Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Zbyt wysokie ciśnienie - zwłaszcza, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas - to niebezpieczny czynnik ryzyka chorób krążenia i wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych (zatory, zawały serca, udary mózgu). Niestety, obecnie na nadciśnienie (chorobę diagnozowaną w momencie rozpoznania wysokiego ciśnienia, utrzymującego się w regularnych pomiarach) zapada coraz więcej osób. Wynika to głównie ze zmian cywilizacyjnych dotyczących stylu życia - wiele osób na co dzień doświadcza długotrwałego stresu, ich dieta składa się z wysoko przetworzonych produktów, a część pacjentów z niezdiagnozowanym nadciśnieniem nie stroni także od używek - wszystko to i wiele innych czynników może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu - w tym do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Czy można poradzić sobie z tym problemem samodzielnie? Które z domowych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi - doraźnych i długofalowych - są najskuteczniejsze? W jakich okolicznościach powinniśmy koniecznie zgłosić się do lekarza lub nawet wezwać pogotowie? Poznaj najważniejsze informacje o tak zwanych „skokach ciśnienia” i sprawdź, co zrobić, by zbić wysokie ciśnienie.
Zanim przejdziemy do opisu sposobów na obniżenie ciśnienia krwi, warto na początku zaznaczyć, jakie wartości kwalifikuje się jako podwyższone ciśnienie, a jakie - jako ciśnienie optymalne. I tak, zbyt wysokie ciśnienie to ciśnienie wynoszące powyżej 140/90 mm Hg (pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe, druga - rozkurczowe, a jednostką, w której mierzy się te wartości są milimetry słupa rtęci). Skoki ciśnienia mogą pojawić się niemal u każdej osoby, co zwykle powiązane jest ze stresem, strachem i - ogólnie - z odczuwaniem silnych emocji. Jeśli jednak kolejne pomiary ciśnienia, wykonywane w odstępie kilku lub kilkunastu dni, przewyższają przyjęte normy, wówczas taki objaw powinien stanowić powód do niepokoju oraz do umówienia wizyty lekarskiej.
Jak mierzyć ciśnienie w prawidłowy sposób? Przede wszystkim pacjent powinien przebywać w pozycji siedzącej. Co ważne - nie dokonujemy pomiaru „z marszu”, ponieważ wynik może być wówczas zafałszowany. Osoba poddawana badaniu musi przez kilkanaście minut po zajęciu odpowiedniej pozycji posiedzieć spokojnie. Zazwyczaj rękaw ciśnieniomierza zakłada się na lewe ramię - na wysokości serca. Sama ręka powinna być zgięta w łokciu i stabilnie oparta - na przykład o blat stołu. Zadbanie o właściwe okoliczności i warunki pomiaru ciśnienia będzie miało wpływ na wynik badania. Więcej informacji o sposobie użytkowania ciśnieniomierza i najważniejszych zasadach pomiaru zawarliśmy w artykule Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?.
Co zrobić w sytuacji gdy okazało się, że my (lub nasz członek rodziny) mamy wysokie ciśnienie, a jednocześnie nie przyjmujemy leków na nadciśnienie lub przyjęta dawka nie obniżyła ciśnienia w wystarczający sposób? Można zastosować wówczas domowe sposoby na zbicie ciśnienia, polegające na:
Pamiętajmy, że wymienione powyżej doraźne sposoby na obniżenie ciśnienia nie zastąpią porady lekarskiej. Tak, jak zostało to już wspomniane - jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie przy wszystkich lub przy większości pomiarów, należy zgłosić się do specjalisty, który skieruje pacjenta na pełną diagnostykę nadciśnienia.
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia w trybie doraźnym można zastosować w przypadku incydentalnych pomiarów wskazujących na skoki ciśnienia, a także u osób, u który wykluczono nadciśnienie. Jeśli wiemy, że wysokie ciśnienie u danego pacjenta jest wynikiem stresującej, traumatycznej, trudnej sytuacji - wtedy także możemy zaproponować opisaną wcześniej, ciepłą kąpiel czy sekwencję uspokajających oddechów.
W przypadku odczytu ciśnieniomierza wynoszącego 180/110 lub więcej, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia ratunkowego lub poprosić kogoś bliskiego o zawiezienie pacjenta do szpitala. To samo dotyczy sytuacji, w której ciśnienie jest nieco niższe (ale nadal zbyt wysokie), a dodatkowo występują niepokojące objawy w postaci silnego bólu głowy, bólu oczu, zawrotów głowy, trudności z widzeniem, koordynacją ruchową i wyraźnym mówieniem.
Naturalne, domowe sposoby na obniżenie ciśnienia powinny opierać się na oficjalnych wytycznych towarzystw naukowych oraz na zaleceniach specjalistów, a także zakładać długofalowość. Niefarmakologiczne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi to m.in.:
Wszystkie wymienione powyżej sposoby na obniżenie ciśnienia są tak naprawdę metodami leczenia pierwszego rzutu przy zdiagnozowanym nadciśnieniu. Oczywiście w przypadku bardzo wysokich wartości ciśnienia specjalista wprowadza konkretne leki, wspierające wyrównanie poziomu ciśnienia, jednak najlepszym, długofalowym wsparciem farmakoterapii są po prostu ruch, zdrowa, odżywcza dieta, a także unikanie używek.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.