Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Arykuł banner - Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Opuchnięte dziąsła, ich ból, zaczerwienienie, a niekiedy nawet krwawienie z dziąseł mogą oznaczać rozwijające się zapalenie w jamie ustnej - a konkretnie stan zapalny dziąsła. Do rozwoju tej choroby dochodzi w wyniku sprzężenia kilku przyczyn, choć tak naprawdę główną z nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, powodująca gromadzenie się płytki nazębnej w obrębie szkliwa. Spuchnięte dziąsła oraz ich ból niestety nie ułatwiają codziennego funkcjonowania, a w przypadku braku leczenia stanu zapalnego dziąseł, może ono postępować, a nawet prowadzić do powstania zapalenia przyzębia, określanego mianem paradontozy. Czy domowe sposoby na ból zęba i dziąseł w przebiegu zapalenia są skuteczne? Jak leczyć zapalenie dziąseł i zapobiegać jego nawrotom, a jeśli doszło już do zapalenia przyzębia - to czy paradontozę można leczyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących tego, co powoduje stan zapalny dziąseł i jak z nim postępować, znajduje się poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami i dzielenia się nimi z rodziną i bliskimi!

Zapalenie dziąseł - objawy

Zapalenie dziąseł to schorzenie o charakterze infekcji, którego przyczyną jest destrukcyjne działanie bakterii bytujących w gromadzącej się na powierzchni zębów i w obrębie dziąseł płytce nazębnej. Swoiste symptomy zapalenia dziąseł to przede wszystkim:

 • bóle dziąseł, nasilające się w miarę upływu czasu i trwania infekcji, a także podczas jedzenia oraz mycia zębów;
 • opuchnięte dziąsła, w których po czasie tworzą się rzekome kieszonki dziąsłowe, czyli zagłębienia pomiędzy zębem a dziąsłem, które nie powstają jednak w wyniku odsłaniania szyjek zębowych, a na skutek wspomnianej opuchlizny;
 • wyraźne zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł - zwłaszcza przy ich podrażnianiu szczoteczką czy nicią dentystyczną;
 • swędzenie dziąseł, a także - u niektórych pacjentów - afty pojawiające się na śluzówce wewnątrz jamy ustnej;
 • uczucie niesmaku w ustach i nieświeży oddech, spowodowane namnażaniem się bakterii.

Czy krwawienie i opuchnięte dziąsła to zawsze objaw zapalenia w jamie ustnej?

Warto wspomnieć, że zarówno ból dziąseł, jak i krwawienie podczas mycia zębów czy opuchlizna wcale nie muszą oznaczać zapalenia w jamie ustnej. Inne przyczyny takiego stanu rzeczy to między innymi ciąża, podczas której zwiększa się ukrwienie dziąseł, niewłaściwa technika mycia zębów lub dobór zbyt agresywnych środków myjących i zbyt twardych szczoteczek, a także uczulenia na składniki pasty do zębów czy płynu do płukania ust. Oprócz tego podobne objawy mogą pojawić się w początkowej fazie noszenia aparatu ortodontycznego, jako konsekwencja bruksizmu (nocnego zgrzytania zębami) czy w wyniku nieleczonych wad zgryzu. Jeśli więc zapalenie dziąseł zostało wykluczone, domowe sposoby na ból zębów i przyzębia nie przynoszą skutku, warto pogłębić diagnostykę uwzględniając wizytę u ortodonty lub stomatologa specjalizującego się w leczeniu bruksizmu.

Co powoduje stan zapalny dziąseł?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, to, co powoduje zapalenie dziąseł, to głównie bakterie gromadzące się w płytce nazębnej. Jak przebiega mechanizm infekcyjny i co ma na niego wpływ? Przy niedostatecznym poziomie higieny jamy ustnej oraz przestrzeni międzyzębowych, płytka nazębna gromadzi się pomiędzy zębami oraz w rejonie szyjek zębowych, czyli tuż przy linii dziąseł. Bytują w niej także bakterie, których obecność uruchamia reakcję odpornościową organizmu - komórki układu immunologicznego stają się aktywne, niejako „broniąc” miękką tkankę dziąseł przed rozwojem infekcji. W reakcji obronnej naczynia włosowate rozszerzają się, a same dziąsła puchną, co odpowiada za ich zaczerwienienie i obrzęk. Codzienna, dokładna higiena, uwzględniająca usuwanie miękkiej płytki nazębnej (zwłaszcza po spożyciu pokarmów i napojów zawierających cukry, będące pożywką dla bakterii bytujących w jamie ustnej) jest kwestia kluczową w profilaktyce zapalenia dziąseł.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Na szczęście zmiany w tkance dziąseł, które powstają w trakcie procesu zapalnego, są wyleczalne i całkowicie odwracalne - warto jednak interweniować we wczesnej fazie objawów i nie czekać do rozwoju pełnej odpowiedzi zapalnej, a później - do jej powikłań. Co na ból zęba i dziąseł przy omawianym zapaleniu sprawdza się najlepiej? Jak leczyć zapalenie dziąseł - samodzielnie, czy w ramach wizyty u specjalisty?

Pierwszym krokiem do wyleczenia zapalenia w jamie ustnej zdecydowanie powinna być wizyta u stomatologa. Oceni on, czy nasze objawy oraz sam wygląd dziąseł czy zębów wskazują na zapalenie, czy może są już pierwszymi symptomami paradontozy. W zależności od ilości płytki nazębnej i - w niektórych przypadkach - powstałego z niej kamienia nazębnego, lekarz może zadecydować o wykonaniu zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów w ramach piaskowania (wykonuje się go przy obecności płytki nazębnej) czy scalingu (po to rozwiązanie sięga się z kolei przy obecności kamienia nazębnego).

Po dokładnym oczyszczeniu zębów (które w przypadku zapalenia i podrażnienia dziąseł może nie być najprzyjemniejszym doświadczeniem) pacjent zostanie poinstruowany co do dalszego postępowania i domowej higieny jamy ustnej.

Leki na ból dziąseł z apteki

Jak leczyć zapalenie dziąseł w domu i utrzymać efekt uzyskany dzięki profesjonalnemu oczyszczaniu zębów w gabinecie stomatologicznym? Przede wszystkim warto sięgnąć po preparaty i leki na ból dziąseł z apteki, które pozwolą złagodzić dolegliwości, a co za tym idzie - ułatwią dość nieprzyjemne przy trwaniu zapalenia dziąseł szczotkowanie zębów. Wśród różnych formuł, płukanek czy leków na ból dziąseł, dostępnych na aptecznych półkach, zdecydowanie warto wyróżnić:

 • maści i żele łagodzące, które podaje się bezpośrednio na dziąsło i rozsmarowuje - nawet do kilku razy dziennie. Przynoszą one pacjentowi ulgę głównie za sprawą substancji miejscowo znieczulających, ale dodatkowo niektóre z nich ze względu na zawartość substancji antyseptycznej, znacznie ograniczają rozwój bakterii - czyli bezpośrednią przyczynę zapalenia;
 • gotowe płyny do płukania jamy ustnej, zawierające substancje antybakteryjne i przeciwzapalne, wspierające zarówno redukcję bakterii w płytce nazębnej, jak i regenerację samych dziąseł. 
 • uniwersalne aerozole działające antyseptycznie, łagodząco i przeciwzapalnie, które można stosować zarówno w zapaleniu dziąseł, jak i w zapaleniu gardła podczas przeziębienia i grypy 

Mówiąc o produktach łagodzących stany zapalne w jamie ustnej, nie sposób nie wspomnieć również o formułach, z pomocą których na co dzień utrzymujemy higienę. Jaka pasta na zapalenie dziąseł będzie więc najlepsza? Przede wszystkim taka, która zawiera substancje łagodzące i regenerujące (w tym kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu) oraz substancje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jeśli nie wiesz, jaka pasta na zapalenie dziąseł sprawdzi się w Twojej sytuacji, warto poprosić o poradę stomatologa lub wybrać ją spośród tych, które sami producenci opisują jako łagodne i stworzone do ochrony dziąseł. 

Paradontoza - możliwe powikłanie po stanie zapalnym dziąsła

Gdy mowa o zapaleniu dziąseł, nie sposób nie wspomnieć o następstwie nieleczenia tego schorzenia, a więc o paradontozie. Jest to zapalenie tkanek przyzębia, również wywołane namnażaniem się bakterii w zgromadzonej już w dużej ilości płytce nazębnej. Zmiany w strukturze dziąseł pojawiające się przy paradontozie są jednak znacznie bardziej niebezpieczne niż te obecne przy zapaleniu dziąseł. Chodzi tu głównie o tworzenie się patologicznych (a nie rzekomych) kieszeni dziąsłowych, o odsłanianie szyjek zębowych, a w końcu - o rozchwianie zębów. Dalszą konsekwencją rozwoju paradontozy jest oczywiście najgorszy scenariusz, czyli wypadanie zębów - dlatego właśnie tak ważna przy zdiagnozowaniu zapalenia dziąseł jest szybka interwencja i eliminacja stanu zapalnego w jamie ustnej.

Czy paradontozę można leczyć?

Czy paradontozę można leczyć, by nie dopuścić do wypadania zębów? Zdecydowanie tak, jednak warto pamiętać o tym, że działania naprawcze przy paradontozie nie spowodują niestety podniesienia się lub przyrostu obniżonej linii dziąseł. Oczywiście leczeniu paradontozy musi dowarzyć również dbałość pacjenta o regularną, właściwą higienę jamy ustnej - bez tego dalsze procesy i działania właściwe nie będą miały sensu.

Leczenie paradontozy w gabinecie stomatologicznym polega przede wszystkim na usunięciu płytki nazębnej bądź kamienia, a także na wdrożeniu procedur, które pomogą ustabilizować zęby w zgryzie. Zalicza się do nich wymianę starych, niekompletnych bądź rozszczelnionych wypełnień stomatologicznych, a także uzupełnienie braków zębowych metodami protetycznymi. W przypadku pojawienia się ropni, głębokich zmian w okolicach wierzchołków czy zmian martwiczych, wprowadza się do leczenia antybiotykoterapię. Stomatolog może także wykorzystać kiretaż, czyli oczyszczanie odsłoniętych korzeni zębowych (poniżej linii dziąseł) z kamienia i osadów.

Podsumowując - wypadanie zębów przy zaawansowanej paradontozie jest powikłaniem, którego zdecydowanie można uniknąć - codzienna, dokładna higiena jamy ustnej oraz szybka reakcja pacjenta na rozwijające się zapalenie dziąseł niemalże gwarantuje odwrócenie zmian, jakie zaszły w tkance dziąseł przy rozwoju procesu zapalnego, spowodowanego reakcją obronną organizmu na działanie bakterii w płytce nazębnej.

Źródła:

 1. Dr n. med. Iwona M. Tomaszewska, Zapalenie przyzębia [w: Medycyna Praktyczna], 15.03.2017
 2. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia
 3. Małgorzata Nędzi-Góra, Maciej Czerniuk, Renata Górska, Kompleksowe leczenie uogólnionego agresywnego zapalenia przyzębia: opis przypadku [w: Nowa Stomatologia 1/2014, Czytelnia Medyczna Borgis]
 4. http://www.czytelniamedyczna.pl/1824,kompleksowe-leczenie-uogolnionego-agresywnego-zapalenia-przyzebia-opis-przypadk.html
 5. Prof. dr hab. n. med. Renata Górska (redakcja) Choroby przyzębia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017Wiesław Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej, Med Tour Press 2019


mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Zestaw Sesderma