Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Fluor to pierwiastek, który kojarzy się najczęściej ze zdrowym uśmiechem. Zwiększa twardość zębów i kości. Jest niezbędny do ich budowy. Zwiększa odporność zębów na próchnicę i działanie kwasów poprzez wzmocnienie szkliwa i wspomaganie jego mineralizacji. Ogranicza wzrost bakterii próchnicotwórczych. Związki fluoru powszechnie stosowane są w stomatologii jako forma zapobiegania próchnicy.
Fluor dostarczany do organizmu w prawidłowych dawkach jest bezpieczny. To składnik niezbędny do utrzymania zdrowych zębów i kości. Jony fluorkowe na poziomie biochemicznym blokują enzymy bakteryjne, tym samym hamując wytwarzanie kwasów odpowiedzialnych za demineralizację szkliwa.
W pożywieniu fluor występuje w rybach morskich, herbacie, w śladowych ilościach również w mleku i warzywach. Jego źródłem jest również woda pitna. Według Światowej Organizacji Zdrowia optymalne stężenie fluoru w wodzie pitnej powinno wynosić 1mg/litr.
Dobowe zapotrzebowanie na fluor zależy od wieku, płci i masy ciała. Dobowa dawka fluoru wynosi 0,5-2,0 mg u dzieci i młodzieży, a u dorosłych 1,5-4,0 mg/dobę.
Niedobór fluoru w organizmie może skutkować różnymi chorobami kości i zębów. Najczęściej mówi się o próchnicy zębów oraz osteoporozie. Zbyt małe spożycie fluoru zmniejsza twardość szkliwa oraz obniża wytrzymałość kości.
Zarówno nadmiar, jak i niedobór tego składnika jest szkodliwy. Zbyt duża ilość fluoru, głównie dostarczanego wraz z produktami do higieny jamy ustnej, może doprowadzić do fluorozy zębów. Są to jasne plamki na zębach przypominające cętki. Do nadmiaru floru może dojść w wyniku nieumiejętnego używania specjalnych preparatów do fluoryzacji zębów lub past leczniczych. Przy myciu zębów standardową pastą, bez stosowania dodatkowych produktów z fluorem, do przedawkowania nie dojdzie.
Fluoroza zębów jest wynikiem długotrwałego przyjmowania zbyt wysokich dawek fluoru w postaci endogennej - w formie tabletek lub kropli, rzadziej przez zbyt długie stosowanie past leczniczych z wysoką zawartością fluoru. Na powierzchni szkliwa pojawiają się jasne plamki, które z czasem ciemnieją. Fluoroza prowadzi do pękania szkliwa.
Dawka toksyczna fluoru jest bardzo wysoka. Aby spowodować realne zagrożenie dla zdrowia i życia, zalecana dawka dzienna musiałaby zostać przekroczona przynajmniej 1250 razy.
Pasty z fluorem mają działanie wspomagające. Pomagają w odbudowie drobnych uszkodzeń szkliwa. Powinno się je używać do szczotkowania zębów 2 razy dziennie, a ilość pasty na jedno mycie powinna być mniej więcej wielkości ziarenka grochu.
Dostępne są również specjalne pasty lecznicze z wysoką zawartością fluoru do nieinwazyjnego leczenia wczesnej próchnicy np. Duraphat 5000, Clinpro 5000. Fluorki w pastach wpływają na remineralizację, zatrzymując rozpuszczanie szkliwa w kwasowym środowisku. Wraz ze wzrostem pH (w kierunku zbliżonym do 5,5) formują się nowe i większe kryształy zawierające więcej fluoru - fluoroapatyt, fluorohydroksyapatyt, które są bardziej odporne na dalszą demineralizację. W preparatach terapeutycznych zastosowanie znajduje również kompleks kazeinianu fosfopeptydowego z amorficznym fosforanem wapnia, znany pod nazwą Recaldent. Ulega on związaniu z powierzchnią zęba, płytką nazębną, hydroksyapatytem i tkankami miękkimi otaczającymi ząb, stając się źródłem biodostępnych jonów fluorkowych, fosforanowych i jonów wapnia. Umożliwia to remineralizację szkliwa. Produkty zawierające te związki to np. Tooth Mousse oraz MI Paste.
Fluoryzacja zębów u dzieci to popularny zabieg stomatologiczny. Stosowana od dekad, stanowi ważny element profilaktyki próchnicy u najmłodszych. Przeprowadzana może być na dwa sposoby. Pierwszy to stosowanie suplementów diety pod postacią tabletek do rozpuszczania w wodzie lub specjalnych kropli. Drugim jest dostarczenie fluoru do organizmu na powierzchnię szkliwa z zastosowaniem specjalnego preparatu do wcierania w powierzchnię zębów lub „lakierowania zębów” – pokrycie szkliwa bezbarwnym ochronnym preparatem z fluorem. Fluoryzacja przeprowadzana jest w gabinecie stomatologicznym.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.