Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Endometrioza jest stanem patologicznym spowodowanym proliferacją komórek podobnych do endometrium poza jamą macicy. Endometrioza zajmuje 3 miejsce w częstości chorób ginekologicznych, ustępując jedynie zapaleniom i mięśniakom macicy. Endometrioza to poważny problem wielu kobiet. Choroba prowadzi do obniżenia jakości życia, przyprawia o ból, a czasem utrudnia zajście w upragnioną ciążę. Jednak przyczyny pojawienia się endometriozy wciąż budzą wiele pytań i domysłów wśród naukowców.
Endometrium (łac. endometrium) - wewnętrzna błona śluzowa macicy (warstwa śluzowa), wyściełająca jamę macicy i obficie zaopatrzona w naczynia krwionośne. Endometrium to warstwa macicy, której grubość zmienia się okresowo. Jego wskaźniki zależą bezpośrednio od dnia cyklu miesiączkowego kobiety. W niektórych przypadkach warstwa ta zaczyna rosnąć niezgodnie z ustalonym harmonogramem, co można wyraźnie zobaczyć na USG.
Funkcje endometrium obejmują pewne aspekty:
Endometrioza to choroba kobiecego układu rozrodczego, w której tkanka wyściółki macicy (endometrium) zaczyna przenikać do struktur leżących poniżej (myometrium), sąsiednich narządów (jajowody, jajniki, pęcherz moczowy), a nawet do odległych części ciała (płuca, wątroba itp.). Jednocześnie ogniska endometrium poza macicą również podlegają cyklowi menstruacyjnemu, okresowo przyczyniając się do rozwoju krwawienia. Początkowe objawy patologii objawiają się bolesną, obfitą i przedłużającą się miesiączką.
Jakie są przyczyny endometriozy? Endometrioza to złożona choroba, która dotyka niektóre kobiety od początku pierwszej miesiączki (menarche) do menopauzy, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego czy statusu społecznego. Dokładne pochodzenie endometriozy uważa się za polietiologiczne (wieloczynnikowe), co oznacza, że na jej rozwój składa się wiele różnych czynników. Postawiono kilka hipotez wyjaśniających pochodzenie endometriozy:
Mimo istnienia różnych teorii, dlaczego dochodzi do rozwoju endometriozy dokładnej przyczyny nie da się ustalić właśnie przez wieloczynnikowość powstania choroby. Obecnie endometrioza pozostaje chorobą bez znanej przyczyny a świat nauki i medycyny ciągle zadaje sobie pytanie, kiedy się pojawia endometrioza i dlaczego.
Objawy endometriozy są różne i mogą objawiać się połączeniem następujących stanów:
Głównym objawem endometriozy jest ból - zarówno podczas miesiączki, jak i występujący w sposób przewlekły (zależy to głównie od zaawansowania choroby). Oprócz powyższych objawów w przebiegu endometriozy obserwuje się problemy z zajściem w ciążę u kobiet w wieku rozrodczym. Niepłodność występuje z powodu możliwego nacieku endometriozy na jamę miednicy, jajniki, jajowody lub macicę.
Stan pacjentki często poprawia się po menopauzie, ale w niektórych przypadkach bolesne objawy mogą się utrzymywać. Ból przewlekły może wynikać z tego, że ośrodki bólowe w mózgu stają się z czasem nadwrażliwe (uczulenie ośrodkowe), a ból może pojawić się w dowolnym momencie w przebiegu choroby, w tym endometriozy leczonej, niewystarczająco leczonej i nieleczonej, i może nawet utrzymywać się, gdy zmiany endometrialne nie są już widoczne.
Niestety, endometrioza ma duży wpływ na prokreację, natomiast nie u każdej kobiety cierpiącej na to schorzenie wystąpią wymienione poniżej problemy.
Leczenie niepłodności przy endometriozie przebiega w różny sposób. U niektórych kobiet zaleca się leczenie operacyjne, a później - starania u dziecko, a u innych pacjentek wdraża się z kolei metodę in vitro. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania endometriozy oraz indywidualnych uwarunkowań anatomicznych kobiety.
Jeśli dolegliwości pacjentki wskazują na oznaki endometriozy szyjki macicy lub innych narządów, diagnoza nie zostanie postawiona do czasu uzyskania wyników laboratoryjnych i przeprowadzenia badania ginekologicznego. Środki diagnostyczne dla rozważanej choroby są zmienne - ginekolodzy stosują również badanie ultrasonograficzne narządów miednicy, biopsję endometrium, rezonans magnetyczny i laparoskopię. Obecnie złotym standardem jest laparoskopia.
Kobieta często wykonuje badania krwi, badania moczu i wymaz z pochwy na obecność lub brak chorób zakaźnych. Przyczyną bólu w endometriozie często jest właśnie progresja utajonych infekcji.
Leczenie choroby ma na celu usunięcie ogniska endometriozy, zahamowanie progresji endometriozy, złagodzenie bólu, zapobieganie nawrotom (ponownym objawom) endometriozy, poprawę naturalnej płodności pacjentki (zdolność do reprodukcji) lub przygotowanie do technologii wspomaganego rozrodu.
Nowoczesne i optymalne podejście do leczenia pacjentek z endometriozą to połączenie metody leczenia chirurgicznego i terapii hormonalnej.
Leki zazwyczaj obejmują przyjmowanie leków hormonalnych w celu obniżenia poziomu estrogenów, a w konsekwencji zmniejszenia wielkości zmian endometrialnych; ogólnoustrojowa terapia enzymatyczna (złożony wpływ mieszanin enzymów proteolitycznych na cały organizm); korekta zaburzeń immunologicznych; leczenie przeciwbólowe; poprawa niedokrwistości, która często rozwija się jako powikłanie zaawansowanej endometriozy.
Chirurgiczne usunięcie ognisk endometriozy jest uważane za niezawodną metodę eliminowania ogniska patologicznego. Jeśli pozwala na to zakres operacji, metodą z wyboru jest laparoskopowe usunięcie ognisk endometriozy (zachowawcze leczenie chirurgiczne). Do metod leczenia endometriozy należy także radykalne leczenie chirurgiczne - wdraża się je zwykle u pacjentek starszych, po okresie rozrodu, przy potwierdzonym podejrzeniu endometriozy. Polega ono na całkowitym usunięciu macicy, co całkowicie redukuje objawy choroby, ale jednocześnie wymaga leczenia hormonalnego (podawania hormonalnej terapii zastępczej - HTZ).
Przypisy:
Edyta ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji. Aktualnie pracuje jako kierownik apteki, gdzie aktywnie doradza pacjentom i realizuje się w roli farmaceuty. Prywatnie lubi aktywnie spędzać czas uprawiając sport, szczególnie crossfit i jazdę na rolkach, a także chętnie podróżuje.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.