Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu nadgarstka. Czy powodem bólu w nadgarstku zawsze jest uraz? Kiedy wykonać badania obrazowe?

Arykuł banner - Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu nadgarstka. Czy powodem bólu w nadgarstku zawsze jest uraz? Kiedy wykonać badania obrazowe?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Ból nadgarstka – przyczyny, choroby, leczenie bólu nadgarstka

Ból nadgarstka to dość częsty, choć nieswoisty i trudny do sklasyfikowania objaw. Tak naprawdę może być spowodowany całym spektrum dolegliwości - od błahego nadwyrężenia czy stłuczenia, poprzez choroby struktur znajdujących się wewnątrz nadgarstka, aż po złamania, skręcenia czy zapalenia. Dodatkowy kłopot w diagnostyce źródła silnego bólu w nadgarstku stanowi dokładne ustalenie pochodzenia symptomów - dłoń, nadgarstek i palce składają się bowiem z kości, ścięgien, nerwów oraz ze stawów - trzeba więc konkretnie ustalić (udaje się to zwykle dzięki badaniom obrazowym), który element stanowi źródło bólu. Kiedy zgłosić się z takim bólem do lekarza? Jakie rodzaje obrzęku i bólu w nadgarstku świadczą o konkretnych chorobach lub dolegliwościach i w jaki sposób rozróżnić symptomy im towarzyszące? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące bólu nadgarstka i sprawdź, dlaczego szczegółowa diagnostyka różnicująca jest tak istotna!

Ból nadgarstka – przyczyny i najczęstsze urazy: złamanie, zwichnięcie, skręcenie nadgarstka, nadwyrężenie stawu i ścięgna

Najczęściej występującym urazem nadgarstka, który powoduje ból, ale również ograniczenie ruchomości samego nadgarstka czy palców dłoni (uniemożliwiając czasem prostowanie kciuka), jest nadwyrężenie niektórych struktur- mięśni lub ścięgien. Zwykle takie dolegliwości pojawiają się po wielogodzinnym wykonywaniu konkretnej, manualnej czynności (pisanie na klawiaturze, dźwiganie, prowadzenie samochodu i inne). Następuje wówczas „zmęczenie” mięśni i ścięgien, które stają się słabsze, a jednocześnie mogą ulec przykurczeniu (ból można wtedy odczuć przy próbie rozprostowania palców czy zgięcia nadgarstka pod kątem 90 stopni w stosunku do przedramienia.

Inne, poważniejsze urazy nadgarstka, które niewątpliwie powodują ból, to między innymi:

  • skręcenie nadgarstka - to uszkodzenie elementów budujących staw, które są zbudowane z miękkich i elastycznych tkanek. Chodzi tu przede wszystkim o torebkę stawową, ścięgna nadgarstka (łączące mięśnie z kością) czy więzadła (łączące dwie kości). Najczęściej do skręcenia nadgarstka dochodzi w wyniku wykonania ruchu odbiegającego od fizjologicznego - a więc w przypadku przekroczenia normalnego, właściwego dla danego stawu zakresu ruchu. Wśród skręceń wyróżnia się 3 stopnie urazu - lekki (w którym uszkodzeniu uległy tylko pojedyncze włókna więzadła), średni (gdy przy uszkodzeniu diagnozuje się nieznaczną, patologiczną ruchomość stawu) oraz ciężki (gdy nastąpiło całkowite przerwanie więzadeł i patologiczne zwiększenie ruchomości nadgarstka - poza fizjologicznym zakresem);
  • zwichnięcie nadgarstka - mowa o nim wówczas, gdy w wyniku urazu (na przykład upadku na wyciągniętą rękę) doszło do przerwania styczności w powierzchniach stawowych kości promieniowej i łokciowej - całkowicie lub częściowo (częściowy brak styczności tych powierzchni jest nazywany podwichnięciem). Zwichnięcie każdego stawu - także tego w nadgarstku - wymaga nastawienia go przez lekarza ortopedę;
  • złamanie nadgarstka - najczęściej dochodzi do złamania kości łódeczkowatej, obecnej nieco z boku, u podstawy nadgarstka. Co ważne, dość często osoby, u których została złamana ta właśnie kość, na początku odczuwają jedynie lekki, aczkolwiek nieustający ból, który narasta w czasie. Później jest on coraz silniejszy, a nadgarstek może ulec obrzękowi.

Reumatoidalne zapalenie stawów a ból nadgarstka

Jedną z przyczyn bólu nadgarstków może być również reumatoidalne zapalenie stawów - choroba o podłożu autoimmunologicznym, prowadząca do powolnej destrukcji struktur stawowych, a także do wystąpienia dotkliwych dolegliwości bólowych. W reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) zajęte zostają zwykle stawy palców i śródręcza, jednak zdarza się również, że procesy chorobowe dotykają także stawu promieniowo-nadgarstkowego, ograniczając sprawność nadgarstka.

Objawy towarzyszące bólowi w przebiegu RZS to przede wszystkim sztywność stawów i ich przykurcze. Jeśli chodzi o nadgarstek, to choroba będzie z czasem powodowała coraz mniejszy zakres ruchomości tego stawu, a także wzmożoną jego sztywność (pacjenci bardzo często skarżą się na poranną sztywność palców, całych dłoni i nadgarstków). W diagnostyce należy przeprowadzić badania obrazowe, laboratoryjne i przedmiotowe, różnicujące RZS z innymi schorzeniami - takimi jak fibromialgia, toczeń rumieniowaty układowy i pozostałe przypadłości, powodujące ból w obrębie kończyn górnych i stawów.

Zespół cieśni nadgarstka - powodujący ból nadgarstka i palców

Zespół cieśni nadgarstka (a właściwie zespół cieśni kanału nadgarstka) to schorzenie, w przebiegu którego pacjent odczuwa nie tylko ból nadgarstka, dłoni i palców, ale również zmaga się z osłabieniem chwytu i siły mięśniowej. Charakterystycznym objawem występującym w zespole cieśni nadgarstka jest upuszczanie przedmiotów, a także uczucie mrowienia w palcach (zwłaszcza w palcu serdecznym oraz małym palcu), niemożność zaciśnięcia dłoni w ścisłą pięść czy drętwienie dłoni. Ból nadgarstka, mrowienie i uczucie drętwienia zwykle nasilają się w nocy i mogą budzić chorego ze snu i promieniować - czasem nawet do łokcia.

Bezpośrednią przyczyną objawów zespołu cieśni nadgarstka jest długotrwały ucisk na nerw pośrodkowy, biegnący w kanale nadgarstka - strukturze umieszczonej pomiędzy kośćmi. Ucisk może być wywoływany przez różne czynniki, a w tym przede wszystkim przez postępujące reumatoidalne zapalenie stawów czy przez pracę nadgarstkiem, wykonywaną w powtarzalnych sekwencjach, przez wiele godzin w ciągu dnia (na zespół cieśni nadgarstka chorują często pracownicy biurowi, posługujący się klawiaturą i myszką).

Ganglion (torbiel galaretowata) w obrębie nadgarstka

Charakterystyczną dolegliwością powodującą ból nadgarstka (która jednocześnie jest łatwa do odróżnienia od innych, wspomnianych już w tekście schorzeń) jest tak zwana torbiel galaretowata - inaczej określana mianem ganglionu. Zazwyczaj lokalizuje się na wierzchniej części dłoni, w okolicy nadgarstka, choć może pojawić się także pod nadgarstkiem (na „przegubie” dłoni).

Ganglion przybiera postać guzka - zamkniętego, wyniesionego ponad powierzchnię skóry. Może być tkliwy i powodować dolegliwości bólowe, co jest związane z domniemaną przyczyną jego wystąpienia - uważa się bowiem, że torbiele galaretowate pojawiają się na skutek przeciążenia struktur stawowych (torebki stawowej, pochewki ścięgna). Zwykle można je obserwować u osób pracujących dłońmi - u kasjerów, pracowników biurowych, informatyków - trzymających ręce w jednej pozycji przez długi czas lub wykonujących powtarzalne ruchy dłońmi. W większości przypadków zmiana nie jest groźna, natomiast w niektórych okolicznościach może przekształcić się w nowotwór - wówczas konieczne jest wykonanie biopsji i ewentualne usunięcie torbieli.

Choroba de Quervaina (zespół de Quervaina, zapalenie pochewek ścięgnistych)

Zespół de Quervaina to kolejna, możliwa przyczyna bólu nadgarstka, pojawiająca się zwykle u sportowców, praktykujących często charakterystyczny ruch - silne chwytanie przedmiotu dłonią oraz odwodzenie ręki (mowa tu na przykład o takich sportach, jak tenis, ping-pong, a nawet futbol amerykański). Choroba de Quervaina przebiega z zapaleniem pochewki ścięgnistej obejmującej konkretne ścięgna - mięśnia odwodziciela długiego (odpowiadającego za czucie i ruchy tylnej części przedramienia), a także tak zwanego prostownika kciuka (jak sama nazwa wskazuje - odpowiada on za ruchy kciuka, a zwłaszcza za jego odwodzenie).

W wyniku obecnego stanu zapalnego, pochewka ścięgnista objęta procesem chorobowym reaguje obrzękiem, któremu nierzadko towarzyszy wysięk. Bez odpowiedniej rehabilitacji i leczenia pochewka pogrubia swoje ścianki, zwężając światło przewodu i jednocześnie uciskając znajdujące się w nim ścięgna. Oprócz bólu, chorobie de Quervaina może towarzyszyć również sztywność nadgarstka oraz ograniczenie ruchomości kciuka.

Co zrobić, gdy nadgarstek boli? Kiedy wybrać się do lekarza i wykonać badania obrazowe (RTG, USG i inne)?

Jeśli ból nadgarstka utrzymuje się dłużej, niż kilka dni i wciąż ma takie samo natężenie lub staje się coraz silniejszy, należy wybrać się do lekarza w celu skontrolowania sytuacji (dotyczy to zwłaszcza osób, które doznały urazu - uderzyły się lub upadły). Co ważne - do specjalisty warto iść również wtedy, gdy ból nadgarstka nie pojawia się, ale jednocześnie obserwujemy niepokojące anomalie - wykrzywienia stawów, osłabienie siły dłoni czy przemieszczenie się podstawy dłoni względem samego nadgarstka.

Diagnostyka chorób wywołujących ból w omawianym obszarze opiera się oczywiście na wywiadzie, badaniu przedmiotowym (chwytaniu, ostukiwaniu, ugniataniu dłoni przez lekarza w celu sprawdzenia poprawności odruchów), ale również na badaniach obrazowych, wśród których można wyróżnić RTG (zdjęcia rentgenowskie), USG (badanie ultrasonografem - istotne szczególnie przy podejrzeniu obecności płynu w torebce stawowej i w innych miejscach), a także rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Przy podejrzeniu nowotworu (na przykład po zaobserwowaniu podejrzanych, wypukłych zmian) specjalista może zadecydować o pobraniu próbek tkanki podczas biopsji oraz wykonaniu badań laboratoryjnych.

Leczenie bólu nadgarstka w praktyce

Leczenie zachowawcze i zabiegowe bólu nadgarstka to bardzo szerokie zagadnienie - doraźnie stosuje się oczywiście maści, kremy i żele przeciwbólowe i na stłuczenia lub z zawartością środków przeciwzapalnych oraz łagodzących obrzęki. Dodatkowo pacjent może przyjmować przeciwbólowe leki doustne, zaordynowane przez lekarza.

Dalsze leczenie i terapia zależą oczywiście od rodzaju i bezpośredniej przyczyny bólu nadgarstka. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie długotrwałej fizjoterapii i masaży nadgarstka i dłoni, by zmobilizować mięśnie i inne struktury do prawidłowej pracy oraz by rozluźnić ewentualne przykurcze. Formą leczenia i stabilizacji stawu w przypadku urazów jest orteza czy gips - uniemożliwiają one zginanie i pozwalają zregenerować się kości nadgarstka. Podejrzane zmiany usuwa się zwykle zabiegowo, natomiast przy zespole cieśni nadgarstka i innych, podobnych schorzeniach, wykorzystuje się leczenie operacyjne - zabieg nacięcia pochewek ścięgnistych, dających nerwom i ścięgnom więcej przestrzeni. Z kolei przy chorobie zwyrodnieniowej stawów i innych chorobach reumatologicznych wdraża się farmakoterapię (w tym kortykosteroidy). Metod leczenia bólu nadgarstka jest więc naprawdę wiele, przy czym ich wdrożenie nie będzie możliwe bez postawienia precyzyjnej diagnozy.

Źródła:

  1. Dr n. med. Z. Guła, dr hab. n. med. M. Korkosz, Ból ręki oraz ból nadgarstka: przyczyny, objawy i leczenie [w:] Medycyna Praktyczna, 09.06.2023
  2. Lek. M. Wiercińska, Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie [w:] Medycyna Praktyczna, 28.06.2023
  3. Marcol-Majewska, G. Majewski, P. Kotyla, Reumatoidalne zapalenie stawów - propozycje postępowania diagnostycznego[w:] Forum Reumatologiczne 2017, tom 3, nr 2
  4. Lek. K. Stępień, Ganglion [w:] Medycyna Praktyczna, 13.04.2021
  5. M. Wiśniewska, P. Czarnecki, Choroba de Quervain’a [w:] Praktyczna Ortopedia i Traumatologia, 23.07.2018

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml