Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kolonoskopia jest to badanie wykonywane zazwyczaj przez gastroenterologa polegające na wprowadzeniu przez odbyt do światła jelita grubego kolonoskopu - giętkiego aparatu o średnicy około 1 cm zakończonego kamerą w celu lepszego uwidocznienia jelita. Oprócz samej obserwacji, za pomocą kolonoskopu możliwe jest także usunięcie polipów jelita grubego oraz pobranie wycinku ściany jelita do badania histologicznego (nazywane biopsją). Podczas kolonoskopii do światła jelita pompowane jest powietrze w celu poprawy widoczności badanej powierzchni. Jest to badanie profilaktyczne, które umożliwia wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości, w tym wczesnego stadium raka jelita grubego.
Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 40 minut. Zawsze przeprowadza się kolonoskopię ze znieczuleniem. Jego rodzaj jest wspólnie wybierany przez lekarza i pacjenta. Następnie pacjent proszony jest o ułożenie się na stole zabiegowym na lewym boku oraz o podkurczenie kolan do klatki piersiowej, co ułatwia wprowadzanie endoskopu oraz zmniejsza ryzyko perforacji ściany jelita. Przed wprowadzeniem aparatu lekarz wykonuje palcem badanie per rectum, aby ocenić potencjalne zmiany okołoodbytowe. Po wprowadzeniu kolonoskopu do światła odbytnicy badający rozpoczyna pompowanie powietrza, które wygładza naturalne haustracje jelita oraz ułatwia dalsze przesuwanie endoskopu.
Przed samym badaniem kolonoskopowym kluczowe jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania. W tym celu pacjenci proszeni są o unikanie spożywania jedzenia stałego przez cały dzień poprzedzający badanie. Należy jednak szczególnie unikać płynów o kolorze czerwonym, które podczas badania mogą być pomylone z krwią. Przygotowanie do kolonoskopii powinno być rozpoczęte już 5 dni przed badaniem, kiedy powinno nastąpić rozpoczęcie stosowania diety ubogoresztkowej, w której wykluczamy produkty zawierające pestki, ziarna (np. nasiona chia, siemię lniane, kiwi, maliny, pieczywo z ziarnami), jak również napoje gazowane, tłuste potrawy oraz mleko i jego przetwory. Na 24 godziny przed wykonaniem badania wskazana jest dieta płynna oparta na wodzie, przerzedzonym bulionie, naparach ziołowych, jasnych sokach klarownych. W dniu badania należy być na czczo, a pić powinno się jedynie wodę niegazowaną.
Równie istotnie jak odpowiednia ścisła dieta jest przyjęcie doustnych leków przeczyszczających w przeddzień badania. Umożliwia to całkowite oczyszczenie jelita grubego z zalegających w nim resztek pokarmowych, znacznie poprawiając efektywność kolonoskopii. W celu przygotowania jelita do badania wykorzystywane są dwie główne grupy leków przeczyszczających:
Warto zauważyć, że opisane leki przeczyszczające działają wyłącznie w świetle jelita grubego i nie są wchłaniane do organizmu.
W sytuacji, gdy pacjent stosuje leki ze względu na choroby przewlekłe należy się przed kolonoskopią skontaktować z lekarzem prowadzącym. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dostosowanie dawek leków na cukrzycę, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca oraz preparatów przeciwkrzepliwych.
Zalecenia żywieniowe przed planowaną kolonoskopią mogą nieznacznie różnić się w zależności od stosowanego środka przeczyszczającego. Przed badaniem jelita grubego należy przede wszystkim unikać produktów z nasionami i ziarnami, które mogą zalegać w jelicie. Szczegółowe zalecenia przedstawiono w tabeli 1.
Tabela 1. Zalecenia żywieniowe przed badaniem kolonoskopii.
Dni przed badaniem |
Zalecenia żywieniowe |
4 dni |
Na 4 dni przed kolonoskopią nie wolno jeść: • owoców i warzyw z pestkami (m.in. maliny, owoce jagodowe, truskawki, kiwi, porzeczki, borówki, gruszki, daktyle, figi) • pieczywa z ziarnami • nasion i ziaren - mak, sezam, słonecznik, dynia, siemię lniane, chia, orzechy, migdały |
2 dni |
Nie wolno jeść wszystkich produktów takich jak w 3 i 4 dniu przed badaniem, a dodatkowo: • roślin strączkowych (groch, fasola) • kasze (gryczana, kuskus, jęczmienna i inne) • tłuste mięso i wędliny • produkty smażone • pieczywo pełnoziarniste • surowe warzywa i owoce |
1 dzień |
Jemy tylko lekkostrawne śniadanie np. jasne pieczywo bez ziaren z chudą wędliną i jajkiem na miękko. Do śniadania można wypić herbatę, kawę, sok klarowany lub wodę. Po śniadaniu już nic nie wolno jeść. Do czasu badania należy pić dużo wody niegazowanej. Można również pić herbatę i soki klarowane. |
W dniu badania |
Do czasu badania nie można nic jeść. Do 4 godzin przed badaniem można pić wodę niegazowaną, herbatę i soki klarowane, później już bez płynów do czasu badania. W przypadku zastosowania jedynie znieczulenia miejscowego czas ten wynosi do 2 godzin. |
Zazwyczaj cały zabieg trwa około 15-20 minut. Podczas kolonoskopii można pobrać wycinki do badań. W takim przypadku czas kolonoskopii może się wydłużyć do 3-40 minut.
Przed zabiegiem kolonoskopii pacjent jest znieczulany, aby przeprowadzany zabieg był bezbolesny. Pierwszą opcją jest znieczulenie miejscowe, które polega na zastosowaniu żelu lub kremu na odbyt, łagodząc dyskomfort przy wprowadzaniu kolonoskopu. Metoda ta jednak nie zawsze wystarcza, zwłaszcza gdy pacjent jest bardzo wrażliwy na ból. Z tego powodu częściej stosuje się sedację, czyli podanie leków uspokajających dożylnie, co pozwala pacjentowi na zmniejszenie odczuwanego stresu. Sedacja sprawia, że pacjent jest częściowo oszołomiony, ale pozostaje świadomy i w większości przypadków nie pamięta samego badania. W przypadku pacjentów z dużym lękiem przed procedurą lub w przypadku trudniejszych badań, może być zastosowane znieczulenie ogólne (narkoza), które całkowicie uśpi pacjenta na czas badania. Znieczulenie ogólne całkowicie eliminuje ból i stres, ale wiąże się z większym ryzykiem powikłań i dłuższym czasem rekonwalescencji. Wybór metody zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego preferencji oraz trudności związanych z przeprowadzeniem badania. Sedacja jest najczęściej stosowaną formą znieczulenia.
Kolonoskopię jako zabieg przeprowadza się zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Do wskazań diagnostycznych do kolonoskopii zalicza się przede wszystkim:
Kolonoskopię terapeutyczną wykonuje się natomiast w przypadku:
Przeciwskazania do kolonoskopii to głównie stany, w których toczy się aktywny proces zapalny w dolnym odcinku przewodu pokarmowego lub bezpośrednie uszkodzenie ściany jelita, są to:
Kolonoskopia jest badaniem względnie bezpiecznym i do ciężkich powikłań powstałych na skutek badania dochodzi niezmiernie rzadko. Jednak ze względu na inwazyjny charakter tego badania może dojść do przedziurawienia ściany jelita bezpośrednio przez aparaturę (perforacja jelita 0,17% zabiegów), nieco częściej podczas procedury usuwania polipów (0,41%). Częstszymi powikłaniami kolonoskopii są krwawienia z odbytu (ok 1% zabiegów), głównie związane z polipektomią, są jednak zazwyczaj niegroźne i łatwe do opanowania.
Objawy takie jak wzdęcia, nasilone oddawanie gazów, dyskomfort, skurcze brzucha są typowymi dolegliwościami po badaniu.
Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego wykonywane w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Nie jest wymagane skierowanie. Badanie może zostać przeprowadzone bezpłatnie w ramach NFZ w konkretnych grupach wiekowych:
Badanie jest bezpłatne dla osób, które spełniają kryteria wieku oraz nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.
Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka jelita grubego wymienić można:
Nieprawidłowa dieta bogata w mięso czerwone (wieprzowina, wołowina), a uboga w warzywa, owoce i inne źródła błonnika pokarmowego jest czynnikiem, który łatwo zmodyfikować. Wprowadzając większą ilość świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych (kasze, płatki owsiane, ciemne pieczywo) zwiększy się spożycie błonnika pokarmowego w diecie. Błonnik nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego, ale również jelita cienkiego i jamy ustnej. Potencjalne mechanizmy działania błonnika pokarmowego to:
Czy kolonoskopia boli? Nie, ale można odczuwać lekki dyskomfort. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu.
Jakie leki na przeczyszczenie stosować przed kolonoskopią? Najczęściej stosowane to Fortrans, CitraFleet oraz Eziclen.
Czy kolonoskopię można zrobić na NZF? Tak, w konkretnych przypadkach.
Kolonoskopia i gastroskopia w tym samym czasie jest możliwa? Jak to zrobić? Badania być wykonane tego samego dnia, jednak składają się z dwóch osobnych procedur endoskopowych.
Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, które powinno być rutynowo wykonywane po 50 roku życia, jako test przesiewowy w kierunku raka jelita grubego. Kolonoskopia może mieć zarówno charakter diagnostyczny, jak i terapeutyczny. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do badania, stosując się do zaleceń żywieniowych oraz przyjmując leki przeczyszczające, zalecone przez lekarza kierującego na badanie.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.