Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Beta HCG to skrót od nazwy podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (human chorionic gonadotropin - czyli hCG). Gonadotropina kosmówkowa to hormon ciążowy, którego oznaczenie jest istotne szczególnie we wczesnej ciąży. Oprócz wykluczenia bądź potwierdzenia faktu zapłodnienia, badanie beta-hCG wykonuje się również w celu określenia wieku ciąży, a także do diagnostyki poronienia lub ciąży pozamacicznej. Kiedy udać się na badanie, jak ono wygląda i jakie są normy dla poszczególnych tygodni ciąży? Sprawdź najważniejsze informacje o oznaczaniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej i dowiedz się, o czym świadczy wzrost lub spadek beta-hCG!
Tak, jak zostało to już wspomniane, beta hCG to hormon badany we krwi kobiety ciężarnej w ramach kontentej podjednostki (w tym przypadku - podjednostki beta). Pojawia się on już od kilku do kilkunastu dni po zapłodnieniu - gonadotropinę kosmówkową produkuje zarodek, a później jego wytwarzanie odbywa się w łożysku. Zadaniem hormonu ciążowego jest odżywianie ciałka żółtego, tworzącego się po owulacji i produkującego progesteron. Następnie gonadotropina bierze udział w odżywianiu łożyska - by to mogło produkować progesteron w następstwie do ciałka żółtego.
Wzrost stężenia beta-hCG we krwi pacjentki świadczy o rozwoju ciąży. Poziom tego hormonu przy prawidłowym rozwoju zarodka powinien stale zwiększać się - co około 60% w ciągu 48 godzin lub o około 110% w ciągu 72 godzin. Najwyższe stężenie hCG obserwuje się w okolicach 10 tygodnia ciąży. Dzięki wiedzy na temat przyrostu beta hCG lekarz może ocenić wiek ciąży (choć jest to jedynie jeden z aspektów ustalania konkretnego tygodnia ciąży - obok wyliczeń z daty ostatniej miesiączki oraz badania USG).
Jeśli w danym cyklu dojdzie do zapłodnienia, to w dniu spodziewanej miesiączki wykonany test ciążowy pokaże dwie kreski. Pokazują one, że test wykrył w moczu kobiety oznaczalne stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku można z niemalże 100% pewnością stwierdzić, że pacjentka jest w ciąży.
Oczywiście test ciążowy nie powinien być jedyną metodą potwierdzenia ciąży - aby móc ocenić rozwój ciąży, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości, wykonuje się od 2 do 4 pomiarów beta-HCG z krwi pacjentki, w odstępie co 48 do 72 godzin.
Badanie poziomu beta-HCG to badanie krwi - pobiera się ją od pacjentki z żyły w zgięciu łokciowym (z tego względu bywa określane jako test ciążowy z krwi). Na wynik trzeba zwykle poczekać od kilku do 24 godzin. Wskazania do wykonania badania obejmują:
Wśród wskazań do wykonania badania stężenia hormonu ciążowego można wyróżnić także chęć wykonania badań prenatalnych - testu podwójnego lub potrójnego. Poziom beta-HCG, zestawiony z innymi parametrami (między innymi odczytanymi z obrazu USG płodu), pozwalają na obliczenie prawdopodobieństwa wystąpienia najczęstszych wad chromosomalnych.
Na badanie beta-hCG może skierować pacjentkę lekarz - ginekolog, lekarz pierwszego kontaktu lub o innej specjalizacji. Kobieta może również samodzielnie udać się do laboratorium i zrobić badanie na własną rękę. Koszt wykonania badania beta-HCG, w zależności od laboratorium, kształtuje się w okolicach od 30 do nawet 60 złotych.
Warto dodać, że wzrost poziomu HCG we krwi u kobiety niebędącej w ciąży jest jednym z markerów wskazujących na rozwój nowotworu narządów układu rodnego. U mężczyzny wskazuje natomiast na ryzyko nowotworu jądra.
Poziom beta-HCG pozwala w przybliżeniu określić wiek ciąży - a więc jej konkretny tydzień. Warto jednak dodać, że normy stężenia gonadotropiny kosmówkowej odpowiadające tygodniom i trymestrom ciąży są dość szerokie, dlatego fakt zapłodnienia należy zawsze potwierdzić u ginekologa - tylko on, dzięki obrazowi uzyskanemu w USG, będzie w stanie precyzyjnie określić wiek ciąży, a wraz z nim - przybliżony termin porodu.
Co istotne - o rozwoju ciąży mówimy, gdy poziom beta-hCG u kobiety wynosi 5 mlU/ml. Jeśli w badaniu krwi wartość jest niższa - wówczas można z całą stanowczością rozpoznać brak ciąży. Normy dla poszczególnych tygodni kształtują się następująco:
Jak widać po powyższym schemacie - od 13-16 tygodnia ciąży poziom beta HCG zaczyna nieco spadać, co jest całkowicie normalnym objawem i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Niepokoić mogą jednak spadki beta-hCG po uprzednim wzroście oraz nieprawidłowy (zbyt mały) przyrost hormonu ciążowego. Obie te sytuacje wskazują na nieprawidłowości w zakresie przebiegu ciąży lub procesu zagnieżdżenia się zarodka.
Najczęstsze nieprawidłowości w pomiarach poziomu gonadotropiny kosmówkowej obejmują:
W związku z powyższym, ciążę - pomimo potwierdzenia testem z moczu oraz z krwi - zawsze należy potwierdzić u ginekologa, który podczas badania będzie w stanie stwierdzić, czy pacjentce grozi poronienie, czy wykształciło się u niej tak zwane puste jajo płodowe, czy może rozwija się u niej ciąża pozamaciczna (która jest bezpośrednim zagrożeniem życia).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.