Zatokowy ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Arykuł banner - Zatokowy ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Wydawać by się mogło, że ból głowy od zatok jest na tyle charakterystyczny, że nie da się pomylić go z żadną inną dolegliwością. Niestety, tego typu objaw nie zawsze wiąże się wyłącznie z zapaleniem zatok przynosowych - może bowiem być symptomem innych schorzeń, co sprawia pewne problemy w jego diagnostyce. Na szczęście mnogość metod rozpoznawania chorób oraz ich różnicowania pozwala na skuteczne zdiagnozowanie zatokowego bólu głowy, a także na jego leczenie - zaordynowane w zależności od przyczyny pojawienia się dolegliwości. W jaki sposób rozpoznać ból głowy od zatok i odróżnić go - przykładowo - od migreny? Jakie badania powinny zostać wykonane w przypadku tego rodzaju objawów? Jak leczy się zatokowy ból głowy - domowymi sposobami, preparatami z apteki lub operacją? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej - zapraszamy do lektury!

Przyczyny zatokowego bólu głowy

Ból głowy „od zatok” - jak sama nazwa wskazuje - jest spowodowany nieprawidłowościami następującymi w obrębie zatok przynosowych. Najczęstszą z nich jest oczywiście zapalenie zatok, które zwykle ma podłoże wirusowe (choć u niektórych osób może pojawić się na tle bakteryjnym, w konsekwencji niezaleczonej infekcji, czy też na tle grzybiczym - co zdarza się u pacjentów z obniżoną odpornością lub chorobami sprzyjającymi rozwojowi infekcji grzybiczych). Dodatkowo pośrednią przyczyną zapalenia zatok może stać się krzywa przegroda nosowa, a także polipy oraz niewyleczoną infekcja zęba (zazwyczaj tego umiejscowionego w szczęce).

Zapalenie zatok przynosowych - niezależnie od przyczyny - prowadzi do obrzęku śluzówki wyściełającej zatoki, a tym samym - do utrudnienia ewakuacji znajdującego się w zatokach śluzu. W wypełniających się jamach wzrasta ciśnienie, co stanowi bezpośrednią przyczynę zatokowego bólu głowy. Dodatkowo sama wydzielina, która w normalnych warunkach chroni przed wnikaniem do organizmu wirusów i bakterii, poprzez gromadzenie się i brak prawidłowego odpływu, również może stać się źródłem nadkażeń (przy niedostatecznej redukcji obrzęku infekcja wirusowa może więc przerodzić się w infekcję bakteryjną).

Zatokowy ból głowy - objawy i charakterystyka. Jak go rozpoznać?

Mimo, iż pacjenci opisują ból głowy o zatok jako dość charakterystyczny i - tak, jak zostało to już wspomniane - niedający się pomylić z żadną inną dolegliwością, to w rzeczywistości dość często okazuje się, że ból wcale nie pochodzi od zapalenia kanałów w zatokach, ale od innego schorzenia. Cechy charakterystyczne bólu zatokowego głowy to przede wszystkim:

  • uczucie pulsowania i rozpierania pojawiające się pomiędzy oczami, brwiami i w dolnej części czoła;
  • ból odczuwany w jednym z oczodołów (pojawia się, gdy przyczyną zapalenia zatok jest zakażenie zęba);
  • nasilanie się dolegliwości w określonych sytuacjach - po pochyleniu głowy do przodu, rano i wieczorem - po położeniu się do łóżka, podczas wykonywania aktywności fizycznych;
  • łagodzenie lub ustępowanie dolegliwości bólowych w ciągu dnia - po przyjęciu pozycji wertykalnych, gdy wydzielina z zatok przynosowych może spływać zgodnie z grawitacją.

Oprócz wymienionych powyżej dolegliwości, bólowi zatokowemu mogą towarzyszyć również: obrzęk twarzy, gorączka, uczucie zatkanego nosa,  katar oraz złe samopoczucie.

W jaki sposób odróżnić ból głowy pochodzący z zatok od migreny? Przede wszystkim migrenowym bólom głowy towarzyszą również takie symptomy, jak światłowstręt, wrażliwość na konkretne smaki i zapachy, ból oczu, a także nudności czy wymioty, co przy zatokowym bólu głowy praktycznie się nie zdarza. Dodatkowo przy migrenie zwykle nie pojawia się gorączka, a katar - jeśli występuje - jest cieknący i wodnisty (wynika to z zaangażowania systemu immunologicznego w przypadku ataków migreny). Oprócz tego migrenowy ból trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin, natomiast ból zatokowy utrzymuje się nawet do tygodnia (oczywiście z przerwami, o różnym nasileniu).

Leczenie zatokowego bólu głowy - domowe, farmakologiczne, operacyjne

Leczenie zatokowego bólu głowy, przy klasycznej infekcji wirusowej, może być prowadzone w domu - w tym celu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne - łagodzące nie tylko samo zapalenie, ale również odczuwany ból. Oprócz tego - aby rozwodnić i ułatwić ewakuację wydzieliny zalegającej w zatokach - można również wykonywać ich płukanie za pomocą specjalnych preparatów i roztworów soli fizjologicznej (wykazującej także działanie antybakteryjne). Niekiedy - na wyraźne zalecenie lekarza - stosuje się spraye lub tabletki mające działanie obkurczające naczynia krwionośne - redukują one obrzęk śluzówki, a także wydzielanie śluzu.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok i odczuwania dotkliwego bólu głowy, należy oczywiście zgłosić się do lekarza, który zleci i wykona odpowiednie badania. Wśród nich wyróżnia się CT głowy (tomografię komputerową), badania przedmiotowe (przykładowo - za pomocą cienkiego endoskopu wprowadzanego do zatok) i inne badania obrazowe. Na ich podstawie będzie możliwe zakwalifikowanie pacjenta do leczenia choroby powodującej przewlekłe zapalenie (polipy, guzy) lub nieprawidłowości w budowie struktur twarzoczaszki (operacje przegrody nosowej, leczenie ortodontyczne i inne).

Źródła:

  1. Lek. M. Wiercińska, Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny, objawy i leczenie [w:] Medycyna Praktyczna, 30.09.2022
  2. Dr hab. Med. H. Zielińska-Bliźniewska, lek. A. J. Kowalski, prof. Dr hab. Med. J. Olszewski, Ostry ból głowy - zatokopochodny czy innego pochodzenia? [w:] Stany nagłe po Dyplomie 02/2019
  3. Leszczyńska, K. Oleś, E. Bojanowska, J. Szaleniec, J. Mika, Zatokowy ból twarzoczaszki - trudności diagnostyczne w różnicowaniu [w:] Czasopismo Ból - Tom 15, 3/2014
  4. Michalik, A. Podbielska-Kubera, Powikłania twarzoczaszkowe zapalenia zatok [w:] Borgis - New Medicine 1/2019

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - Gargarin ZATOKI Zestaw uzupełniający, 32 saszetki
Gargarin ZATOKI Zestaw uzupełniający, 32 saszetki
12.96 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł