Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Wirus HBV znajduje się w płynach ustrojowych. Największa koncentracja wirusa jest we krwi i jej osoczu. Średnie stężenie w wydzielinie z pochwy oraz nasieniu. Mała koncentracja HBV obserwowana jest w moczu, kale, pocie i łzach. Do zakażenia może dojść podczas kontaktów seksualnych, podczas ciąży i porodu (transmisja z matki na dziecko) oraz w wyniku kontaktu z wydzielinami osoby chorej.
W 65% przypadków zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B przebiega bezobjawowo. U 25% zakażonych może wystąpić ostre zapalenie wątroby. Wśród 10% pacjentów możliwe jest nosicielstwo antygenu Hbs-Ag i przetrwanie wirusa w organizmie. Okres wylęgania choroby wynosi od 28 do 160 dni (średnio 70-80).
Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B powodowane jest przez wirus HBV (ang. Hepatitis B virus). W tej chorobie wątroby, objawy uszkodzenia komórek tego narządu są następstwem silnej odpowiedzi immunologicznej (cytotoksycznej oraz aktywności cytokin). W okresie objawów zwiastunowych u 5-15% chorych pojawia się uporczywy ból mięśni i stawów, który ustępuje po pojawienie się żółtaczki. Podwyższone stężenie bilirubiny we krwi pojawia się przeciętnie około 4 tygodni od zakażenia. Zwiększona aktywność enzymu ALT utrzymuje się przez 8-16 tygodni. Rozwój przewlekłego zapalenia wątroby związany jest ze zbyt słabą odpowiedzią układu odpornościowego na antygeny wirusa zapalenia wątroby. Do objawów wirusowego zapalenia wątroby typu B zalicza się: męczliwość, nudności, wymioty, ból brzucha, mięśni i stawów. W postaci cholestatycznej występuje dodatkowo świąd skóry. W postaci z żółtaczką, poza charakterystycznym zabarwieniem skóry obserwuje się ściemnienie moczu i rozjaśnienie stolca. W badaniach zauważalny jest podwyższony poziom bilirubiny, zwiększona aktywność ALT oraz pojawienie się antygenu HBV w surowicy.
Wirus HBV występuje na całym świecie. Najwięcej przypadków notowane jest w krajach Europy Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej, Rosji, Chinach, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej oraz wyspach Oceanu Spokojnego. Wśród czynników zachorowania na WZW B wymienić można:
Do zakażenia może dojść również w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych i salonach tatuażu, jeśli nie stosują się do zasad higieny m.in. sterylizacji sprzętu.
Zapalenie wątroby podejrzewa się już po wystąpieniu żółtaczki. W celu postawienia diagnozy wykorzystuje się badania laboratoryjne – zwiększenie aktywności ALT. Podstawą diagnozy jest badanie serologiczne. W zależności od czasu, jaki upłynął od zakażenia i fazy choroby można wykryć w surowicy antygeny HBsAG, HbeAg oraz swoiste przeciwciała.
W WZW typu B nie ma leczenia przyczynowego. W przypadkach o cięższym przebiegu lub w przypadku wystąpienia powikłań, wskazana jest hospitalizacja. Celem postępowania leczniczego jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia i stanu odżywienia. Zaleca się odpoczynek oraz dietę łatwo strawną z ograniczeniem tłuszczów (10-20% w diecie). Powrót do zwykłej diety następuje w przeciągu pół roku, a jej rozszerzanie jest dopasowane do indywidualnej tolerancji pacjenta. Przez pierwsze pół roku leczenia konieczna jest abstynencja alkoholowa. Po upływie 6 miesięcy, alkohol należy znacznie ograniczać, przynajmniej przez rok. W miarę możliwości w okresie ostrym i w czasie rekonwalescencji powinno się unikać leków metabolizowanych w wątrobie lub wywołujących cholestazę.
W przypadku WZW B w postaci przewlekłej stosuje się leki przeciwwirusowe takie jak interferon, entekawir, adefowir, lamiwudyna, które ograniczają namnażanie się wirusa, spowalniają zmiany zapalne i włóknienie wątroby oraz chronią przed wystąpieniem marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.
W trakcie leczenia należy co tydzień (lub częściej w razie potrzeby) należy wykonywać oznaczenie czasu protrombinowego (PT). Jego wydłużenie o ponad 5 sekund sugeruje rozwijającą się ostrą niewydolność wątroby. Po ustąpieniu ostrej fazy, co miesiąc powinno się przeprowadzać kontrolę kliniczną, oznaczenie aktywności aminotransferaz i w razie konieczności bilirubiny w surowicy, aż do momentu normalizacji wyników. Po 6 miesiącach wykonuje się kontrolę serologiczną w celu wykluczenia zapalenia przewlekłego.
Najpoważniejszym powikłaniem w obrębie wątroby jest piorunujące zapalenie wątroby. Wśród powikłań pozawątrobowych wymienia się układowe zapalenia naczyń, rumień guzkowaty, zespół nerczycowy, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, polimialgię reumatyczną, krioglobulinemię mieszaną, zespół Guillaina i Barrégo.
Ryzyko nawrotów choroby większe jest u osób starszych, po zbyt wczesnym powrocie do aktywności lub po nadużyciu alkoholu. Jeśli nie wystąpią powikłania, powrót do normalnej pracy i aktywności może nastąpić w okresie krótszym niż 6 miesięcy. Śmiertelność jest niższa niż 1%. Główną przyczyną zgonów jest nadostre lub piorunujące zapalenie i ostra niewydolność wątroby. Rokowanie jest gorsze jeśli występuje koinfekcja wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) lub typu D.
Podstawą zapobiegania zakażeniu HBV jest szczepienie ochronne. W wyjątkowych sytuacjach, lekarz może zaproponować immunoprofilaktykę bierną – podanie immunoglobiluny anty-HBV. Rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny w salonach tatuażu, gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych (stosowanie sprzętu jednorazowego użytku, sterylizowanego, odpowiednie zabezpieczenie materiałów skażonych krwią lub innymi płynami ustrojowymi) zmniejsza rozprzestrzenianie się wirusa w społeczeństwie. Dawcy krwi oraz do przeszczepu badani są pod kątem obecności HBV. W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania należy unikać przypadkowych kontaktów seksualnych.
Dostępne szczepionki przeciwko WZW B występują jako preparaty pojedyncze lub skojarzone. Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest obowiązkowe dla wszystkich niemowląt. Zalecane jest także dla osób, które do tej pory nie były szczepione. U dzieci, szczepionka podawana jest w trzech dawkach: 0-1-6 miesięcy.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.