Resweratrol - czym jest, właściwości, działanie

Arykuł banner - Resweratrol - czym jest, właściwości, działanie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Resweratrol jest związkiem fenolowym pochodzenia roślinnego, który wywiera plejotropowe, czyli wielokierunkowe działanie w organizmie ludzkim. Jego efektywność i bezpieczeństwo zostało udokumentowane w setkach badań naukowych. Czym jest resweratrol i jakie korzyści zdrowotne mogą wynikać z jego stosowania?

Choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia i nowotwory to ogromny, narastający problem, z którym mierzy się ludzkość. Nieustannie poszukiwane są nowe leki oraz suplementy diety, które korzystnie wpływałyby na przebieg tych chorób oraz zapobiegały ich rozwojowi. Dużą popularnością cieszą się preparaty naturalne, bazujące na ekstraktach roślinnych.

Resweratrol – co to jest?

Resweratrol jest związkiem z grupy polifenoli roślinnych z podklasy stilbenów, który po raz pierwszy wyizolowano w 1939 roku z korzenia ciemiężycy białej (łac. Veratrum grandiflorum).  Od tamtej pory, obecność resweratrolu potwierdzono w wielu roślinach, takich jak ciemne winogrona, owoce leśne, śliwki, żurawina, pistacje, orzechy. Najwięcej znajduje się go w skórce winogrona, gdzie jego stężenie sięga od 50 do 100 mg/g. 

Resweratrol – działanie i właściwości

Polifenole są obszerną grupą substancji występujących w roślinach. Cechują się silnym działaniem przeciwutleniającym. Bezpośrednio wchodzą w reakcje z wolnymi rodnikami, neutralizując je. Wykazują korzystne działania takie jak usuwanie metali ciężkich, nasilenie działania innych antyoksydantów, stymulacja odpowiedzi immunologicznej, działanie przeciwnowotworowe. Do grupy polifenoli zaliczamy ponad 8 tysięcy różnych fitozwiązków, które dzielą się na podklasy w zależności od budowy chemicznej. Podłoże molekularne wielokierunkowego działania resweratrolu jest oparte między innymi na zdolności wpływania przez ten związek na szklaki sygnałowe molekuł takich jak cytokiny, kaspazy i metaloproteinazy. Są one mediatorami wielu procesów zachodzących w organizmie, w tym związanych z rozwojem stanu zapalnego.

Na co pomaga resweratrol?

Wiele badań naukowych koncentruje się na korzystnym wpływie resweratrolu na zdrowie. Analizowano protekcyjny i leczniczy wpływ resweratrolu w przebiegu cukrzycy, otyłości, nowotworów, chorób układu krążenia, jak również niektórych infekcji bakteryjnych i wirusowych.  U osób z cukrzycą typu II, przyjmowanie resweratrolu w dawce 1g/dobę przez 45 dni przyczyniało się do znacznego obniżenia poziomu glukozy na czczo, stężenia insuliny oraz zmniejszenia insulinooporności. Stosowany przez 3 miesiące wpływał na zmniejszenie stężenia hemoglobiny glikowanej i cholesterolu całkowitego, a także przyczyniał się do regulacji nadciśnienia tętniczego. Resweratrol w grupie pacjentów onkologicznych, korzystnie wpływał na poziom niektórych cytokin i związków uczestniczących w procesie przerzutowania oraz rozwoju stanu zapalnego. Pacjenci dotknięci chorobami układu krążenia, którym podawano resweratrol przez 6-12 miesięcy, zauważyli spadek stężenia cholesterolu całkowitego oraz apolipoprotein, biorących udział w rozwoju miażdżycy. Poza poprawą profilu lipidowego, zaobserwowano obniżenie stężenie białka C-reaktywnego (białko ostrej fazy reakcji zapalnej), glukozy na czczo oraz ciśnienia tętniczego. Poprzez zmniejszenie poziomu czynnika martwicy nowotworów α (TNF-α), interleukiny 6 (IL-6) oraz białka C-reaktywnego, resweratrol może ograniczać powstawanie chorób o podłożu zapalnym. Ponadto, jego korzystny wpływ mogą zaobserwować również kobiety walczące z uporczywymi dolegliwościami okresu menopauzy, ponieważ wpływa on na metabolizm estrogenów, a także poprawia nastrój i zdolności zapamiętywania w tej grupie osób.

Resweratrol – tabletki, krople czy kapsułki?

Według dostępnych badań, resweratrol jest związkiem bezpiecznym do spożywania w dawkach do 5 gramów na dobę. Stosuje się go w terapiach pojedynczych oraz łączonych, wraz z innymi związkami. W aptece znajdziemy wiele preparatów z resweratrolem – tabletki, kapsułki, krople. Nie ma jednej ustalonej ogólnie dawki resweratrolu, która będzie odpowiednia dla wszystkich. Zależy ona od wieku, masy ciała oraz schorzeń u pacjenta. Resweratrol jej związkiem o niskiej biodostępności, dlatego cały czas opracowywane są nowe formuły, aby zwiększyć jego przyswajalność np. resweratrol liposomalny. Dobierana dawka powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Na rynku dostępne są również kosmetyki z resweratrolem, które poza działaniem antyoksydacyjnym, mogą redukować nasilenie trądziku.

 

Przypisy:

  1. Noel B., S.S., Lillard J.W. Jr., Singh R., Role of natural compounds in preventing and treating breast cancer. Biosci, 2020. 12: p. 137-160.
  2. Springer, Margherita, and Sofia Moco. "Resveratrol and its human metabolites—Effects on metabolic health and obesity." Nutrients1 (2019): 143.
  3. Singh, Akhand Pratap, et al. "Health benefits of resveratrol: Evidence from clinical studies." Medicinal research reviews5 (2019): 1851-1891.
  4. Yeung, Andy Wai Kan, et al. "Resveratrol, a popular dietary supplement for human and animal health: Quantitative research literature analysis-a review." Animal Science Papers and Reports2 (2019): 103-118.
  5. Rothwell J., Perez0Jimerez J, Neveu V et al. Phenol-Explorer 3.0: a major update od the Phenol-Explorer database to incorporate data on the effects of food processing on polyphenol content. (2013).

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - SWANSON Resweratrol 250mg - 30 kapsułek
SWANSON Resweratrol 250mg - 30 kapsułek
28.24 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - NOW FOODS Natural Resveratrol 50mg, 60kaps
NOW FOODS Natural Resveratrol 50mg, 60kaps
41.10 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno