Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Bolesne miesiączki potrafią wywrócić plany do góry nogami i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Bóle menstruacyjne odczuwa prawie połowa kobiet, a część z nich doświadcza ich tak silnie, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Na szczęście, w aptekach jest dostępnych wiele preparatów o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym, które pomogą złagodzić bóle miesiączkowe. Co pomaga na bolesne miesiączki?
Miesiączka to zupełnie naturalny stan kobiecego ciała. Choć nie jest żadnym zaskoczeniem, wciąż bardzo często wiąże się z walką o dobre samopoczucie i siły witalne, zwłaszcza, kiedy towarzyszy temu silny, dokuczliwy ból menstruacyjny. Zdarza się, że dolegliwości są tak duże, że utrudniają lub niekiedy nawet uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jak sobie pomóc? Przyjęło się, że zazwyczaj sięgamy po zwykłe tabletki przeciwbólowe. Czy są inne sposoby i czy silne bóle to powody do zmartwień? Co zażyć na bolesne miesiączkowanie? Największy odsetek kobiet, podczas bólu miesiączkowego sięga po leki przeciwbólowe bez recepty zawierające substancje takie jak paracetamol, naproksen, ibuprofen. Jedym z lepszych rozwiązań u osób doświadczających bardzo silnych dolegliwości bólowych jest rozpatrzenie rozpoczęcia antykoncepcji hormonalnej. Bolesne miesiączki przy antykoncepcji zdarzają się dużo rzadziej oraz mają mniejsze nasilenie, ze względu na zahamowanie owulacji. Ulgę przyniesie również delikatny masaż brzucha i przykładanie ciepłych okładów, rozluźniających napięte mięśnie. Z pomocą przychodzi także fitoterapia. Napary z niektórych ziół mają działanie uspokajające i rozkurczowe. Najczęściej stosuje się rumianek, nagietek, melisę, niepokalanej, krwawnik czy kozłek lekarski. W przypadku bardzo silnych dolegliwości, które nie ustępują przy zastosowaniu powyższych metod, ginekolog może zalecić leki na receptę na bolesne miesiączkowanie.
Silne i intensywne bóle podczas miesiączki nie są rzadkością i dotyczą sporej ilości kobiet. Kobiet, które ten czas przeżywają bezboleśnie i bez dyskomfortu jest tak naprawdę niewiele. Jest to ściśle związane ze zmianami zachodzącymi wtedy w organizmie. Szczególnie często, bolesne miesiączki występują u młodych kobiet, które dopiero przechodzą swoje pierwsze cykle. Zazwyczaj, wraz z wiekiem dolegliwości bólowe ulegają złagodzeniu, szczególnie po pierwszej ciąży. Bóle menstruacyjne związane są ze skurczami macicy, które są niezbędne do usunięcia złuszczonej błony śluzowej. U części kobiet rozwija się pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania, który, poza bólami w dole brzucha obejmuje bóle głowy nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia oraz brak apetytu. W przypadku nagłego wystąpienia bardzo silnych dolegliwości bólowych, niezbędna może być konsultacja z ginekologiem w celu wykluczenia chorób takich jak endometrioza, mięśniaki lub polipy macicy lub obecności guzów w obrębie miednicy mniejszej.
Podczas bolesnych miesiączek najczęściej stosowane grupy substancji o działaniu przeciwbólowym oraz rozkurczowym. Do pierwszej kategorii zaliczymy związki takie jak:
Właściwości rozkurczowe i dużą skuteczność mają leki z drotaweryną, stosowaną w najpopularniejszych preparatach łagodzących m.in. skurcze macicy.
Jeśli leki bez recepty nie pomogą, na bolesne miesiączkowanie ginekolog może przepisać silniejsze leki o działaniu przeciwbólowym, zawierające w swoim składzie kwas mefenamowy lub nimesulid. Należy je zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać maksymalnych dawek określonych przez producenta.
To, jak każda kobieta przeżywa miesiączkę jest bardzo indywidualną kwestią. Niektóre z nich są w stanie normalnie funkcjonować, inne zaś zmuszone są rezygnować ze wszystkich obowiązków, zwalniać się z zajęć, czy brać urlop. Niestety równie często, wraz z silnym bólem, miesiączce towarzyszy obfite krwawienie. To kolejny czynnik powodujący zmęczenie, niekiedy omdlenia czy zawroty głowy. Jeśli tego typu sytuacje są dla nas niepokojące z pewnością warto zgłosić się do ginekologa. Jeśli krwawienia są intensywne, a bóle silne i systematyczne może być to objawem polipów, mięśniaków czy zaburzeń hormonalnych. Mogą też świadczyć o innych schorzeniach, zatem nie można ich bagatelizować.
Według badań, sposób odżywiania może mieć wpływ na długość cyklu miesięcznego, nasilenie krwawienia oraz odczuwane dolegliwości bólowe podczas jego trwania. Najlepszym modelem żywieniowym wydaje się być dieta śródziemnomorska, bogata w naturalne składniki o działaniu przeciwzapalnym takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 oraz związki fenolowe pochodzenia roślinnego. Wśród zalecanych produktów znajdziemy świeże owoce i warzywa, oliwę z oliwek i tłuste ryby morskie. Pomocne mogą okazać się również napary z imbiru
Pamiętajmy, że sprzymierzeńcem w walce z miesiączkowym dyskomfortem jest zastosowanie kilku metod jednocześnie, w tym również odpowiedniej diety, ciepłych okładów w okolicach podbrzusza oraz unikanie w tym czasie stresu, pośpiechu, czy intensywnego wysiłku fizycznego.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.