Wszywka alkoholowa (Esperal, disulfiram). Jak długo działa wszywka alkoholowa, jakie są przeciwwskazania do jej stosowania i czy powoduje działania niepożądane lub skutki uboczne?

Arykuł banner - Wszywka alkoholowa (Esperal, disulfiram). Jak długo działa wszywka alkoholowa, jakie są przeciwwskazania do jej stosowania i czy powoduje działania niepożądane lub skutki uboczne?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Wszywka alkoholowa (Esperal) - jak działa i czy jest skuteczna w leczeniu alkoholizmu?

Wszywka alkoholowa, czyli tabletki z disulfiramem umieszczane pod skórą pacjenta, to jeden ze sposobów leczenia uzależnienia od alkoholu. Obecnie jest to metoda wykorzystywana pomocniczo w terapii uzależnień i wiąże się z nią wiele kontrowersji - szczególnie w zakresie skutków ubocznych i działań niepożądanych, które mogą wystąpić u „zaszytej” osoby. Jaki jest mechanizm działania disulfiramu i jak w praktyce wygląda zabieg umieszczenia wszywki w ciele pacjenta? Kiedy się go wykonuje i czy Esperal jest w stanie wyleczyć alkoholizm? Jakich skutków można spodziewać się po terapii z wykorzystaniem disulfiramu? Poznaj najważniejsze informacje o tym sposobie leczenia i dowiedz się, kiedy jest on przeciwwskazany.

Jak działa wszywka alkoholowa jako element terapii uzależnienia od alkoholu?

Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa procedury terapeutycznej, wykorzystywanej w farmakologicznym leczeniu nadużywania alkoholu. Polega ona na podaniu podskórne tabletek z substancją czynną o nazwie disulfiram (ich nazwa handlowa to Esperal). Wspomniana substancja to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej (w skrócie: ADH). Ma on za zadanie blokować mechanizm metabolizacji alkoholu w organizmie. Podczas metabolizmu alkoholu jest on przekształcany przez konkretne enzymy do mniej szkodliwych dla zdrowia ludzkiego substancji - z aldehydu octowego do kwasu octowego - natomiast disulfiram uniemożliwia zachodzenie tych procesów, powodując dokuczliwe i nieprzyjemne skutki uboczne po spożyciu alkoholu.

„Zaszycie” Esperalem ma więc działanie awersyjne - pacjent mając świadomość groźnych dla niego skutków wypicia alkoholu ma w teorii stronić od używki. Po spożyciu napoju alkoholowego, u osób leczonych Esperalem mogą wystąpić nudności i wymioty, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, dreszcze, wzrost ciśnienia tętniczego krwi i inne skutki uboczne - a więc wszystkie rodzaje konsekwencji zatrucia alkoholem. Ma to wywrzeć pewien efekt psychologiczny - ze strachu przed wymienionymi skutkami, dana osoba ma unikać picia alkoholu.

Jak wygląda zaszycie alkoholowe? Gdzie wszywa się lek z disulfiramem?

Zabieg zaszycia alkoholowego trwa kilka minut i jest wykonywany przez specjalistę chirurga, w znieczuleniu miejscowym (pacjent nie czuje momentu zaszycia). Cała procedura polega na nacięciu skóry i umieszczeniu pod nią tabletek z disulfiramem, które przez cały okres obecności w ciele uwalniają do krwiobiegu substancję czynną, utrzymując w ten sposób działanie leku. Po umieszczeniu Esperalu w odpowiednim miejscu, lekarz zaszywa rankę, a pacjent może od razu iść do domu.

Najczęściej tabletki z disulfiramem zaszywa się w okolicach łopatki lub na skórze w obrębie pośladka. Co ważne, przed zabiegiem pacjent musi przez co najmniej 12 godzin zachować całkowitą asystencję - inaczej założenie wszywki alkoholowej nie będzie możliwe.

Jak długo działa Esperal?

Długość działania Esperalu uzależniona jest od tego, ile tabletek z substancją czynną zostało umieszczone pod skórą u danego pacjenta. Generalnie zazwyczaj „wszywa” się od 8 do 10 tabletek, co powinno wystarczyć na okres do 8 miesięcy (w tym czasie disulfiram powoli będzie uwalniał się do krwiobiegu pacjenta, uniemożliwiając mu picie alkoholu bez przykrych konsekwencji zdrowotnych).

Umieszczanie wszywki alkoholowej pod skórą pacjenta a skutki uboczne i działania niepożądane

Skutki uboczne podania pacjentowi Esperalu pojawiają się dopiero w momencie spożycia przez niego alkoholu. Wyżej zostały opisane łagodne efekty zatrucia (w postaci zawrotów głowy i innych objawów - które jednak nadal są nieprzyjemne), natomiast po spożyciu przez osobę „zaszytą” dużej ilości alkoholu, mogą pojawić się znacznie poważniejsze skutki uboczne, takie jak utrata przytomności, niewydolność krążenia i niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, zawał, a nawet śmierć (to właśnie te konsekwencje stanowią powód do kontrowersji powiązanych ze stosowaniem disulfiramu w leczeniu alkoholizmu).

Z kolei działania niepożądane, które mogą pojawić się po umieszczeniu wszywki alkoholowej pod skórą, to: czasowe zaburzenia erekcji, reakcje alergiczne, nudności i wymioty, brak apetytu, szybka męczliwość, senność i niechęć do wykonywania codziennych czynności. Wśród działań niepożądanych Esperalu wyróżniamy również obniżenie nastroju, wahania nastroju, depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa? Cena wszycia Esperalu

Cena Esperalu oraz samego zabiegu różni się w zależności od miejsca wykonania procedury, a także od dawki leku. Niemniej, zazwyczaj koszt wszyswki alkoholowej (zarówno samych tabletek, jak i ich podania) waha się od 500 do nawet 800 złotych. Zdarza się, że pacjenci po odczuciu przykrych konsekwencji spożywania alkoholu po wprowadzeniu do organizmu Esperalu, przychodzą do gabinetu w celu usunięcia wszywki. Taki zabieg to z kolei koszt około 200 złotych.

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania

Tak, jak przy stosowaniu niemalże każdego leku, również w kontekście przyjmowania Esperalu istnieją pewne przeciwwskazania. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego - w tym nadciśnienie tętnicze, zespoły metaboliczne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca i inne;
  • ciężkie choroby i zaburzenia psychiczne, mogące skutkować załamaniami nerwowymi czy próbami samobójczymi i innymi powikłaniami w zakresie zdrowia psychicznego;
  • uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników znajdujących się w preparacie;
  • brak zachowania okresu abstynencji przed wszyciem tabletek, stan pod wpływem alkoholu;
  • ciąża oraz karmienie piersią.

W przypadku stwierdzenia różnych przeciwwskazań, lekarz kierujący na zabieg lub przeprowadzający procedurę może wykluczyć pacjenta z możliwości podania Esperalu lub odroczyć zabieg w czasie - do momentu ustąpienia przeciwwskazań (najczęściej chodzi tu o ustabilizowanie chorób towarzyszących lub o upojenie alkoholowe w dniu zabiegu).

Czy wszywka wystarczy do pokonania uzależnienia i nałogu?

Wszywka alkoholowa zdecydowanie nie jest wystarczającym sposobem w walce z nałogiem. Przede wszystkim nie ogranicza ona głodu alkoholowego, co sprawia, że osoba uzależniona nadal będzie odczuwała pragnienia napicia się i może sięgać po używkę. Dodatkowo, jako metoda awersyjna, jest krytykowana przez wiele środowisk medycznych i specjalistów leczenia uzależnień, jako niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjentów. Jeśli jednak dana osoba decyduje się na „zaszycie”, musi jednocześnie mieć świadomość konieczności pozostawania pod stałą, regularną kontrolą lekarską, a także podjęcia osobnej terapii (na przykład w nurcie poznawczo-behawioralnym), która ma na celu zmianę fałszywych przekonań oraz płynących z nich nawyków. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że wszywka alkoholowa jest tak naprawdę rozwiązaniem krótkookresowym, a leczenie alkoholizmu powinno być nastawione na długofalowe działania, zwiększające szansę na powodzenie terapii oraz całkowitą zmianę spojrzenia pacjenta na własne uzależnienie.

Źródła:

  1. J. Fudała, Leczenie uzależnienia od alkoholu [w:] Medycyna Praktyczna, 07.03.2013
  2. Disulfiram WZF - tabletki do implantacji [w:] Baza Leków Medycyny Praktycznej
  3. K. Jończyk, lek. K. Wilczyńska, dr hab. n. med. N. Waszkiewicz, Obraz alkoholika wysoko funkcjonującego [w:] Medycyna po Dyplomie 01/2020
  4. A. Pływak, K. Galus, E. Kozak-Szkopek, Wpływ psychoterapii na przebieg choroby alkoholowej u pacjentów leczonych w ośrodku terapii uzależnień [w:] Problemy Pielęgniarstwa 2015, tom 23, zeszyt nr 1
  5. B. T. Woronowicz, Problemy alkoholowe w praktyce lekarza rodzinnego. Część II [w:] Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2002

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł