Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Narodziny dziecka to ważny moment w życiu rodzinnym. Wiele emocji, wyzwań i trudu dopiero przed rodzicami i ich maluszkiem. Przygotowania do narodzin i narodziny dziecka to szczególny czas dla każdego rodzica. Już sam okres ciąży wiąże się z ogromnymi zmianami w życiu, a co dopiero gdy dziecko pojawi się na świecie. Dlatego warto dobrze się przygotować do tego momentu po pierwsze aby uniknąć niepotrzebnego stresu a po drugie aby zaoszczędzić pieniądze, gdyż rzeczy kupowane w lokalnych sklepach potrafią mieć wyższe ceny niż produkty zamówione w sklepie internetowym.
Skompletowanie wyprawki dla noworodka to ogromne wyzwanie dla młodych rodziców. Przyszli rodzice często są bardzo zestresowani nowym członkiem rodziny, a kupowanie potrzebnych produktów, akcesoriów i tekstyliów na ostatnią chwilę może okazać się kosztownym pomysłem. Warto odpowiednio wcześniej zaplanować zakupy, aby jeszcze przed porodem zdążyć spakować wyprawkę do szpitala i przygotować wyprawkę do domu.
Pamiętajmy, że najważniejszą rolę przy wydaniu na świat małego człowieka pełni kobieta, która w tym szczególnym czasie ma swoje potrzeby i warto zadbać o jej komfort by mogła skupić się na porodzie. Każdy szpital może mieć odmienne wytyczne co do zawartości torby do szpitala, ale lista najważniejszych rzeczy jakie powinna zawierać wyprawka dla mamy do szpitala to:
Dobrze spakowana walizka do szpitala powinna tez zawierać komplet badań i dokumentów, które ułatwią personelowi szpitala opiekę nad mamą i dzieckiem.
Jakie dokumenty spakować na porodówkę?
Wydaje się tego dużo jak na standardowe dwa dni pobytu w szpitalu po naturalnym porodzie, ale warto właśnie te rzeczy spakować aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zakłopotania.
Pampersy jednorazowe to wynalazek doceniany przez wszystkich rodziców. Są one niezbędne w wyprawce dla dziecka, a na początek kupmy te oznaczone jedynką, czyli przeznaczone dla dzieci o wadze 1-5 kg. Niezastąpione w wielu sytuacjach są też klasyczne pieluszki tetrowe lub aktualnie bardzo modne pieluchy bambusowe. Są to pieluchy wielorazowe, które mogą pełnić różną funkcję w zależności od potrzeby. Najbardziej znane wykorzystanie to: delikatna myjka do kąpieli, okrycie na wózek, okrycie podczas karmienia piersią, chusta na głowę, podkład podczas przebierania. Warto mieć ich kilka w różnych rozmiarach.
Aby uniknąć odparzeń i innych problemów skórnych trzeba regularnie dbać o higienę maleństwa. Niezbędne będą chusteczki nawilżane, np: WaterWipes o naturalnym składzie. Pielęgnujące chusteczki można stosować do delikatnej skóry twarzy, rąk i okolic pieluszkowych. W aptece Olmed znajdziesz chusteczki dla niemowląt: Pampers, WaterWipes, Ebebe, Dada, Mustela, Kindii, Lansinoh.
Wyprawka powinna zawierać rzeczy niezbędne do spania, karmienia, mycia oraz na wyjścia na spacery. Jej skład zależy też od pory roku, gdyż dzieci urodzone zimą wymagają dodatkowej ochrony przed mrozem. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka? Lepiej nie czekać do 9 miesiąca, w którym może nastąpić poród przedwczesny. Koniec drugiego trymestru, czyli 6 miesiąc ciąży będzie wystarczający aby zakupić niezbędne produkty. Od czego zacząć kompletowanie każdej wyprawki? Co warto kupić dla swojego pierwszego dziecka?
Noworodek śpi kilkanaście godzin na dobę więc warto zapewnić mu bezpieczne i komfortowe miejsce do snu. Podstawa to łóżeczko (najlepiej z obniżanym dnem aby dostosować wysokość barierek/ szczebelków do ruchliwości dziecka), dopasowany materac do łóżeczka, pościel, cienki kocyk, gruby kocyk, rożek/ otulacz, lampka o delikatnym świetle. Przyszła mama powinna pomyśleć też o wygodnym i spokojnym miejscu do karmienia. Każda mama doceni również wygodną poduszkę do karmienia w pokoiku swego maluszka.
Kolejna kwestia to wózek i fotelik samochodowy. W pierwszych miesiącach życia dziecka będziemy korzystać tylko z gondoli ale można też kupić wózek 2w1 ze spacerówką lub 3w1 ze spacerówką i fotelikiem. Fotelik powinien być dopasowany do tylnej kanapy samochodu, aby kąt jego nachylenia i montaż były prawidłowe. Warto wiedzieć, że aktualnie większość szpitali nie wypuści nas do domu bez fotelika samochodowego.
Rozmiar pierwszych ubranek dla noworodka to 56 cm. Kupując ubranka, nie warto kupować ich zbyt wiele gdyż nie wiemy jaka będzie długość dziecka po narodzinach i mogą okazać się za krótkie, a maluszek szybko rośnie. Jakie ubranka wybierać na początek? Najlepiej kierować się wygodą dziecka. Choć działy z odzieżą dziecięcą kuszą różnymi wymyślnymi fasonami ubranek to postawmy na prostotę, czyli pajacyki dla dziecka, body z długim rękawem, body z krótkim rękawem, śpioszki, skarpetki różnej grubości, cienkie rękawiczki zabezpieczające przed drapaniem, czapeczki, sweterki oraz kaftaniki. Takie ubranka przydadzą się wiosną lub latem.
Jeżeli poród przypada na okres zimowy kupmy ciepły kombinezon do przewożenia dziecka. Wybierając poszczególne ubranka zwracajmy uwagę na sposób zapinania, aby przebieranie było łatwe i szybkie. Unikajmy elementów dekoracyjnych, które mogłyby zostać oderwane i połknięte przez dziecko. Najważniejsze aby były to ubranka z naturalnej tkaniny: wykonane z bawełny lub bambusa, które są miękkie i delikatne oraz nie tracą swoich właściwości po praniu w wysokiej temperaturze. Podczas zakupów do wyprawki najważniejszy jest rozsądek, który pozwoli sprawdzić i wybrać odpowiednie rzeczy. Odpowiednie ułożenie listy zakupów to podstawa!
Wyspane dziecko to spokojne dziecko dlatego warto zadbać o wyposażenie kołyski lub dostawki w naturalne i przewiewne tkaniny. Do utulenia noworodka w pierwszych tygodniach najlepszy będzie rożek/ otulacz, a nawet dwa na wypadek zabrudzenia. W wyprawce dla noworodka przydadzą się też kocyki, również najlepiej dwa oraz śpiworek. Kosz Mojżesza, kołyska lub dostawka z dobranym materacem to najlepsze meble do spania dla noworodka. Z łóżeczkiem można poczekać nawet 4 miesiące. Niemniej trzeba kupić 2-3 prześcieradła na materac lub większe pieluchy flanelowe oraz opcjonalnie podkład nieprzemakalny lub ceratkę. Niektórzy rodzice kupują też monitor oddechu aby stale czuwać nad bezpiecznym snem dziecka.
W wyprawce nie może zabraknąć akcesoriów i kosmetyków do pielęgnacji i mycia dziecka. Muszą to być atestowane kosmetyki dla dzieci i niemowląt dopuszczone do stosowania od pierwszego dnia życia i posiadające Opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka. To od rodziców zależy jak zadbają o skórę maluszka, gdy przyjdzie na świat. Odpowiedni poziom higieny to również mniejsze ryzyko występowania infekcji, a częste zmiany pieluszki z pielęgnacją delikatnej skóry pomogą uniknąć odparzeń - pieluszkowego zapalenia skóry.
Akcesoria kąpielowe i kosmetyki do mycia i pielęgnacji skóry dziecka:
Kolejny ważny element opieki nad dzieckiem to karmienie. Tu jest wiele zmiennych, gdyż wszystko zależy od tego czy dziecko będzie karmione mlekiem matki czy mlekiem modyfikowanym. Do karmienia piersią potrzebne będą wkładki laktacyjne oraz biustonosz dla mamy karmiącej, opcjonalnie laktator ręczny lub elektroniczny do ściągania nadmiaru pokarmu, pojemniki do przechowywania pokarmu. Przydatna jest też poduszka rogal do karmienia dla świeżo upieczonej mamy oraz śliniaki dla maleństwa.
Jeżeli kobieta nie ma pokarmu lub nie decyduje się na karmienie piersią potrzebne będzie mleko modyfikowane dla noworodków (najlepiej polecone przez pediatrę) i 2-3 butelki do karmienia. Opcjonalnie rodzice kupują podgrzewacz do butelek oraz sterylizator do butelek i smoczków.
Wyprawka dla dziecka powinna zawierać akcesoria przydatne podczas karmienia. Wybierając je trzeba sprawdzić czy posiadają one odpowiednie atesty np. atest nadany przez Państwowy Zakład Higieny i czy są wolne od bisfenolu A. Przykładowe to: butelka antykolkowa Avent, Canpol babies, Tomme Tippee, smoczki do butelek, termoopakowanie na butelkę np: Canpol Babies, zestaw szczotek do butelek i smoczków np: BabyOno. Ponadto do odciągania pokarmu przyszłej mamie przyda się laktator. W zależności od preferencji oraz zasobności portfela można wybrać tańszy laktator ręczny lub droższy laktator elektroniczny, w tym laktator podwójny.
Zarówno produkty jak i usługi oferowane na rynku dla przyszłych rodziców i swojego pierwszego dziecka różnić się jakością jak i ceną.
Pamiętajmy, by zakupów nie odkładać na ostatnią chwilę, a wyprawkę do szpitala mieć spakowaną na przynajmniej kilka tygodni przed planowaną datą porodu. Większości zakupów można dokonać jeszcze przed porodem. Dużym ułatwieniem są sklepy internetowe oferujące kompletne akcesorium dla maluszka i każdej mamy. Listę potrzebnych rzeczy warto kupić na początku 3. trymestru ciąży. Dla mamy i dziecka będzie to duże udogodnienie i mniej stresu w czasie, w którym warto skupić się na maleństwu i zadbaniu o jego komfort i bezpieczeństwo.
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny