przemiany alkoholu etylowego do jego metabolitów biorą udział dwa enzymy - dehydrogenaza aldehydowa i dehydrogenaza alkoholowa. W pierwszej kolejności etanol zostaje przekształcony w aldehyd octowy. Substancja ta jest toksyczna. To właśnie ona odpowiada za przykre skutki związane z zatruciem alkoholowym. Aldehyd octowy jest w kolejnym etapie przekształcany w kwas octowy, który następnie wchodzi w kolejne przemiany.
Objawy kaca i stopień ich nasilenia zależy od wielu czynników. Są to między innymi: rodzaj oraz ilość spożytego alkoholu, tolerancja, wiek czy odstęp czasowy pomiędzy dawkami. Należy podkreślić że każda osoba ma inną tolerancję alkoholową, jest to uzależnione genetycznie oraz poprzez poziom aktywności enzymu odpowiedzialnego za rozkład alkoholu. Najczęstszymi objawami kaca jakie łatwo poznać to m.in.:
Niektóre objawy zatrucia alkoholowego mogą być powiązane z odwodnieniem organizmu, do którego dochodzi przy spożyciu dużej ilości alkoholu. Zwiększonej utracie płynów towarzyszy także utrata elektrolitów, w tym magnezu i potasu.
Najważniejszy przy spożywaniu alkoholu jest zdrowy rozsądek. Należy przede wszystkim unikać nadmiernego picia trunków i wyznaczyć górną granicę alkoholu który mamy zamiar wypić. Przed przystąpieniem do konsumpcji należy również zwrócić uwagę, czy zażywamy jakiekolwiek leki czy preparaty które wykluczają spożycie alkoholu. Wiele leków wchodzi z alkoholem w interakcję i ich łączenie może nasilać działania niepożądane leków lub nawet prowadzić do uszkodzenia wątroby. Szkodliwe reakcje mogą wystąpić nawet jeśli leki i alkohol nie są przyjmowane w tym samym czasie. Jeśli nie jesteśmy pewni interakcji przyjmowanych preparatów z alkoholem należy unikać alkoholu i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
By uniknąć, bądź zmniejszyć nasilenie kaca w trakcie spożycia należy pamiętać o kilku kwestiach. Osoby zmęczone są bardziej podatne na kaca, dlatego na spotkanie należy udać się będąc wypoczętym. Należy pić jeden rodzaj alkoholu, mieszanie ze sobą różnych rodzajów alkoholu bardzo mocno nasila zatrucie alkoholowe. Zaleca się unikanie palenia papierosów w trakcie picia drinków i innych rodzajów alkoholu, ponieważ zawarta w papierosach nikotyna również nasila zatrucie alkoholem. W trakcie zakrapianego spotkania powinno się dbać o nawodnienie - pić dużo wody by uniknąć oraz robić regularne przerwy między spożytym alkoholem. Ważne jest również jedzenie w trakcie picia, w szczególności produkty, które są źródłem węglowodanów złożonych, zabezpieczają one bowiem organizm przed spadkiem poziomu cukru we krwi, co łagodzi przebieg kaca i towarzyszące mu nudności.
W przypadku wypicia zbyt dużej ilości alkoholu i pojawienia się kaca możemy jedynie łagodzić jego obawy, niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się go całkowicie. Należy przede wszystkim nawadniać organizm pijąc wodę mineralną. W walce z kacem polecane są także napoje izotoniczne, stanowią one bowiem źródło elektrolitów. By skuteczniej łagodzić objawy zatrucia alkoholowego, nawadnianie organizmu należy rozpocząć zaraz po powrocie ze spotkania. Po przebudzeniu może już występować silny kac i przedłuży to okres regeneracji. Zalecane jest także spożywanie wartościowych posiłków, owoców i warzyw. Pomoce może również okazać się picie glukozy np. wody z miodem. Nie jest polecane stosowanie leków przeciwbólowych, w szczególności paracetamolu, w trakcie picia alkoholu lub bezpośrednio po jego spożyciu. Jeżeli jest to konieczne, w celu złagodzenia bólu głowy, środek przeciwbólowy (najlepiej ibuprofen) należy wziąć następnego dnia, po przebudzeniu.
Czy istnieją skuteczne sposoby na kaca? W aptekach dostępne są specjalne produkty łagodzące objawy syndromu dnia poprzedniego. Pomogą one szybciej pozbyć się kaca po zakrapianej imprezie. Preparaty na kaca dostępne w aptece najczęściej składają się z substancji przyspieszających metabolizm etanolu, takich jak kwas fumarowy i bursztynowy. Tabletki na kaca zawierać mogą aminokwasy takie jak L-cysteina lub L-glicyna które wchodzą w skład enzymów niezbędnych do przemiany alkoholu. W skład preparatów wchodzi również witamina C, która odpowiada za neutralizowanie wolnych rodników. W leczeniu kaca pomocna jest również glukoza i witamina B. Często w skład tabletek na kaca wchodzą również wyciągi roślinne takie jak żeń-szeń.
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.