Wybielanie zębów – jak wybielać zęby?

Arykuł banner - Wybielanie zębów – jak wybielać zęby?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Przebarwienia zębów to częsty problem estetyczny. Mogą one być spowodowane zaniedbaniami higienicznymi, paleniem papierosów, leczeniem antybiotykami z grupy tetracyklin, a także różnymi chorobami układowymi i metabolicznymi. Jakie są metody wybielania zębów? Czy zawsze trzeba udać się do dentysty?

Metody wybielania zębów

Istnieje wiele metody wybielania zębów. Najlepsze efekty w usuwaniu przebarwień i uzyskaniu śnieżnobiałego uśmiechu przynoszą zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym: metoda nakładkowa oraz z zastosowaniem żelu aktywowanego światłem. Wśród domowych metod wymienia się:

  • szczoteczki soniczne
  • paski wybielające
  • pasty wybielające
  • węgiel aktywny
  • soda oczyszczona

Wybielanie zębów w domu

Jak wybielać zęby w domu? Jakie są domowe sposoby na wybielanie zębów? Stosowanie szczoteczek sonicznych jest dobrym sposobem, aby na zębach nie budował się osad. Dobra higiena jamy ustnej to podstawa pięknego uśmiechu. Działanie szczoteczki sonicznej opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu. Dzięki wysokim częstotliwościom, fale mają właściwości bakteriobójcze. Fale dźwiękowe, poza tym że wprawiają w ruch włókna szczoteczki, docierają na odległość 4 mm od włókna. Wprawia to w ruch cząsteczki śliny wraz ze znajdującą się w nich pastą. Zjawisko to nosi nazwę kawitacji (przemiana cieczy w gaz). W procesie tym, powstają mikrobąbelki usuwające bakterie oraz osad nazębny. Ułatwia to utrzymanie higieny jamy ustnej zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, przede wszystkim w przestrzeniach międzyzębowych oraz od wewnętrznej strony jamy ustnej. Kawitacja dodatkowo usprawnia wydobywanie aktywnych składników zawartych w paście do zębów.

Popularną metodą jest stosowanie pasków wybielających. Są one nasączone środkiem wybielającym. Przykleja się je do powierzchni zębów.

W sklepach dostępne są również specjalne pasty wybielające, zawierające składniki rozjaśniające oraz ułatwiające usuwanie osadu nazębnego.

Domowe metody są dość kontrowersyjne i obejmują m.in nałożenie na zęby mieszanki z węgla aktywnego oraz oleju kokosowego lub mycie zębów sodą oczyszczoną. Metody te, nie tylko nie cechują się wysoką skutecznością, ale także mogą uszkadzać szkliwo poprzez jego ścieranie.

Zabieg wybielania zębów u dentysty

Jak wygląda wybieranie zębów w gabinecie u dentysty? Wybielanie zębów a gabinecie stomatologicznym zapewnia szybkie i zadowalające rezultaty. Kolor zębów jest rozjaśniany o 7-8 odcieni w skali VITA. Stomatolog nakłada specjalny żel wybielający aktywowany światłem m.in lasera czy lampy LED. Cały zabieg trwa około godziny. Minusem jest częste występowanie nadwrażliwości pozabiegowej zębów. Ustępuje ona po zastosowaniu dedykowanych preparatów.

Kolejną metodą stosowaną w stomatologii jest wybielanie nakładkowe. Dentysta pobiera od pacjenta wyciski zębów i odsyła je do pracowni techniki dentystycznej, w celu wykonania szyny. W domu, do dopasowanej nakładki aplikuje się żel wybielający. Takie nakładki zakłada się na łuki zębowe na określony czas, z reguły kilka godzin. Cały cykl wybielania nakładkowego trwa około 2-3 tygodni. Jest to bezpieczna i efektywna metoda.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowego wybielania zębów, jak również nakładkowego, jest zła higiena jamy ustnej, próchnica, uszkodzenia mechaniczne zębów, ubytki, stany zapalne dziąseł i przyzębia, palenie tytoniu, duża ilość uzupełnień protetyczych, alergia lub nadwrażliwość na składniki stosowanych preparatów oraz przyjmowanie niektórych leków m.in cytostatyków, psychotropowych, przeciwpadaczkowych, znaczna nadwrażliwość zębiny. Nie wolno zabiegu wykonywać u osób poniżej 18 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Aby uzyskać białe zęby w bezpieczny sposób, najlepiej udać się do gabinetu stomatologicznego. Po zabiegu należy unikać produktów spożywczych oraz napojów, które mogą barwić zęby: kawa, herbata, czerwone wino, buraki, a także kwaśnych i ostrych produktów, które mogą nasilać nadwrażliwość zębów. Określa się to mianem białej diety. W celu utrzymania efektów zabiegu jak najdłużej, zaleca się regularną higienizację jamy ustnej oraz ograniczenie napojów takich jak czarna herbata czy kawa. Stosowanie szczoteczki sonicznej zamiast tradycyjnej przedłuży uzyskany efekt.

Przypisy:

  1. Epple, Matthias, Frederic Meyer, and Joachim Enax. "A critical review of modern concepts for teeth whitening." Dentistry journal3 (2019): 79.
  2. Carey, Clifton M. "Tooth whitening: what we now know." Journal of Evidence Based Dental Practice14 (2014): 70-76.
  3. Re, D., et al. "Is a new sonic toothbrush more effective in plaque removal than a manual toothbrush." Eur J Paediatr Dent1 (2015): 13-8.

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Zestaw Sesderma