Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ból ucha, szumy, nieostrość słuchu, uczucie pełności w kanale słuchowym - to najczęstsze objawy świadczące o zatkanym uchu. Takie wrażenie może pojawić się w wielu sytuacjach - na przykład podczas lotu samolotem, po kąpieli, po nieumiejętnym oczyszczeniu ucha, ale także po urazie. Z częścią z tych przyczyn jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie - z wykorzystaniem domowych sposobów na zatkane ucho czy preparatów z apteki. Niektóre sytuacje będą jednak wymagały interwencji lekarskiej oraz przeprowadzenia zabiegu, jakim jest płukanie uszu wodą pod ciśnieniem. Jak odetkać ucho - bezpiecznie i skutecznie? Czy woda utleniona do ucha, wlewana w celu udrożnienia przewodu słuchowego, zadziała w pożądany przez nas sposób? Jakie preparaty do czyszczenia uszu sprawdzą się na co dzień? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej - zapraszamy do zapoznania się z poradami specjalistów.
Uczucie zatkanego ucha - tak, jak zostało to już wspomniane - często pojawia się w samolocie, ale również w górach. Wynika to ze zmiany ciśnienia atmosferycznego, natomiast jest to stan przejściowy i łatwy do „odwrócenia” - wystarczy jedynie często przełykać ślinę lub żuć gumę w trakcie lotu czy wycieczki w wysokie góry. Co jednak w sytuacji, gdy zatkane ucho spowodowane jest zalegającą w nim woskowiną i innymi wydzielinami? Może się tak zdarzyć w kilku przypadkach:
Co ważne, w dwóch pierwszych przypadkach domowy sposób na zatkane ucho może zadziałać pozytywnie, natomiast przy uczuciu zatkanego ucha będącego następstwem konkretnych chorób, należy najpierw wyleczyć pierwotne schorzenie pod kontrolą lekarza (informując go oczywiście o kłopotach ze słuchem).
Jak odetkać ucho samodzielnie, jeśli światło przewodu słuchowego zostało zwężone przez zalegającą w nim woskowinę? Bezpiecznym, domowym sposobem jest wlanie kilku kropel wody utlenionej do ucha i odczekanie kilku minut na reakcję organizmu. Ponieważ woskowina w uchu składa się w dużej mierze z komórek tłuszczowych (a to właśnie otoczki lipidowe komórek niszczy woda utleniona), to metoda ta może przynieść nam korzyść w postaci odzyskania komfortu słyszenia.
Co zrobić, gdy woda utleniona do ucha nie zadziała? Z pewnością nie warto stosować innych metod, takich jak płukanie uszu wodą za pomocą strzykawki (ten zabieg powinien być przeprowadzany wyłącznie przez otolaryngologa, ponieważ przy samodzielnym płukaniu uszu istnieje ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej, z uwagi na ciśnienie, pod jakim woda jest wtłaczana do kanału słuchowego). Dodatkowo nie poleca się również świecowania uszu - z uwagi na możliwe zanieczyszczenie kanału słuchowego oraz na ryzyko poparzeń.
Jeśli domowe sposoby na odetkanie ucha nie zadziałają, zdecydowanie warto sięgnąć po rozwiązania dostępne w aptece. Są nimi preparaty do czyszczenia uszu, skomponowane z oleistych składników, powodujących rozpuszczanie się woskowiny. W kompozycjach tych można znaleźć między innymi skwalan, oliwę z oliwek, olej parafinowy oraz inne oleje, bezpieczne do stosowania na skórę. Najczęściej jest to spray na zatkane ucho z wygodnym atomizerem. Na rynku, oprócz sprayów na zatkane uszy, dostępne są również krople na zatkane uszy - niektóre z nich, oprócz substancji oleistych zawierają także znieczulającą lidokainę, zdecydowanie przynoszącą ulgę w dolegliwościach bólowych.
Za pomocą kropli na zatkane ucho czy sprayów do uszu warto dbać o regularne higienę kanałów słuchowych - po to, by woskowina nie gromadziła się w nich w nadmiarze i nie prowadziła do zwężenia światła lub całkowitego zamknięcia przewodu słuchowego. W tym celu należy zaaplikować preparat do czyszczenia uszu z apteki, odczekać wyznaczony przez producenta czas, a następnie przechylić głowę na stronę czyszczonego ucha i delikatnie zebrać wypływającą woskowinę patyczkiem higienicznym. Samo stosowanie patyczków bywa dyskusyjne - z pewnością nie należy wkładać ich zbyt głęboko, a używać jedynie do oczyszczania małżowiny oraz najbardziej zewnętrznego odcinka przewodu słuchowego.
Przypisy:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.