Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Mięśnie Kegla jest to popularne określenie mięśni dna miednicy. Ich funkcją jest ochrona i utrzymywanie prawidłowego położenia organów miednicy mniejszej takich jak pęcherz moczowy, macica, odbytnica. Prawidłowa praca mięśni dna miednicy jest niezbędna do utrzymywania moczu, stolca i gazów. Ogrywają również rolę w biomechanice chodu, w przebiegu porodu oraz w życiu seksualnym. Gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej np. podczas kaszlu, kichnięcia, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów, skakania, to właśnie mięśnie dna miednicy zapobiegają mimowolnemu oddawaniu moczu.
Gdzie są mięśnie Kegla? Mięśnie Kegla znajdują się pomiędzy spojeniem łonowym, guzami kulszowymi i kością ogonową. Składają się z trzech warstw, otaczających otwory ciała: cewkę moczową, pochwę i odbyt. Mięśnie dna miednicy u mężczyzn są bardziej wytrzymałe i gęściej utkane niż u kobiet. Zwieracz cewki moczowej jest mocniej rozbudowany, a sama cewka dłuższa, dlatego u mężczyzn rzadziej obserwuje się problem nietrzymania moczu.
Prawidłowo funkcjonujące mięśnie Kegla pozwalają na zatrzymanie strumienia moczu oraz zahamowanie gazów jelitowych. Aby poczuć napinające się mięśnie, należy bez napinania pośladków, napiąć mięśnie tak, jak gdyby chciało się zatrzymać gazy.
Nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy mogą powodować liczne objawy ze strony układu pokarmowego, moczowego oraz rozrodczego:
Niepoprawne funkcjonowanie mięśni dna miednicy może być wynikiem interwencji medycznych, urazów, niepoprawnych nawyków toaletowych oraz chorób przewodu pokarmowego. Jedną z najczęstszych przyczyn u kobiet jest poród - zarówno naturalny, jak i cesarskie cięcie. Na ich pracę wpływają również wzdęcia, zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, postawa ciała, nawyki toaletowe (wypieranie stolca, moczu), stres, otyłość oraz urazy.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? W 1948 roku, Arnold Kegel jako pierwszy zastosował ćwiczenia jako efektywną metodę leczenia nietrzymania moczu u kobiet. Ćwiczenia te, wykorzystywane są również w okresie poporodowym, jeśli poród przebiegał naturalnie.
Przejście dziecka przez kanał rodny powoduje bowiem rozciągnięcie zwieraczy. W celu profilaktyki nietrzymania moczu po porodzie oraz problemom ze współżyciem płciowym, mięśnie kegla należy ćwiczyć przed ciążą, w trakcie trwania oraz po jej zakończeniu.
Problemem bywa nieodpowiednie napinanie lub rozluźnianie mięśni. Aby pracowały one w odpowiedni sposób, należy zadbać o właściwą postawę ciała - jak najbardziej równoległe ustawienie przepony oddechowej względem dna miednicy. Ćwiczenia mięśni dna miednicy można wykonywać poprzez świadome napinanie ich przy wydechu, a rozluźnianie przy wdechu, jak również z użyciem różnych urządzeń. Do najczęściej spotykanych akcesoriów do ćwiczenia mięśni Kegla zalicza się kulki gejszy (czasami nazywane także: kulki kegla, loveballs lub kulki do pochwy) i jajeczka z kamienia yoni, wkładane do pochwy.
Kulki gejszy przyjmują różne wymiary i kształty dlatego każda kobieta może znaleźć dopasowane do swoich preferencji kulki pomagające ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Ułatwiają one wyczucie momentu napięcia mięśni. Warto jednak pamiętać, że nie należy ich przetrzymywać zbyt długo, ponieważ brak fazy rozluźnienia mięśni, może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni Kegla, co jest niekorzystne. W sklepach dostępne są również urządzenia specjalistyczne, które pomagają wykonywać ćwiczenia mięśni okolicy krocza i je wzmacniać. Jest to np. KegelSmart trener mięśni kegla, PelviFLy, Perifit, Emy, Elise i wiele innych.
Jeszcze kilka lat temu, sugerowano ćwiczenie mięśni Kegla podczas oddawania moczu, by co kilka sekund hamować jego strumień. Może to jednak prowadzić do infekcji pęcherza moczowego, dlatego nie poleca się takich praktyk. Ćwiczenia mięśni dna miednicy powinno się wykonywać przez maksymalnie 10-15 minut dziennie. Ich rozluźnienie powinno trwać tyle samo co napięcie, np. po 3 sekundy, 5 sekund. Pierwsze efekty będą widoczne już po 6 tygodniach. Warto je później kontynuować, ale zmniejszyć częstotliwość.
Jeśli ćwiczenia na mięśnie kegla nie przyniosą oczekiwanego efektu, warto udać się po poradę do fizjoterapeutki uroginekologicznej.
Przypisy
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.