Melatonina – działanie, niedobór, dawkowanie i przeciwwskazania

Arykuł banner - Melatonina – działanie, niedobór, dawkowanie i przeciwwskazania

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Melatonina jest jednym z kluczowych hormonów dla utrzymania prawidłowego rytmu dobowego, snu i czuwania. Jej niedobory mogą zaburzać cykl okołodobowy i utrudniać zasypianie. Ilość melatoniny produkowanej przez szyszynkę zmniejsza się wraz z wiekiem, stąd na jej niedobory najbardziej narażone są osoby starsze. Zaburzenia snu objawiające się zbyt wczesnym budzeniem rano oraz problemami z zasypianiem, jak i utrzymaniem ciągłości snu są jednymi z objawów bezsenności. Jakość snu może poprawić melatonina. Jak melatonina działa na organizm i kiedy ją suplementować?

Spis treści

  1. Melatonina – działanie
  2. Melatonina na sen
  3. Melatonina a zaburzenia snu u osób starszych
  4. Melatonina - niedobór
  5. Melatonina - nadmiar
  6. Melatonina – dawkowanie
  7. Melatonina - lek
  8. Melatonina – przeciwwskazania
  9. Melatonina – interakcje
  10. Melatonina – działania niepożądane

Melatonina – działanie

Melatonina jest pochodną tryptofanu, naturalnie produkowaną w szyszynce. Nazywana jest hormonem ciemności, ponieważ jej wydzielanie następuje po zmroku, a światło wywiera wpływ hamujący. Początek wydzielania melatoniny zwykle następuje około godziny 21-22:00, osiągając najwyższe stężenie między godziną 2 a 4 w nocy. Jego wytwarzanie ulega stopniowemu zahamowaniu między 7 a 9:00 rano. Śpiąc przy oświetleniu, synteza jest znacznie obniżona, co pogarsza jakość snu. Jej produkcja jest związana także z wiekiem. Po 20 tygodniu życia, u niemowląt wzrasta wydzielanie melatoniny i pojawia się zarys cyklu dobowego. Wraz ze starzeniem się organizmu, dochodzi do zwapnienia szyszynki i obniżania syntezy tego hormonu. Jest to główna przyczyna trudności z zasypianiem osób starszych, w tym częste drzemki w dzień i budzenie się wcześnie rano – zaburzeniu ulega cykl okołodobowy. Najwyższa produkcja melatoniny występuje w wieku 3-5 lat, po czym przechodzi w fazę stabilizacji. Po 40 roku życia obserwuje się stopniowy spadek jej stężenia. Melatoninę cechuje wielokierunkowe działanie. Poza kontrolą rytmu dobowego, snu i czuwania, wykazuje działanie immunostymulujące, przeciwutleniające oraz wpływa na niektóre procesy hormonalne.

Melatonina na sen

Melatonina znana jest ze swojego korzystnego wpływu na proces zasypiania. Według badań, stosowanie melatoniny u osób z różnymi zaburzeniami snu poprawiało jego jakość, zwiększało całkowitą długość oraz przyspieszało zasypianie. Ponadto zaobserwowano obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, uregulowanie cyklu dobowego oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego podczas fazy REM snu.

Melatonina a zaburzenia snu u osób starszych

Ponad połowa osób po 65 roku życia skarży się na złą jakość snu, przejawiającą się częstym wybudzaniem oraz problemami z ponownym zaśnięciem. Często wynika to z faktu, że już po 55 roku życia, dobowa synteza melatoniny ulega stopniowemu obniżeniu. Często niedobór melatoniny koreluje z mało aktywnym stylem życia, zbyt małą ekspozycją na słońce w ciągu dnia, a zbyt dużą w godzinach wieczornych i nocnych, co również rozregulowuje naturalny rytm dobowy. Przed rozpoczęciem stosowania melatoniny u osób starszych, należy przeanalizować dotychczas przyjmowane leki pod kątem wystąpienia możliwych interakcji.

Melatonina – niedobór

Jakie są objawy niedoboru melatoniny? Objawy niedoboru melatoniny to przede wszystkim trudności z zasypianiem w nocy i wybudzeniem się rano, problemy z koncentracją, obniżenie samopoczucia oraz zmęczenie. Zbyt małe stężenie melatoniny prowadzi do zaburzeń naturalnego rytmu dobowego, skutkując sennością i wyczerpaniem w ciągu dnia.

Melatonina – nadmiar

Melatonina w zbyt dużych ilościach może wywoływać niekorzystne objawy takie jak nudności, koszmary, senność i zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Nadmiar melatoniny może pojawić się wskutek przedawkowania leków, stosując je niezgodnie z zaleceniami producenta, ale także w przebiegu niektórych chorób. Nadmiar melatoniny obserwuje się między innymi u osób z depresją czy marskością wątroby. 

Melatonina dawkowanie

Melatonina jest dostępna bez recepty w formie leku lub suplementu. Jest używana wspomagająco w zaburzeniach snu związanych np. ze zmianą stref czasowych, pracą zmianową oraz u osób niewidomych. Melatonina w tabletkach jest syntetycznie produkowanym odpowiednikiem naturalnego hormonu. Dawka dobierana jest indywidualnie. Najczęściej stosowana jest w ilości 1-3mg na dobę, niekiedy jednak zaleca się przyjmowanie nawet 5 mg. Preparat powinno się przyjmować wieczorem, minimum godzinę przed planowanym zaśnięciem. U osób niewidomych należy przyjmować melatoninę raz na dobę, około godziny 21-22:00. W przypadku zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych zaleca się od 2 do 3 mg melatoniny raz na dobę po zapadnięciu zmroku, rozpoczynając od pierwszego dnia podróży. Należy pamiętać, że melatonina nie ma wpływu natychmiastowego. Jej działanie obserwuje się stopniowo, z reguły po upływie 2 tygodniu od momentu rozpoczęcia przyjmowania preparatu.

Melatonina – lek

Melatonina jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka, produkowaną przez szyszynkę. Hormon ten odgrywa ważną rolę w regulacji cyklu okołodobowego. Kiedy nie jest produkowany w wystarczającej ilości, mogą pojawić się zaburzenia rytmu snu i czuwania. Melatonina jako lek, jest dostępna w dawkach 1, 3 lub 5 mg.

Melatonina – przeciwwskazania

Przyjmowanie melatoniny nie jest wskazane u osób nadużywających alkoholu, nadwrażliwych na melatoninę, a także u kobiet ciężarnych i karmiących. Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z zaburzeniami wątroby, depresją, padaczką, zaburzeniami hormonalnymi, czynności nerek i układu odpornościowego. Wówczas przed rozpoczęciem stosowania melatoniny, należy skonsultować się z lekarzem.

Melatonina – interakcje

Stosowane przez pacjentów leki mogą wpływać na stężenie i metabolizm melatoniny. Substancje ulegające przemianom w wątrobie takie jak: fluwoksamina, omeprazol, lanzoprazol, citalopram zwiększają stężenie we krwi równocześnie podawanej melatoniny. Na działanie melatoniny mogą także wpływać niektóre leki stosowane w terapii łuszczycy, choroby wrzodowej, hormonalnej terapii zastępczej, chorób psychiatrycznych oraz zaburzeń snu. Najczęściej opisuje się interakcje z: 5-metoksypsoralenem, cymetydyną, tiorydazyną, estrogenami, imipraminą czy benziodiazepiną.

Melatonina – działania niepożądane

Przy stosowaniu melatoniny, tak jak przy każdej substancji naturalnej lub syntetycznej, mogą wystąpić działania niepożądane. Do najczęściej występujących zaliczamy bóle głowy, splątanie, astenię i obniżenie temperatury ciała. Rzadko dochodzi do wysypki i innych zmian skórnych, tachykardii, ginekomastii czy zwiększenia liczby napadów padaczkowych u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego i padaczką.

Melatonina jest neurohormonem produkowanym w szyszynce. Dobowy rytm syntezy melatoniny ulega stopniowemu spłaszczeniu wraz z wiekiem, w szczególności po 55 roku życia. Jej zbyt niski poziom może być przyczyną bezsenności, problemów
z zasypianiem oraz złej jakości snu. U osób z niedoborami melatoniny, najczęściej zaleca się stosowanie dawek z zakresu od 1 do 3 mg na dobę.

Przypisy:

  1. Reiter, Russel J., Dun Xian Tan, and Annia Galano. "Melatonin: exceeding expectations." Physiology(2014).
  2. Reiter, Russel J., et al. "Melatonin as an antioxidant: under promises but over delivers." Journal of pineal research3 (2016): 253-278.
  3. Carrillo-Vico, Antonio, et al. "Melatonin: buffering the immune system." International journal of molecular sciences4 (2013): 8638-8683.
  4. Xie, Zizhen, et al. "A review of sleep disorders and melatonin." Neurological research6 (2017): 559-565.
  5. Ferracioli-Oda, Eduardo, Ahmad Qawasmi, and Michael H. Bloch. "Meta-analysis: melatonin for the treatment of primary sleep disorders." PloS one5 (2013): e63773.
  6. Standardy leczenia zaburzeń rytmu okołodobowego snu i czuwania opracowane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Snem i Sekcję Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Część I. Fizjologia, metody oceny i oddziaływania terapeutyczne; Psychiatr. Pol. ONLINE FIRST Nr 61 1–22.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - Doppelherz aktiv Melatonina DUO, 40 tabletek
Doppelherz aktiv Melatonina DUO, 40 tabletek
10.99 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - SUPERSEN Melatonina spray, 25ml
SUPERSEN Melatonina spray, 25ml
20.96 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml