Pierwsze objawy ciąży – jakie są i kiedy występują? Poznaj wczesne objawy ciąży.

Arykuł banner - Pierwsze objawy ciąży – jakie są i kiedy występują? Poznaj wczesne objawy ciąży.

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Objawy ciąży - jaki są pierwsze objawy tego, że jest się w ciąży? Ciąża jest bardzo skomplikowanym i dynamicznym procesem. Każdego dnia zachodzą małe zmiany w organizmie, a po każdym tygodniu są już mocno odczuwalne. Pierwsze oznaki ciąży to takie objawy, które nasuwają kobiecie podejrzenie, że może być w ciąży. Symptomy te pojawiają się w pierwszych tygodniach trwania ciąży. Są one wynikiem działania estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej na gruczoły piersiowe, układ nerwowy i pęcherz moczowy. Zaliczamy do nich przede wszystkim brak miesiączki, poranne nudności i wymioty, zmiany w obrębie piersi oraz narządów płciowych, zaparcia, a także częstsze oddawanie moczu. 10 głównych objawów przedstawiamy poniżej. Przeczytaj nasz artykuł o tym jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży i sprawdzić czy jest się w ciąży.

10 głównych objawów ciąży:

 • Brak miesiączki (brak okresu). Zajście w ciążę jest najczęstszą przyczyną wtórnego braku miesiączki. Brak krwawienia miesiączkowego jest spowodowane wzrostem produkcji estrogenów i progesteronu przez ciałko żółte ciążowe. Jest to stosunkowo pewny dowód, że doszło do zapłodnienia, jednakże tylko u regularnie miesiączkujących kobiet. Wśród niektórych kobiet ciężarnych można zaobserwować cykliczne, niewielkie plamienia, które pojawiają się w okresie kolejnych, niewypadających miesiączek. 
 • Poranne mdłości, nudności i wymioty. Nudności i wymioty pojawiają się u 50-70% kobiet ciężarnych, już od 4-6 tygodnia ciąży i zwykle ustępują po 14-16 tygodniu ciąży. Spowodowane są prawdopodobnie podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, estrogenów i progesteronu. Zazwyczaj pojawiają się rano i trwają kilka godzin, ale mogą występować też w innych porach dnia. Szczególnie silne nudności występują w przypadku ciąż wielopłodowych. Ponadto, mogą być prowokowane przez niektóre pokarmy i zapachy. Kiedy nudności i wymioty przedłużają się w czasie, mogą to być tak zwane niepowściągliwe wymioty ciężarnych, występujące u 0,5-2% kobiet, często prowadzące do odwodnienia i znacznej utraty elektrolitów
 • Tkliwość i bolesność piersi. Z powodu wzrostu stężenia estrogenów i progesteronu dochodzi do obrzęku gruczołów pęcherzykowych i przewodów wyprowadzających w sutkach. Z powodu tego obrzęku, piersi są tkliwe i bolesne, a ból ten może mieć różne stopnie natężenia - od niewielkiego mrowienia aż do mocno dokuczliwego odczucia bólu. Objawy te mogą się pojawić już od 6 tygodnia ciąży. 
 • Częste oddawanie moczu. Przyczyną częstszego oddawania moczu w ciąży jest głównie ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Ponadto, wzrasta produkcja moczu, co m.in. jest spowodowane zwiększeniem filtracji kłębuszkowej w nerkach. 
 • Zaparcia. W ciąży, z powodu wzrostu stężenia progesteronu, zmniejsza się napięcie mięśniówki gładkiej jelita grubego, co prowadzi do osłabienia perystaltyki oraz zwiększonego wchłaniania wody, czego następstwem są zaparcia.
 • Zmęczenie i drażliwość. Zmęczenie i drażliwość (wahania nastroju) w ciąży jest bardzo częstym, subiektywnym symptomem, podawanym przez pacjentki. Z reguły, odczucie to zmniejsza się po upływie 16 tygodnia ciąży.
 • Pierwsze ruchy płodu (wyczuwane przez przyszłą mamę). Pierwsze ruchy płodu opisywane są jako kołatanie lub bańki gazowe. U kobiet, które nigdy nie rodziły pierwsze ruchy notuje się około 18-20 tygodnia ciąży, natomiast u wieloródek trochę wcześniej, między 15 a 18 tygodniem.
 • Podwyższona stała temperatura ciała. Jako stałą, podwyższoną podstawową temperaturę ciała określa się temperaturę powyżej 37 stopni Celcjusza. Jeśli utrzymuje się ona przez co najmniej 3 tygodnie po jajeczkowaniu, może wskazywać na wczesną ciążę. Wzrost ten, spowodowany jest wpływem progesteronu na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu.
 • Zmiany w obrębie narządów płciowych. Pod wpływem oddziaływania progesteronu, dochodzi do przekrwienia warg sromowych, widoczne jako zasinienie, co może być obserwowane przez kobiety już od 5-6 tygodnia ciąży.
 • Wzmożona wydzielina z pochwy. Podczas ciąży, na skutek podwyższenia stężenia hormonów płciowych, pojawia się zwiększenie produkcji wydzieliny w pochwie.

Podsumowując, podstawowymi objawami ciąży są: brak miesiączki (okresu), nudności i wymioty, zwiększona ilość wydzieliny, zmiany w obrębie narządów płciowych, podwyższona temperatura, ruchy płodu, zaparcia, zmęczenie i rozdrażnienie, częste oddawanie moczu i bolesność piersi. Wystąpienie powyższych objawów ciąży może sugerować, że doszło do zapłodnienia. W celu 100% potwierdzenia ciąży należy wykonać test ciążowy i udać się do lekarza. Lekarz ginekolog jest odpowiednią osobą z którą można skonsultować swoje podejrzenia dotyczące ciąży.

Brak miesiączki i wczesne objawy ciąży - test ciążowy pomoże.

Kiedy można potwierdzić potencjalną ciążę? Najprostszym sposobem na zweryfikowanie obecności ciąży jest wykonanie testu ciążowego, dostępnego w każdej aptece. Testy te polegają na stwierdzeniu podwyższonego poziomu beta-HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej – hormonu wzrastającego już na samym początku ciąży. Można również pobrać krew do badania stężenia beta-HCG w surowicy krwi. Podwyższenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej może występować w przebiegu różnych chorób, głównie nowotworowych, dlatego do pełnego potwierdzenia ciąży nie wystarczy zbadanie poziomu tego hormonu. Jedyną pewną metodą stwierdzenia ciąży jest USG, w którym ginekolog weryfikuje obecność zarodka i bicie jego serca.

Różnicowanie objawów ciąży z objawami chorobowymi:

 • Zanik spodziewanej miesiączki lub wystąpienie jej nieregularności może wystąpić również w przebiegu różnych chorób przewlekłych, głównie endokrynologicznych (np. PCOS, niedoczynność tarczycy), a także czasami jest spowodowane stresem, zaburzeniami metabolicznymi, czynnikami psychogennymi lub przyjmowaniem niektórych leków dopaminergicznych i opioidowych. 
 • Nudności i wymioty mogą pojawić się również z powodu wzmożonego napięcia emocjonalnego, w zatruciach, chorobach przewodu pokarmowego oraz w niektórych chorobach neurologicznych.
 • Bolesność i tkliwość piersi może również nastąpić podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w ciąży rzekomej, mastopiatii oraz w przebiegu zapalenia gruczołu sutkowego.
 • Częste oddawanie moczu może być następstwem cukrzycy, zakażenia układu moczowego, a także silnego stresu lub innych stanów napięcia emocjonalnego.
 • Zaparcia często wynikają ze stosowania diety ubogiej w błonnik. Mogą także być spowodowane stresem lub chorobami układu pokarmowego, w tym rakiem jelita grubego.
 • Zmęczenie i drażliwość występuje także podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a często zwyczajnie jest efektem niewyspania i przepracowania
 • Zasinienie warg sromowych zewnętrznych może także często występować w stanach zapalnych pochwy oraz w guzach produkujących estrogeny i progesteron np. guz jajnika.
 • Wzmożenie wydzieliny z pochwy często jest spowodowane również stanami zapalnymi pochwy i zakażeniami grzybiczymi, stanami zapalnymi szyjki macicy, a czasami endometriozą.

Kiedy miesiączka nie występuje, powinno się wykonać test ciążowy. Nawet, jeśli wyjdzie ujemny, trzeba umówić się do ginekologa na wizytę, by wykluczyć możliwe podłoża chorobowe zaniku krwawienia miesięcznego.

 

Przypisy:

 1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2. Red. Bręborowicz, Grzegorz H. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2015, 1024 s. ISBN 978-83-200-4998-5
 2. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży. Red. Bręborowicz, Grzegorz H. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012, 268 s. ISBN 978-83-20-04270-2
 3. Ginekologia. TOM 1 i 2. Red. Słomko, Zbigniew. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2008, 1418 s. ISBN 978-83-200-3153-9

 

 


dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink