Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Zatoki przynosowe są to jamy powietrzne zlokalizowane wewnątrz kości czaski. Najwyżej położone są zatoki czołowe – nad nosem, mniej więcej do wysokości połowy czoła, od połowy prawej brwi do połowy lewej. Tuż pod nimi znajdują się zatoki klinowe położone pomiędzy oczami. Przechodzą w zatoki sitowe położone na wysokości nosa. Po bokach nosa są zatoki szczękowe. Każda z zatok ma połączenie z jamą nosową. Ujście zatok czołowych, sitowych przednich i szczękowych znajduje się pod małżowiną nosową środkową, a zatoki klinowej i zatok sitowych – w przewodzie nosowym górnym i zachyłku klinowo-sitowym.
Największa jest zatoka szczękowa. Jej objętość wynosi kilkanaście mililitrów. Rozwijają się po pojawieniu zębów stałych. U dzieci do 7 roku życia mają niewielkie wymiary. Zatoka czołowa ma pojemność do 7 ml. Kształtem przypomina skrzydła motyla. W pełni rozwinięta jest dopiero w drugiej dekadzie życia. Zatoki sitowe mają objętość około 3-5ml. Zbudowane są z dwóch grup komórek sitowych – przednie i tylne. W najbardziej tylnym położeniu ze wszystkich zatok przynosowych znajduje się zatoka klinowa.
Jaką funkcję pełnią zatoki przynosowe? Ocenia się, że głównie konstrukcyjną. Odgrywają rolę amortyzacyjną podczas urazów. W stanie fizjologicznym wewnątrz zatok przynosowych nie ma bakterii. W przypadku infekcji pojawia się stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa. Uniemożliwia to ewakuację wydzieliny z zatok. Wydzielina gromadzi się w zatokach powodując nieprzyjemne dolegliwości bólowe.
Ból najczęściej występuje w godzinach porannych i w tej porze ma zwykle największa nasilenie. Ból może mieć charakter uciskowy, rozpierający, kłujący, świdrujący, rozrywający, ssący, a także piekący. Nasila się podczas nachylania oraz kaszlu. Wśród typowych objawów zapalenia zatok pojawia się wydzielina z nosa oraz spływanie treści ropnej po tylnej ścianie gardła.
Objawy zapalenia zatok przynosowych zależą od charakteru zapalenia – ostre/przewlekłe oraz tego, których zatok dotyczy stan zapalny.
Ostre zapalenie zatok szczękowych objawia się uciskiem w przedniej części twarzy – policzek po stronie zapalenia, okolica czołowa. Czasami ból lokalizuje się w części potylicznej lub ciemieniowej. Może pojawić się stan podgorączkowy do 38 stopni. Zapalenia przewlekłe mają podobne objawy, lecz łagodniejszy przebieg. Występuje niedrożność jednego lub obu przewodów nosowych, złe samopoczucie, senność, niechęć do wysiłku fizycznego, ranne rozpierające bóle głowy nasilające się po wysiłku fizycznym, parciu oraz pochylaniu.Wydzielina ropna lub surowiczo-ropna może spływać po tylnej ścianie gardła lub wypływać z nosa.
Ostre zapalenie zatok sitowych objawia się bólem w okolicy czołowej, w wewnętrznych kącikach oczu oraz w okolicy krawędzi oczodołów. Często pojawia się nieprzyjemny, cuchnący zapach z nosa. Zdarza się, że występuje bolesność na ucisk i opukiwanie okolicy zatok. Może wystąpić osłabienie lub utrata węchu, a także katar i spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. W zapaleniu przewlekłym może wystąpić dodatkowo obrzęk w wewnętrznym kąciku oka – powieki i policzka.
W ostrym zapaleniu zatok czołowych ból głowy zazwyczaj zlokalizowany jest w okolicach czoła i skroni. Nasila się przy ucisku i opukiwaniu. Obserwuje się wyciek ropny z nosa. W postaci chronicznej objawy są mniej nasilone. Spotyka się obniżenie wrażliwości węchu. Mogą wystąpić stany podgorączkowe, senność i złe samopoczucie.
Zapalenie zatok klinowych występuje rzadko. Objawy są mało charakterystyczne. Może pojawiać się uczucie kłucia i rozpierania w głębi oczodołu i w głowie, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła lub w części nosowej lub jej zasychanie w tych okolicach.
Objawy ostrego zapalenia zatok utrzymują się krócej niż 12 tygodni. Ostre zapalenie zatok przynosowych najczęściej spowodowane jest zakażeniem wirusowym. Trwa z reguły do 10 dni. Zakażenie powirusowe trwa dłużej niż 10 dni, ich nasilenie ulega stopniowemu łagodzeniu i trwają krócej niż 12 tygodni. W ostrych zakażeniach bakteryjnych występuje gorączka przekraczająca 38 stopni, silny ból miejscowy oraz podwyższone stężenie CRP – białka ostrej fazy zapalnej. Jeżeli ostre zapalenie zatok w ciągu roku występuje przynajmniej 4 razy, mówi się o nawracającym zapaleniu zatok.
Objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych są z reguły dużo łagodniejsze. Objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni i nie ustępują całkowicie. W jego przebiegu mogą rozwijać się zakażenia grzybicze czy polipy nosa.
Ostre wirusowe zapalenie zatok zwykle ustępuje w ciągu 7-10 dni. Po 48 godzinach objawy stopniowo się zmniejszają. Czas trwania ostrego bakteryjnego zapalenia zatok zazwyczaj nie przekracza 14 dni.
Lekarz ustala rozpoznanie zapalenia na podstawie badania laryngologicznego, wywiadu zebranego i badań dodatkowych. Ocenie podlega charakter i lokalizacja bólu, jakie czynniki go nasilają, czy jest obecna wydzielina. Czasami wykonywane jest badanie endoskopowe lub tomografia komputerowa - pozwala ona na zobrazowanie wszystkich zatok i określenie zakresu zmian patologicznych. W niektórych przypadkach robiony jest wymaz w celu wykonania posiewu bakteriologicznego. Jeśli lekarz podejrzewa podłoże alergiczne, może zalecić wykonanie testów alergologicznych.
Powikłania zapalenia zatok przynosowych są niezmiernie rzadkie. Mogą być związane z oczodołem (zapalenie tkanek oczodołu, ropień) lub kostne (zapalenie kości i szpiku kostnego ścian zatoki). Wśród potencjalnych powikłań wymienia się również zakrzepicę zatoki jamistej, ropień mózgu czy wewnątrzczaszkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Leczenie objawowe polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych stosując leki przeciwbólowe - paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen. Do higieny jam nosowych wykorzystywany jest roztwór soli fizjologicznej (0,9%). W leczeniu należy dążyć do opróżnienia światła zatoki. Do tego celu używa się krople obkurczające naczynia błony śluzowej nosa w celu poprawy jego drożności (xylometazoli, otrivin, betadrin, rhinazin) lub wodę morską 3%. Można je stosować wyłącznie doraźnie - nie dłużej niż 5 dni. Nie należy na własną rękę stosować antybiotyków ani glikokortykosteroidów donosowych - powinny być używane wyłącznie z przepisu lekarza.
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni należy udać się do lekarza rodzinnego. W niektórych przypadkach wskazana jest antybiotykoterapia. W przypadku braku poprawy lekarz może zadecydować o konieczności wykonania punkcji zatoki, przepłukując ją roztworem antybiotyku. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przyniesie efektu, lekarz może zasugerować leczenie chirurgiczne - czynnościowa endoskopowa operacja zatok przynosowych.
Jeżeli wystąpią objawy takie jak podwójne widzenie, pogorszenie ostrości wzroku, obfite krwawienie z nosa, bardzo silny ból głowy, przemieszczenie lub zaburzona ruchomość gałki ocznej, obrzęk lub zaczerwienienie oczodołu, objawy neurologiczne czy powstawanie strupów w nosie należy zgłosić się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy).
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.