Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Cukrzyca ciążowa (inaczej określana również jako cukrzyca ciężarnych) to rodzaj cukrzycy diagnozowany i utrzymujący się jedynie w ciąży, a ustępujący po narodzinach dziecka. W Polsce pod kątem cukrzycy bada się wszystkie przyszłe mamy - zazwyczaj w okolicach 24-28 tygodnia ciąży. Możliwie jak najszybsze rozpoznanie cukrzycy ciążowej jest bardzo istotne z uwagi na powikłania, jakie daje nieleczona choroba - zarówno dotyczące dziecka, jak i samej kobiety. W jaki sposób diagnozuje się cukrzycę ciążową i jak wyglądają badania? Jak przebiega leczenie tej choroby i czy cukrzyca lub też insulinooporność mogą pozostać u pacjentki po porodzie? Poznaj najważniejsze informacje o cukrzycy ciężarnych i sprawdź, jak sobie z nią radzić!
Tak, jak zostało to wspomniane - cukrzyca ciążowa jest cukrzycą diagnozowaną u kobiet spodziewających się dziecka i charakterystyczną wyłącznie dla tego okresu. Jeśli dana pacjentka chorowała przed ciążą, to wówczas mówimy po prostu o cukrzycy przedciążowej - typu I lub II.
Badanie OGTT - czyli doustny test obciążenia glukozą - to najbardziej wiarygodna metoda sprawdzenia, w jaki sposób organizm kobiety wydziela insulinę, która jednocześnie reguluje poziom glukozy we krwi (potocznie - poziom cukru we krwi). Wykonuje się go u każdej kobiety między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeśli jednak u danej pacjentki istnieją przesłanki wskazujące jasno na obecność cukrzycy ciążowej (piszemy o nich poniżej), to wówczas badanie można wykonać wcześniej - nawet na samym początku ciąży, by wykryć schorzenie jak najszybciej i uniknąć ryzyka rozwoju pełnoobjawowej cukrzycy wraz z powikłaniami.
Aby sprawdzić działanie insuliny w organizmie, podczas testu obciążenia glukozą pobiera się od pacjentki krew trzykrotnie. Pierwsza próbka służy ocenie stężenia glukozy na czczo, druga jest uzyskiwana po przyjęciu 75 g glukozy w roztworze wodnym, a trzecia - po 2 godzinach od przyjęcia płynu. Całe badanie trwa od 2 do 3 godzin, podczas których ciężarna musi przebywać w przychodni. Z wynikami badania należy udać się do lekarza - ginekologa zlecającego test lub do diabetologa.
Bezpośrednią przyczyną rozwoju cukrzycy ciążowej jest stan obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę (co określa się mianem względnego niedoboru insuliny). Trzustka produkuje w takiej sytuacji odpowiednie ilości tego hormonu, jednak tkanki nie mogą do końca go przyswoić, a co za tym idzie - poziom glukozy we krwi przyszłej mamy pozostaje zbyt wysoki.
Do czynników ryzyka rozwoju cukrzycy ciężarnych zaliczamy:
Wśród objawów cukrzycy ciążowej można wyróżnić między innymi symptomy, które odczuwa wiele innych osób z cukrzycą. Chodzi tu przede wszystkim o wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, a także o napady „wilczego” głodu oraz momenty obezwładniającej senności i zmęczenia w ciągu dnia (nawet pomimo całkowitego braku aktywności).
Objawy cukrzycy ciążowej widoczne w badaniach, to:
Jeśli w obrazie klinicznym pacjentka prezentuje wymienione powyżej objawy, rozpoznaje się u niej cukrzycę ciążową.
W cukrzycy ciężarnych leczeniem pierwszego rzutu jest dietoterapia oraz wdrożenie codziennej, umiarkowanej aktywności fizycznej. Zasady komponowania jadłospisu powinien z ciężarną omówić lekarz (lub skierować ją do dietetyka). Z kolei ruch - najlepiej praktykowany po jedzeniu i o umiarkowanej intensywności (idealne będą oczywiście spacery), wspiera uwrażliwianie tkanek na insulinę i pomaga obniżyć poposiłkowe piki glukozy, określane również mianem hiperglikemii poposiłkowej (odpowiadające między innymi za uczucie senności).
W Polsce u kobiet ciężarnych dość rzadko stosuje się leczenie insuliną - jej podawania wymagają pacjentki, które nie reagują na dietoterapię, a także te, u których poziomy glukozy są bardzo wysokie. Czasem wdraża się również metforminę (co wskazane jest u pań z otyłością).
W przypadku nieleczonej (lub leczonej niewłaściwie) cukrzycy, w przebiegu ciąży mogą pojawić się negatywne następstwa i powikłania (dla matki i dziecka), wśród których wyróżnia się m.in.:
Oprócz wymienionych powyżej powikłań, cukrzyca ciążowa stanowi również czynnik ryzyka rozwinięcia się u pacjentki cukrzycy typu II już po czasie ciąży.
Zazwyczaj po porodzie dochodzi do samoistnego wycofania się objawów cukrzycy ciążowej - w tym do regulacji poziomu glukozy we krwi. Wskazane jest, by kobieta do 4 (a maksymalnie do 6) tygodni po porodzie ponownie wykonała test obciążenia glukozą (powinien ją o tym poinformować lekarz już na pierwszej wizycie po urodzeniu maluszka). Jeśli wyniki stężenia glukozy we krwi (glikemii) okażą się być odbiegające od normy - wówczas pacjentka powinna zgłosić się do poradni diabetologicznej w celu dalszej diagnostyki lub ostatecznego rozpoznania cukrzycy typu 2.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.