Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem produkowanym przez zarodek (trofoblast) w trakcie ciąży, a następnie przez łożysko. Funkcją tego hormonu jest utrzymywanie funkcji ciałka żółtego, a następnie podtrzymywanie produkcji progesteronu.
Hormonalne testy ciążowe opierają się na wykryciu w moczu lub surowicy kobiety ciężarnej obecności podjednostki beta hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG), produkowanej przez trofoblast. Nowoczesne testy pozwalają wykryć obecność hormonu już 7 dni po zapłodnieniu. Warto pamiętać, że dodatni wynik testu nie zawsze jest pewnym potwierdzeniem prawidłowo rozwijającej się ciąży, a jedynie czynności elementów trofoblastu w organizmie kobiety. W ciąży pozamacicznej wzrost poziomu beta-hCG jest początkowo wolniejszy niż w prawidłowej ciąży, podobnie w ciążach zakończonych poronieniem. Hormon hCG może również wzrosnąć w ciążowej chorobie trofoblastycznej lub nowotworze zarodkowym. Najwyższe stężenie gonadotropiny obserwuje się w 10 tygodniu ciąży.
Domowe testy ciążowe mają dokładność (wiarygodność) od 95 do 99%. Testy laboratoryjne z kolei, cechują się 100 procentową dokładnością.
Wskazaniem do wykonania testu ciążowego u kobiet aktywnych seksualnie jest zanik miesiączki, wystąpienie porannych nudności i wymiotów, wahań nastroju, wzmożonej senności, drażliwości piersi, częste oddawanie moczu i niechęć do spożywania określonych pokarmów. Test można wykonać w pierwszy dzień spodziewanej miesiączki, jeśli krwawienie nie wystąpiło.
Test ciążowy płytkowy (kasetowy) zbudowany jest z dwóch pasków absorbcyjnych. Na jednym z nich znajduje się koloidalny koniugat cząsteczek złota i przeciwciał przeciwko gonadotropinie kosmówkowej. Próbkę moczu oddaje się do pojemnika, a następnie za pomocą pipety nanosi 2-3 krople na płytkę z membraną chromatograficzną. Po pięciu minutach można odczytać wynik testu. Pojawienie się linii kontrolnej (C) oznacza, że test został przeprowadzony prawidłowo. Pojawienie się różowej linii w obszarze testowym (T) świadczy o pozytywnym wyniku.
Test ciążowy strumieniowy - od kilku do kilkunastu sekund należy go trzymać pod strumieniem moczu. Opcjonalnie, końcówkę produktu można zamoczyć w pojemniku na mocz, zamiast wkładać pod jego strumień. W aptekach dostępny jest specjalny rodzaj tych produktów - w przypadku wyniku pozytywnego pokazuje jaki czas upłynął od zapłodnienia. Dostępne są również wersje ultraczułe. Producenci deklarują, że mogą wykrywać bardzo wczesną ciążę, nawet od 2 dnia (wykrywający stężenie hormonu hCG na poziomie 10IU/L
Test ciążowy paskowy - mocz należy oddać do specjalnego pojemnika, a następnie zanurzyć w nim część absorbującą paska do miejsca oznaczonego jako max. Po co najmniej 15 sekundach pasek należy wyjąć i położyć na czystej, suchej powierzchni. Wynik należy odczytać do 5 minut od jego wykonania.
Wszystkie wyżej wyszczególnione rodzaje mają podobną czułość. Wynik pojawia się po 1-5 minut, w zależności od produktu. Test ciążowy należy wykonywać rano, ponieważ wtedy jest najwyższe stężenie hCG w moczu.
Domowy test ciążowy z krwi. W przypadku wczesnej ciąży pozwalają uzyskać znacznie mniej wyników fałszywie ujemnych. Można je przeprowadzać o każdej porze dnia. Jest bardziej wiarygodny niż te wykonywanie z użyciem próbki moczu. Jeśli stężenie hCG jest równe lub przekracza 25 IU/L, wynik będzie pozytywny. W opakowaniu znajduje się specjalny nakłuwacz, którym nakłuwa się opuszkę palca. Pipetą pobiera się tworzącą się kroplę krwi. Krew przenosi się do dołka próbkowego, a następnie dodaje 4 krople diluentu w przerwach 2-3 sekundy. Po pięciu minutach widoczny jest już wynik testu, a jego interpretacji można dokonać po 10 minutach. Wynik negatywny jest gdy pojawi się jedynie linia przy literce "C", natomiast dwie linie, przy literach C oraz T stanowi wynik dodatni.
Przed wykonaniem testu ciążowego, należy przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania. Procedura wykonania i odczytu wyniku może różnić się w zależności od rodzaju produktu. Wszystkie testy są jednorazowego użytku.
Obecność dwóch różowych pasków: jednego w obszarze kontrolnym (C) i drugiego w obszarze testowym (T) oznacza wynik pozytywny. W takim wypadku, w celu potwierdzenia ciąży i monitorowania jej prawidłowego przebiegu należy skonsultować się z lekarzem. Obecność tylko jednego paska, w obszarze kontrolnym, sugeruje brak ciąży. Jeśli nie jest widoczna żadna różowa kreska, test nie został wykonany prawidłowo i jego wynik jest nieważny. Zaleca się wykonać go ponownie. zdarzają się sytuacje, w których mimo wcześniejszego pozytywnego wyniku, po kilku dniach pojawia się negatywny. Wskazuje to na to, że doszło do zapłodnienia, lecz zarodek nie zagnieździł się w macicy.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.