Tauryna – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania, opinie

Arykuł banner - Tauryna – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania, opinie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Tauryna jest aminokwasem biogennym, występującym naturalnie w organizmie człowieka. Jego produkcja endogenna nie jest jednak wystarczająca i musi być dostarczany wraz z dietą. W żywności występuje głównie w produktach zwierzęcych. Jakie suplementy diety zawierają taurynę i jakie mają zastosowanie?

Czym jest tauryna?

Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym naturalnie występującym w tkankach zwierzęcych. Jego chemiczna nazwa to kwas 2-aminoetylosulfonowy. Po praz pierwszy została wyizolowana na początku XIX wieku. Zainteresowanie tym związkiem wzrosło w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy powiązano jej niedobór z degeneracją siatkówki. Obecnie, tauryna jest przedmiotem licznych badań naukowych, które mają na celu wyjaśnienie jej nowych funkcji w rozwoju i fizjologii organizmów, a także jej potencjalne zastosowanie w terapii.

Szacuje się, że w ciele dorosłego człowieka o masie ciała 70 kilogramów znajduje się około 70 gramów tauryny, co stanowi 0,01%. Stanowi 3% wolnych aminokwasów w osoczu. Syntetyzowana jest z cysteiny. Największe ilości tego aminokwasu znajdują się w siatkówce, mięśniach szkieletowych, nerkach, wątrobie, sercu oraz w mózgu. Jej ilość w organizmie uwarunkowana jest zdolnością komórek do jej syntezy, resorpcji w nerkach oraz ilości w spożywanym pokarmie. Tauryna w przewodzie pokarmowym wchłaniania jest głównie w jelicie cienkim na zasadzie transportu aktywnego.

Tauryna - źródła

Gdzie występuje tauryna? Ilość tauryny wytwarzanej w wątrobie nie jest wystarczająca, by pokryć dobowe zapotrzebowanie. Z tego powodu, należy dostarczać ją wraz z dietą. Tauryna występuje w produktach wysokobiałkowych, głównie pochodzenia zwierzęcego. Do tych, stanowiących najlepsze źródła tego aminokwasu zalicza się:

  • ostrygi
  • mięso z indyka
  • łosoś atlantycki
  • wątroba drobiowa
  • wątroba wieprzowa
  • tuńczyk
  • białko serwatkowe w proszku
  • mięso wołowe
  • nasiona soczewicy
  • dorsz
  • mięso z kurczaka
  • groch

Tauryna – działanie

Ten aminokwas biogenny pełni wiele funkcji fizjologicznych. Jest neuroprzekaźnikiem i neuromodulatorem w układzie nerwowym, a także poprawia funkcje poznawcze. Ułatwia naukę poprzez zwiększenie metabolizmu komórek glejowych i pośrednio wszystkich neuronów. Uczestnicy w tworzeniu kwasów żółciowych, osmoregulacji, stabilizacji błon komórkowych, procesach antyoksydacyjnych oraz regulacji fosforylacji białek. W układzie pokarmowych tworzy kwasy taurocholowe oraz bierze udział w trawieniu tłuszczy i absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Utrzymywanie jej prawidłowego poziomu jest istotne w celu utrzymania prawidłowej glikemii, a także zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia. Według badań, tauryna poprawia kurczliwość mięśnia sercowego u osób z zaburzeniami kardiologicznymi poprzez regulację wewnątrzkomórkowego stężenia jonów wapnia. Tauryna w siatkówce oka chroni przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniami UV, a także zapobiega peroksydacji lipidów i uszkodzeniom DNA. Bierze udział z funkcjonowaniu i regeneracji siatkówki.

Suplementacja tauryny

Jak można suplementować taurynę? Suplementy diety z tauryną są szczególnie popularne wśród osób uprawiających sport, ze względu na jej właściwości anaboliczne. Ułatwia to budowanie masy mięśniowej. Często suplementacja połączona jest z przyjmowaniem kreatyny. Tauryna może również korzystnie wpłynąć na wydolność organizmu oraz stymulować spalanie tkanki tłuszczowej. Wraz z luteiną i zeaksantyną stanowi składnik suplementów sprzyjających utrzymanie prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Ze względu na korzystny wpływ tauryny na rozwój układu nerwowego, jej niewielkie ilości dodawane są do mlek i kaszek dla dzieci. Można ją znaleźć także w napojach energetycznych.

Suplementy z tauryną to najczęściej:

  • kapsułki zawierające 500mg L-tauryny
  • wzbogacone monohydraty kreatyny
  • wzbogacone preparaty BCAA (kompleks aminokwasów rozgałęzionych)

Mimo, że tauryna naturalnie występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, suplementy z reguły zawierają jej formę syntetyczną. Z tego powodu, będą one odpowiednie również dla osób stosujących dietę wegańską lub wegetariańską.

Jak dawkować taurynę?

Taurynę należy przyjmować wedle zaleceń producenta. Zazwyczaj rekomendowaną dawką jest pomiędzy 0,5 a 2g tauryny na dobę. Maksymalna bezpieczna dzienna dawka tauryny (pochodzącej z diety oraz suplementacji) wynosi 3 gramy dziennie. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 90 minutach. Tauryna zazwyczaj jest sprzedawana w preparatach wieloskładnikowych, dlatego nie należy przekraczać dawki zaleconej na opakowaniu. Porę przyjmowania suplementu należy dostosować do innych składników aktywnych produktu, ponieważ często oprócz tauryny w suplementach znajdują się substancje o działaniu pobudzającym np. kofeina, guarana czy żeń-szeń.

Tauryna – przeciwwskazania i skutki uboczne

Przyjmowanie nadmiernych ilości tauryny może powodować efekty uboczne takie jak ból brzucha, biegunki, wymioty, odwodnienie. Przeciwwskazaniem do suplementacji jest niewydolność nerek, ciąża i karmienie piersią, a także choroba afektywna dwubiegunowa i stosowanie leków psychotropowych.

 

Przypisy:

  1. Militante, Julius D., and John B. Lombardini. "Dietary taurine supplementation: hypolipidemic and antiatherogenic effects." Nutrition Research10 (2004): 787-801.
  2. Kurtz, Jennifer A., et al. "Taurine in sports and exercise." Journal of the International Society of Sports Nutrition1 (2021): 1-20.
  3. Waldron, Mark, et al. "The effects of an oral taurine dose and supplementation period on endurance exercise performance in humans: a meta-analysis." Sports Medicine5 (2018): 1247-1253.
  4. Shao, Andrew, and John N. Hathcock. "Risk assessment for the amino acids taurine, L-glutamine and L-arginine." Regulatory toxicology and pharmacology3 (2008): 376-399.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł