Tężyczka - objawy i leczenie tężyczki. Czym jest tężyczka utajona a czym jawna?

Arykuł banner - Tężyczka - objawy i leczenie tężyczki. Czym jest tężyczka utajona a czym jawna?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym jest tężyczka?

Tężyczka jest stanem nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej. Charakteryzuje się drżeniem mięśni oraz ich bolesnymi skurczami. Występuje także nieprzyjemne mrowienie mięśni, określane jako parestezje. Tężyczka nie jest traktowana jako choroba, tylko zespół oznak i objawów chorobowych. Może ona współtowarzyszyć różnym chorobom lub być następstwem zaburzeń elektrolitowych w organizmie. Jej wystąpienie może być związane z obniżeniem stężenia wapnia i/lub magnezu we krwi. Powoduje to zwiększenie szybkości przekazywania sygnałów na linii nerwy-mięśnie, zwiększając ich pobudliwość. Tężyczka może być problemem osób w każdym wieku, jednak najczęściej zgłaszają się z nią osoby młode, które są aktywne zawodowo. Wyróżnia się dwa rodzaje tężyczki - jawną i utajoną.

Tężyczka – przyczyny

Przyczyną tężyczki są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Wśród najczęstszych przyczyn wymieniane jest obniżenie stężenie wapnia we krwi (hipokalcemia) oraz hipomagnezemia – zbyt niski poziom magnezu we krwi. Spowodowane to może być różnymi zaburzeniami hormonalnymi oraz wypłukiwaniem elektrolitów z organizmu:

  • pooperacyjna niedoczynność przytarczyc
  • idiopatyczna niedoczynność przytarczyc
  • przewlekłe choroby przewodu pokarmowego – celiakia, biegunki
  • niedoczynność tarczycy
  • przyjmowanie leków moczopędnych
  • alkoholizm
  • następstwo radioterapii okolicy szyi (uszkodzenie przytarczyc)
  • choroby przebiegające z obniżeniem wapnia w surowicy krwi np. ostre zapalenie trzustki
  • choroby wyniszczające np. nowotwory
  • znaczny niedobór witaminy D
  • niedobór wapnia w diecie
  • niedobór magnezu w diecie

Parathormon jest hormonem biorącym udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Wydzielany jest przez przytarczyce – narządy zlokalizowane obok tarczycy. W zdrowym organizmie, gdy dochodzi do spadku wapnia we krwi, parathormon powoduje zwiększenie wchłaniania wapnia w przewodu pokarmowego, zwrotnego wchłaniania w nerkach oraz uwolnienie zapasów wapnia z kości, co skutkuje wzrostem jego stężenia we krwi. Kiedy przytarczyce nie funkcjonują prawidłowo (niedoczynność) hormon ten wydzielany jest w niewystarczającej ilości. Skutkuje to zmniejszonym stężeniem wapnia w surowicy krwi.

Tężyczka jawna

Tężyczka jawna jest stanem zwiększonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej, któremu towarzyszą zaburzenia hormonalne. Najczęściej spowodowana jest przez uszkodzenie przytarczyc w wyniku np. radioterapii, operacji czy chorób przebiegających z obniżeniem stężenia wapnia we krwi (tężyczka hipokalcemiczna). Może pojawić się w także przebiegu chorób wyniszczających np. choroby alkoholowej, upośledzonego wchłaniania w jelitach, nowotworów przewodu pokarmowego. Wśród możliwych przyczyn wymienić można również zbyt niską podaż wapnia wraz z dietą oraz stosowanie leków wypłukujących wapń np. niektóre leki moczopędne. Wśród charakterystycznych objawów tężyczkowych wymienić można:

  • drętwienie ust, języka, dłoni stóp
  • nieprawidłowe odczuwanie bodźców w okolicach ust, języka, dłoni, stóp (parestezje)
  • napadowe skurcze mięśni twarzy, stóp i dłoni
  • kołatanie serca
  • drżenie różnych części ciała
  • częste skurcze kończyn
  • drętwienie palców u rąk i stóp

Tężyczka utajona

Tężyczka utajona najczęściej związana jest ze zbyt niskiem stężeniem magnezu i potasu. Poziom wapnia we krwi może być prawidłowy, stąd też określenie tężyczka normokalcemiczna. Również pobudliwość nerwowo-mięśniowa jest podwyższona, jednak wywołanie skurczu mięśnia następuje w wyniku zadziałania konkretnego bodźca np. wzrostem pH krwi (zasadowica oddechowa). Spowodowana może być napadem lękowym, nerwicowym czy stresowym, podczas którego jest bardzo duża częstość głębokich oddechów – hiperwentylacja. Powoduje objawy psychiczne i neurologiczne. Tężyczka utajona jest często spotykana, jednak dość rzadko rozpoznawana. Grupą osób, w której jest najbardziej powszechna to młode kobiety. Niektóre symptomy są takie same jak w tężyczce jawnej, jednak o mniejszym nasileniu. Możliwe objawy tężyczki utajonej to:

  • przewlekłe zmęczenie
  • duszność spoczynkowa
  • napady paniki, lękowe
  • bezsenność
  • obniżenie nastroju
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • drażliwość
  • „zacinanie się” podczas mówienia
  • zasłabnięcia
  • napadowa hiperwentylacja
  • drętwienie i mrowienie kończyny
  • bóle i zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • skurcze mięśni kończyn
  • drętwienie palców
  • drżenie ciała
  • wzdęcia
  • sztywność mięśni

Tężyczka - objawy

Tężyczka to zespół objawów chorobowych związanych z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Pierwszym objawem tężyczki często jest uczucie drętwienia i mrowienia w okolicy ust oraz w opuszkach palców. Charakterystyczne są bolesne skurcze mięśniowe. Typowym objawem przy tężyczce jawnej jest tzw. „ręka położnika”, czyli wyprost kciuka, palca wskazującego i środkowego przy jednoczesnym zgięciu 4 i 5 palca. Pojawić się mogą także zaburzenia widzenia, światłowstręt, bóle głowy, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, omdlenia, drgawki, wzdęcia, sztywność mięśni. W przypadku tężyczki utajonej częste są objawy neurologiczne takie jak zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją, bezsenność, złe samopoczucie, zmęczenie, drażliwość, obniżenie nastroju, zaburzenia lękowe.

Jak wygląda atak tężyczki?

Napad tężyczki jawnej jest stanem zagrożenia zdrowia i życia. Wymaga natychmiastowego wezwania karetki pogotowia. Atak składa się z czterech podstawowych etapów:
  1. Drętwienie i mrowienie okolicy ust, opuszków palców dłoni i stóp
  2. Skurcze w okolicy nadgarstka („ręka położnika”, objaw Trousseau) oraz w okolicy stawu skokowego (końsko-szpotawe ustawienie stóp)
  3. Skurcze w okolicy przedramion i ramion
  4. Skurcze mięśni twarzy – powiek, wokół ust, żuchwy, a także skurcze mięśni klatki piersiowej, krtani

Tężyczka – diagnostyka

Tężyczka jawna ma dość charakterystyczne objawy, jednak z powodu możliwości wystąpienia drgawek wymaga różnicowania z padaczką. Badania dodatkowe, jakie może zlecić lekarz to m.in. elektroencefalogirafia (EEG), badanie elektromiograficzne (EMG), elektrokardiografia (EKG), echokardiografia serca oraz szereg badań laboratoryjnych, w tym stężenie elektrolitów. Tężyczka jawna, ponieważ jej objawy nie są aż tak nasilone, wymaga troszkę innego postępowania. Podobnie wykonuje się badania EEG, EKG czy EMG i badania laboratoryjne. Dodatkowo przeprowadza się badanie fizykalne na 2 charakterystyczne objawy – Trousseau i Chwostka. Objaw Trousseau wystąpić może po niedokrwieniu kończyny, dlatego w celu jego zainicjowania zakładana jest opaska uciskowa na rękę. Objaw Chwostka to skurcz mięśni twarzy po uderzeniu w nerw twarzowy za pomocą specjalnego młoteczka.

Leczenie tężyczki

Głównym celem terapii u pacjentów z tężyczką jest podniesienie poziomu wapnia we krwi i jego utrzymanie na stałym poziomie w celu zapobieżenia objawom ostrej fazy choroby oraz zapobieżeniu ewentualnym powikłaniom przewlekłym. W przypadku jednoczesnego niedoboru magnezu i potasu, stosuje się odpowiednie suplementy. W sytuacji, gdy stwierdzono niedobór witaminy D, co jest częste w populacji, rekomenduje się jej uzupełnianie - szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku pacjentów z objawami tężyczki wynikającymi z niedoczynności przytarczyc, zaleca się długotrwałe stosowanie doustnych preparatów wapnia i witaminy D. W leczeniu tężyczki utajonej u pacjentów skuteczne są doustne suplementy magnezu, a także wsparcie psychologiczne udzielane przez specjalistę.

W leczeniu tężyczki jawnej podanie wapnia doustnie lub dożylnie cofa objawy. Zalecane jest równoległe podawanie witaminy D3. W przypadku tężyczki utajonej wskazana jest suplementacja magnezu i witaminy B6. Uzupełnienie leczenia farmakologicznego stanowi zbilansowana dieta bogata w wapń i magnez. Wapń zawarty jest w produktach takich jak warzywa liściaste, warzywa strączkowe, mleko w proszku, ser typu bryndza, edamski, gouda, tylżycki, orzechy, buraki, kakao, kasze gruboziarniste, łosoś. Te wymienione produkty mają dobrą proporcję wapnia do fosforu. Osoby z tężyczką powinny unikać produktów z dużą zawartością fosforanów, które pogarszają wchłanianie wapnia. Przykładem takich produktów jest żywność wysoko przetworzona, napoje gazowane typu cola, niektóre soki, wędliny podsuszane, gotowe szynki. Z kolei dobrymi źródłami magnezu są warzywa liściaste, kiełki zbóż, produkty zbożowe z pełnego ziarna, rośliny strączkowe, banany, kukurydza, orzechy, migdały, kakao.

 

Przypisy

  1. Ciborowska H. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021.
  2. Jopek, A., Steinborn B. Tężyczka u dzieci–diagnostyka i leczenie. Neurologia Dziecięca 28.57 (2019): 35-39.
  3. Gajewski P. Interna Szczeklika. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2022.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł