Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Równowaga elektrolitów w organizmie człowieka jest warunkiem funkcjonowania wszystkich procesów biochemicznych i molekularnych, doskonałego funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Osiągnięcie idealnego stosunku jest możliwe dzięki zrównoważonej diecie, ograniczeniu podaży soli i przestrzeganiu reżimu wodnego. Kiedy mamy duże obciążenie, pocimy się obficie i wraz z potem tracimy składniki odżywcze, elektrolity i wodę. A więc czym są te magiczne struktury, które wspomagają nasze codzienne normalne funkcjonowanie i dlaczego są na tyle ważne, że niedobór elektrolitów może być nawet groźny dla naszego życia?
Elektrolity to substancje, które w stanie rozpuszczonym mają przewodnictwo elektryczne, co jest ich cechą. Innymi słowy, mają ładunek elektryczny - dodatni lub ujemny. Powstają w wyniku dysocjacji soli, kwasów i zasad. Głównymi elektrolitami są sód i potas, a także magnez, żelazo, chlor, fosfor i wapń. Wszystkie mają swoje zasady i swoje funkcje. Zawarte w osoczu krwi i moczu.
Elektrolity przenoszą impulsy elektryczne przez nasze ciało. To ich główne zadanie, m.in. utrzymanie równowagi wodnej i regulowanie wielu funkcji organizmu. Elektrolity to różne pierwiastki śladowe, a ich niedobór, a także nadmiar grozi poważnymi problemami zdrowotnymi.
Jakie są główne elektrolity w organizmie człowieka?
Ogólne objawy niedoboru elektrolitów
Przyczyny braku równowagi elektrolitowej są konwencjonalnie podzielone ze względu na pochodzenie na naturalne i patologiczne. Przyczyny naturalne: nadmiar słonych pokarmów, niewystarczające picie, pocenie się, nadmierny wysiłek fizyczny, niewłaściwa dieta. Takie procesy są normalne i łatwe do pokonania. Podczas intensywnej aktywności fizycznej należy pić wodę wzbogaconą w elektrolity albo specjalne płyny elektrolitowe. Musisz także zwiększyć ilość pokarmów bogatych w minerały. Niepraktyczne jest zwiększanie spożycia produktów z wysokim poziomem elektrolitów, gdy poziom jest unormowany. Przyczyny patologiczne: biegunka, długotrwałe stosowanie leków moczopędnych, cukrzyca, zmniejszona gęstość moczu, stan pooperacyjny, zatrucie aspiryną, nadciśnienie, choroba nerek itp. W przypadku utraty płynu zawsze tracone są przydatne sole, a ich liczba musi zostać uzupełniona. Ilość koniecznych do uzupełnienia soli zależy od stopnia odwodnienia.
Czy elektrolity mogą być pomocne na kaca? Kac, choć dotkliwy, jest naturalną reakcją organizmu, który musi przetworzyć spożyty alkohol. Problem polega na tym, że trunki pije się znacznie szybciej i przyjemniej, niż je metabolizuje. Objawy kaca zaczynają pojawiać się wówczas, gdy stężenie alkoholu we krwi zaczyna znacznie się obniżać lub jest bliskie zeru.
Objawy kaca:
Uzupełnianie płynów zapobiega odwodnieniu, a elektrolity w nich są tym, co może być pomocne w zwalczeniu objawów kaca. Nie należy jednak „leczyć kaca” alkoholem, ale sięgać po napoje bezalkoholowe. Szczególnie wskazane jest uzupełnianie elektrolitów, które na kaca mają świetny wpływ, gdyż wyrównują poziom w osoczu i sprzyjają likwidowaniu uciążliwych objawów. Podstawowym źródłem elektrolitów jest woda, ale również soki owocowe i warzywne. Można też sięgnąć po elektrolity w tabletkach musujących, które pomogą pomóc zwalczyć odwodnienie występujące podczas kaca.
Elektrolity w tabletkach musujących są przede wszystkim zalecane w przypadku biegunki i wymiotów - ma to na celu zapobieganie odwodnieniu organizmu. Z elektrolitów można również korzystać w sytuacjach, kiedy odchodzi do wzmożonej utraty wody i soli mineralnych. Jedną z nich jest intensywne pocenie się w czasie upałów. Wraz z potem tracimy m.in. chlor, sód, magnez i wapń. Z tego względu, wykorzystuje się również elektrolity dla sportowców. Wysoka temperatura i wilgotność powodują, że zapotrzebowanie organizmu na płyny też jest większe.
Tak, nadmiar elektrolitów w organizmie człowiek jest tak samo groźny jak ich niedobór. W naturze nadmiar zdarza się znacznie rzadziej niż niedobór, ale łatwo jest doprowadzić do tego przedawkowując suplementację elektrolitów. Nie zaleca się stosowania elektrolitów jeżeli bilans wodno-elektrolitowy nie jest zaburzony. Elektrolity powinno przyjmować się tylko w określonych sytuacjach.
Uzupełnienie poziomu elektrolitów odbywa się codziennie w sposób nieświadomy poprzez pokarmy które spożywamy bogate w różne pierwiastki oraz pijąc płyny, dlatego tak ważne by zadbać o dobrą dietę i regularne nawadnianie organizmu. Natomiast u osób narażonych na niedobory można stosować suplementy jako profilaktyka niedoboru. Występują na rynku elektrolity w tabletkach, elektrolity w saszetkach, elektrolity w płynach izotonicznych.
Przypisy:
Edyta ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji. Aktualnie pracuje jako kierownik apteki, gdzie aktywnie doradza pacjentom i realizuje się w roli farmaceuty. Prywatnie lubi aktywnie spędzać czas uprawiając sport, szczególnie crossfit i jazdę na rolkach, a także chętnie podróżuje.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.