Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór, który powstaje z komórek nabłonka błony śluzowej, wyścielającej jelito grube. W diagnostyce i opisach klinicznych dzieli się go często ze względu na odcinek, w jakim powstał - stąd rozpoznanie może dotyczyć raka esicy, raka okrężnicy czy raka odbytnicy - wszystkie te schorzenia zawierają się w jednym, konkretnym - jakim jest omawiany rak jelita grubego. Nowotwór ten występuje dość często - u kobiet jest drugim co do częstości występowania, a u mężczyzn - trzecim. Najczęściej rozpoznaje się go u osób w podeszłym wieku, choć oczywiście bywa diagnozowany także u młodszych pacjentów. Jak rozpoznać raka jelita grubego? Czy jego usunięcie zagwarantuje pełny powrót do zdrowia? Jakie są rokowania przy raku jelita grubego i jakie działania profilaktyczne można podejmować w celu uchronienia się przed tą chorobą? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z omawianym nowotworem znajdziecie poniżej.
Tak jak zostało to już wspomniane, nowotwór jelita grubego wywodzi się z komórek nabłonka wyścielającego poszczególne fragmenty jelita. Zdecydowana większość diagnozowanych zmian w jelitach to gruczolakoraki. Niestety, mechanizm powstawania złośliwego nowotworu jelita grubego nie jest do końca poznany - medycy i naukowcy wyodrębnili jednak czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do rozwoju choroby. Długotrwałe ekspozycja na takie okoliczności jest więc pośrednią przyczyną raka jelita grubego. Wśród czynników tych wyróżniamy:
Rak jelita grubego może niestety przez długi czas nie dawać żadnych symptomów. Kiedy już się pojawią, wówczas są dość charakterystyczne i zdecydowanie powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza. Objawy raka jelita grubego to przede wszystkim:
W związku z wystąpieniem wymienionych powyżej objawów raka jelita grubego, u pacjentów cierpiących na ten nowotwór obserwuje się (w późniejszej fazie choroby) anemię wynikającą z powolnej utraty krwi z jelita, a także spadek masy ciała, brak apetytu i ogólne osłabienie organizmu.
Jak zdiagnozować raka jelita grubego? Diagnostyka raka jelita grubego obejmuje wiele różnych badań - część z nich wykonywana jest po rozpoznaniu podejrzenia występowania nowotworu, a część - w ramach testów profilaktycznych, wykonywanych cyklicznie - niezwiązanych jednak z diagnostyką raka jelita grubego. Wśród takich badań można wyróżnić:
Rak jelita grubego - jak wygląda leczenie? Leczenie raka jelita grubego każdorazowo uzależnione jest od rozległości nowotworu, stanu pacjenta, a także rezultatów leczenia wstępnego. Na dostępne metody terapii składają się:
Rokowania przy raku jelita grubego zależą od wielu różnych czynników. I tak:
Na ocenę rokowań składają się także takie czynniki, jak wiek pacjenta, choroby współtowarzyszące, możliwość podjęcia konkretnych terapii (lub ich wykluczenie - ze względu na różne czynniki), a także głębokość nacieku nowotworu, czyli głębokość, na jaką guz penetruje ściany jelita grubego.
Profilaktyka raka jelita grubego powinna uwzględniać zarówno wykonywanie badań skriningowych, jak i wprowadzenie do swojej codziennej rutyny zdrowych nawyków, pomagających w zadbaniu o dobrą kondycję całego układu pokarmowego, a także o uregulowanie przemian metabolicznych - niezwykle istotnych w kontekście zdrowia jelit. Wśród działań profilaktycznych raka jelita grubego można więc wyróżnić:
Badania profilaktyczne w kierunku omawianego nowotworu powinny wykonywać osoby, u których stwierdzono genetyczne ryzyko zapadnięcia na tę chorobę, a także pacjenci cierpiący na schorzenia układu pokarmowego wymienione w powyższym artykule (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit i inne). Do badań tych zalicza się kolonoskopię, a także badania laboratoryjne na krew utajoną w stolcu (warto wykonywać je co roku) czy badanie jelita grubego z wykorzystaniem środka kontrastowego.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.