Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Szacuje się, że choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy występuje u 5-10% dorosłej populacji. Jej najczęstszą przyczyną jest zakażenie Helicobacter pylori. Wrzód trawienny, czyli ubytek w błonie śluzowej przewodu pokarmowego, objawia się głównie jako ból w nadbrzuszu. Jak się leczy wrzody żołądka i dwunastnicy?
Czym są wrzody? Wrzód trawienny jest ubytkiem w błonie śluzowej, sięgającym w głąb poza blaszkę mięśniową. W jego otoczeniu występuje naciek zapalny i martwica skrzepowa. Powstają one w odcinkach przewodu pokarmowego, gdzie błona śluzowa ma kontakt z kwasem solnym i pepsyną. Najczęściej zlokalizowane są w opuszce dwunastnicy oraz w żołądku. Rzadko umiejscawiają się w dolnej części przełyku lub pętli dwunastnicy. Choroba wrzodowa to cykliczne pojawianie się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Do czynników ryzyka zalicza się:
Najczęstsza przyczyną choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Szacuje się, że infekcja ta odpowiada za 75-90% wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka. H. pylori jest bakterią Gram-ujemną, która może przenikać pod ochronną warstwę śluzu, pokrywającą komórki nabłonkowe żołądka. Wytwarza ona enzym, ureazę, która rozkłada mocznik z wytworzeniem jonów amonowych. Zobojętniają one kwas solny w żołądku, umożliwiając bakterii przeżycie. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, zwykle w dzieciństwie. Początkowo, Helicobacter powoduje ostre zapalenie części przedodźwiernikowej żołądka, następnie przechodzące w fazę przewlekłą.
Kolejną częstą przyczyną choroby jest nadużywanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Do rzadkich przyczyn powstawania wrzodów zaliczane są:
Objawy choroby wrzodowej to głównie bóle w nadbrzuszu. Występują one okresowo, najczęściej wiosną i jesienią. W przypadku wrzodów żołądka, ból brzucha występuje do 30 minut po spożyciu posiłku. W przypadku wrzodów dwunastnicy opisuje się tzw. bóle głodowe - występujące 2-3 godziny po posiłku, w nocy oraz na czczo. Poza silnym bólem brzucha mogą występować nudności i wymioty. U wielu pacjentów, wrzody żołądka lub dwunastnicy przebiegają zupełnie bezobjawowo.
Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest wykonanie gastroskopii z pobraniem wycinka w celu wykonania testu ureazowego na obecność zakażenia H. pylori. Czasami, wykonuje się również badania takie jak testy oddechowe, testy serologiczne, badanie histologiczne wycinka z części odźwiernikowej żołądka.
Podstawowe potencjalne powikłania choroby to:
Leczenie choroby wrzodowej opiera się na terapii łączonej. W leczeniu farmakologicznym (przy obecnym zakażeniu H. pylori) stosuje się leki hamujące wydzielanie kwasu solnego - inhibitory pompy protonowej (IPP, np. omeprazol), a także preparaty zawierające cytrynian potasowo-bizmutowy, antybiotyki (metronidazol i tetracykliny). Nazywane jest to eradykacją Helicobacter pylori. Warto wiedzieć, że podczas leczenia bizmutem powinno wykluczyć się nabiał z diety.
Elementem leczenia niefarmakologicznego jest dieta, zaprzestanie palenia oraz unikanie (o ile to możliwe) niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz kwasu acetylosalicylowego. Leki te, podobnie jak uzależnienie od tytoniu, nie tylko utrudnia gojenie wrzodu, ale zwiększa ryzyko jego nawrotu.Naruszenie ochronnej bariery błony śluzowej powoduje zwiększoną produkcję soku żołądkowego. Z tego powodu, zaleca się dietę łatwo strawną z ograniczeniem substancji zwiększających wydzielanie kwasu żołądkowego. Z jadłospisu powinno wykluczyć się niektóre napoje(kawa naturalna, alkohol, napoje gazowane, mocna herbata, kakao), razowe pieczywo, tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, gruboziarniste kasze bogate w błonnik, ostre przyprawy(chili, ocet, pieprz, musztarda, maggi), warzywa kapustne, strączkowe, cebula, czosnek i inne ciężkostrawne, suszone i marynowane owoce, kwaśne owoce (czereśnie, wiśnie, agrest), produkty smażone, marynowane i wędzone.
Dietetyczne zalecenia ogólne:
Wrzody to ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Najczęstszą przyczyną jest H.pylori, jednak do ich rozwoju mogą przyczyniać się także niektóre leki (np. wybrane leki przeciwbólowe). W przypadku obecności bakterii H.pylori, namnażającej się w śluzówce żołądka, stosowane są antybiotyki oraz IPP - leki te hamują nadprodukcję kwasu solnego w żołądku. Typowe objawy wrzodów obejmują ból w nadbrzuszu. W przypadku podejrzenia choroby, należy zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy i ustalenia planu leczenia.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.