Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Pochwica - obok wulwodynii czy dyspareunii - to jedno z naczęściej występujących zaburzeń seksualnych u kobiet. Polega ono na mimowolnym i niekiedy bolesnym skurczu pochwy, pojawiającym się w reakcji na próbę podjęcia stosunku seksualnego z penetracją lub też włożenia do pochwy tamponu czy palca. Pochwica może utrudniać kobiecie życie seksualne, wpływać na jej pewność siebie oraz na poziom libido. Na szczęście obecnie mamy narzędzia pomocne w walce z tą dysfunkcją, które mogą spowodować całkowite wycofanie się objawów i powrót do normalnej, bezbolesnej aktywności seksualnej. Jak definiuje się pochwicę? W jaki sposób ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?
O pochwicy, dyspareunii czy wulwodynii - a więc o kobiecych dysfunkcjach seksualnych - mówi się głośno dopiero od niedawna. Każda z tych dolegliwości charakteryzuje się bólem oraz trudnościami we współżyciu seksualnym, natomiast nadal bywają między sobą mylone. Co w praktyce oznaczają te terminy?
Pochwica bywa mylona zwłaszcza z dyspareunią, natomiast w obu tych przypadłościach ból pojawia się na innym etapie. W pochwicy skurcz i ból w ogóle uniemożliwiają wprowadzenie członka do pochwy, natomiast w przypadku dyspareunii stosunek jest możliwy, ale sprawia pacjentce ogromny ból.
Ogólnie rzecz biorąc, w procesie diagnostycznym wyróżnia się dwa rodzaje pochwicy - w zależności od tego, kiedy pacjentka odnotowała pojawienie się symptomów. I tak: w pochwicy pierwotnej skurcz mięśni pochwy ma miejsce już od pierwszych prób stosunków seksualnych, a nawet wcześniej - gdy nastolatka chce rozpocząć stosowanie tamponów podczas miesiączki. Pochwica wtórna to natomiast dolegliwość, która pojawiła się już po rozpoczęciu współżycia (pierwsze próby lub nawet stosunki przez wiele lat przebiegały normalnie - bez przeszkód).
Bezpośrednie przyczyny pochwicy to najczęściej przyczyny natury psychologicznej. Bolesny skurcz pochwy przy próbie odbycia stosunku może pojawiać się na skutek reakcji obronnej organizmu na wspomnienie traumatycznych doświadczeń z przeszłości (gwałt, molestowanie seksualne). Niektóre pacjentki jako powód wymieniają także restrykcyjną religijność oraz wypływające z niej przekonanie o „nieczystości” seksu, skąd bierze się u nich psychiczna blokada. U podłoża pochwicy może również leżeć lęk przed ciążą lub przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Znacznie rzadziej występuje pochwica organiczna - czyli pochwica o podłożu fizjologicznym. Jej powodem mogą być odniesione obrażenia okołoporodowe w przeszłości, wady anatomiczne narządów rodnych, stany zapalne, infekcje oraz dysfunkcje mięśni dna miednicy.
Pochwica tak naprawdę jest dość łatwa do rozpoznania, ponieważ prezentuje jeden objaw: a mianowicie wspominany już skurcz mięśni pojawiający się w reakcji na próbę penetracji pochwy członkiem, palcem, gadżetem erotycznym, ale również na próbę umieszczenia w niej tamponu czy nawet wziernika ginekologicznego.
U wielu kobiet ból pojawia się już podczas skurczu, natomiast u części pacjentek odczucia bólowe powiązane są z próbą włożenia czegoś do pochwy. Za symptom ten odpowiada skurcz konkretnych mięśni - w tym mięśnia kroczowego i mięśnia dźwigacza odbytu, otaczających przednią część pochwy.
Kobieta odczuwająca objawy pochwicy przede wszystkim powinna udać się do ginekologa, by wykluczyć fizjologiczne przyczyny dysfunkcji. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad i zbada pacjentkę fizykalnie, potwierdzając występowanie skurczu. To właśnie ginekolog będzie w stanie stwierdzić, czy pochwica jest u pacjentki spowodowana kwestiami zdrowia fizycznego - a jeśli tak, to będzie mógł ją leczyć.
W przypadku, w którym okaże się, że kobieta jest ginekologicznie zdrowa, powinna zdecydowanie udać się do psychologa-seksuologa. Będzie on w stanie poprowadzić terapię w taki sposób, by objawy wywołane zaburzeniami psychicznymi, traumami lub fałszywymi przekonaniami zmniejszyły się lub całkowicie ustąpiły.
Leczenie pochwicy zależy oczywiście od przyczyn jej występowania. Najczęściej do całkowitego wyeliminowania objawów wystarczy terapia u psychologa lub seksuologa. Warto, by kobieta udała się na nią ze swoim partnerem, który również uzyska wskazówki dotyczące pożądanych zachowań oraz właściwego podejścia do stosunków seksualnych. Psychoterapia po traumie ma na celu zmianę przekonań pacjentki o sobie i o tym, co jej się przydarzyło, a także otwarcie jej na nowe doświadczenia. Większość kobiet po odbyciu takiego leczenia uzyskuje poprawę lub całkowite wyeliminowanie pochwicy.
Jeśli przyczyny pochwicy są fizjologiczne, to schemat leczenia dobiera się do konkretnej dysfunkcji. Czasem jest to fizjoterapia uroginekologiczna (z wykorzystaniem dilatorów - czyli przyrządów do rozluźniania mięśni wokół pochwy, stopniowo zwiększających średnicę), czasem - zabieg chirurgii ginekologicznej, a niekiedy - po prostu - leczenie infekcji i stanu zapalnego lub leczenie hormonalne.
Wyleczenie pochwicy jest niezwykle istotne nie tylko z uwagi na możliwość czerpania satysfakcji seksualnej przez kobietę, ale także ze względu na jej zdrowie intymne. Część badań ginekologicznych - profilaktycznych i diagnostycznych - wymaga bowiem wprowadzenia do pochwy wzierników lub innych narzędzi. Przy skurczu niestety nie da się tego zrobić. Terapia pochwicy zawsze powinnna więc być prowadzona aż do całkowitego umożliwienia pacjentce zarówno odbywania stosunków seksualnych - bez bólu i dyskomfortu, jak i kompleksowego badania na fotelu ginekologicznym.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.