Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Świerzb jest pasożytniczą chorobą skóry, którą wywołuje świerzbowiec - pasożyt z rodziny roztoczy, bytujący na skórze ludzi. Mimo, iż zakażenie świerzbem kojarzy się przede wszystkim z niedostatecznym poziomem higieny czy też niskim statusem społecznym, to tak naprawdę może się nim zarazić każdy z nas. Obszarami bytowania tego pasożyta są bowiem głównie miejsca użyteczności publicznej - a w tym przedszkola i szkoły, żłobki, szpitale, świetlice i domy opieki. Jak rozpoznać świerzb i w jaki sposób przebiega jego diagnostyka? Jak się przed nim chronić i jak wygląda usuwanie świerzbowca z otoczenia oraz leczenie choroby, którą wywołuje? Poznaj najważniejsze informacje o omawianym schorzeniu dermatologicznym i sprawdź, z czym wiąże się zakażenie.
Tak, jak zostało to już wspomniane - świerzb jest pasożytniczą chorobą skóry. Wywołuje go świerzbowiec (Sarcoptes scabiei), będący odmianą roztoczy. Pasożyt tworzy pod naskórkiem (a dokładnie - w warstwie rogowej naskórka) korytarze oraz norki - czyli miejsca składania jaj. Z nich wykluwają się larwy, które w ciągu 3-6 tygodni przekształcają się w dorosłe osobniki. Cały ten proces powoduje pojawienie się bardzo charakterystycznego objawu świerzbu - a więc intensywnego, dokuczliwego świądu.
Świerzbowiec najchętniej lokalizuje się na dłoniach i stopach (zwłaszcza pomiędzy palcami), a także w fałdach skórnych, w zgięciach łokci, na nadgarstkach, na pośladkach, w okolicach genitaliów i brodawek sutkowych. Po rozpoznaniu świerzbu jak najszybciej należy wdrożyć leczenie (o którym piszemy poniżej).
Niestety, świerzb jest zaraźliwy. Do zakażenia dochodzi najczęściej w miejscach, w których w jednym momencie przebywają dziesiątki lub setki osób. Wśród tych miejsc wyróżnia się:
W większości przypadków do zakażenia świerzbowcem dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą żywiciela - a więc poprzez dotyk. Do transferu pasożytów może dojść więc podczas zabawy, wspólnej aktywności fizycznej, współspania czy też w trakcie stosunku seksualnego. Co istotne - osobniki świerzbowca poza naskórkiem mogą przeżyć od 3 do 4 dni, dlatego zakażenie jest możliwe również w wyniku dzielenia się przedmiotami higieny osobistej, pościelą, zabawkami i innymi akcesoriami czy przedmiotami mającymi kontakt ze skórą żywiciela.
Świerzbowiec jest pasożytem, który najczęściej występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W praktyce oznacza to, że osoby podróżujące do krajów położonych w obrębie tych stref klimatycznych powinny szczególnie uważać na takie aspekty, jak współdzielenie pościeli czy przygodne kontakty fizyczne i seksualne. Oprócz samego obszaru, wyróżnia się również grupy, które są bardziej podatne na zachorowanie na świerzb. Chodzi tutaj o:
Najbardziej charakterystyczne objawy świerzbu, widoczne gołym okiem i odczuwalne dla pacjenta, to:
Co istotne - objawy różnią się nieco w zależności od postaci świerzbu. I tak - świerzb dziecięcy charakteryzuje się przede wszystkim lokalizacją w obrębie podeszw stóp oraz wewnętrznych części dłoni, a czasem - na owłosionej skórze głowy. Z kolei świerzb guzkowy - jak sama nazwa wskazuje - objawia się powstawaniem wyniosłych ponad powierzchnię skóry guzków - litych, swędzących, o sinym lub fioletowym zabarwieniu. Świerzb wieku podeszłegopojawia się u seniorów. U starszych pacjentów rozpoznaje się również często świerzb pęcherzowy, w przebiegu którego na skórze obecne są pęcherzyki i nadżerki, niosące ze sobą ryzyko nadkażenia bakteryjnego.
Najbardziej niebezpieczną odmianą choroby jest natomiast świerzb norweski. Pojawia się on u osób zaniedbanych, bezdomnych, cierpiących na choroby psychiczne (i w związku z tym zaniedbujących swoją higienę) czy pacjentów obłożnie chorych. Objawy świerzbu norweskiego narastają się szybko, ponieważ pasożyt rozwija się na skórze w niekontrolowanym tempie. Zmiany skórne mogą objąć niemalże całe ciało, doprowadzając do znacznego pogrubienia naskórka (hiperkeratoza). Nieleczony świerzbowiec norweski powoduje często erytrodermię, czyli uogólnione zapalenie skóry.
Rozpoznania świerzbu dokonuje się na podstawie badania przedmiotowego - obejrzenia zmian skórnych, a także w wyniku przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. W przypadkach wymagających różnicowania (na przykład z wszawicą czy inną dermatozą) lekarz może zlecić wykonanie badania zeskrobin skórnych pod mikroskopem, które ostatecznie potwierdzą lub wykluczą obecność świerzbowca w naskórku.
Leczenie świerzbu w większości przypadków odbywa się w warunkach domowych i obejmuje:
Domowy sposób na świerzb, który faktycznie wykazuje wysoką skuteczność, to włożenie do zamrażarki tych rzeczy, które miały styczność z osobą chorą, ale jednocześnie nie mogą zostać wyprane. Takie przedmioty powinny pozostawać w zamrażarce przez co najmniej 72 godziny. Nie warto jednak stosować domowych sposobów opierających się na wcieraniu w skórę czosnku, ziołowych naparów czy alkoholu - takie praktyki mogą jedynie podrażnić skórę, nie przynosząc efektu w postaci pozbycia się świerzbowców.
Najważniejszym z zaleceń jest poddanie kuracji wszystkich domowników - nawet, jeśli nie wykazują jeszcze objawów świerzbu.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.