Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Bonding zębów, znany również jako dental bonding to procedura stomatologiczna polegająca na aplikacji specjalnego materiału (żywicy kompozytowej) na powierzchnię zębów w celu poprawy ich wyglądu i funkcji. Procedura ta jest stosunkowo prosta i nieinwazyjna, co przekłada się na jej dużą popularność w stomatologii estetycznej. Podczas zabiegu ząb, który ma być poddany bondingowi, zostaje przygotowany poprzez delikatne zmatowienie jego powierzchni. Następnie na zmatowiony ząb aplikowany jest kwas fosforowy, który tworzy mikroskopijne otwory, zwiększając przyczepność materiału kompozytowego do powierzchni zęba. Kolejnym etapem jest nałożenie żywicy kompozytowej, która dopasowywana jest do kształtu zęba i modelowana. Na żywicę nakładany jest następnie dodatkowa warstwa materiału kompozytowego, którego kolor stomatolog dobiera do naturalnego koloru zębów pacjenta. Po ukształtowaniu kompozytu, następuje etap utwardzania. Proces ten odbywa się przy pomocy specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Po utwardzeniu ostatnim etapem jest precyzyjne kształtowanie i polerowanie zębów.
Bonding to zabieg, który ma wiele zastosowań. Wykorzystywany jest do:
Bonding zębów może znacząco poprawić wygląd zębów poprzez zamykanie przerw między nimi, kształtowanie zębów i eliminację nierówności. Dzięki tej procedurze możliwe jest także naprawienie niewielkich ubytków, takich jak szczeliny czy drobne uszkodzenia szkliwa. W kontekście estetyki, bonding umożliwia zmianę koloru zębów, co jest szczególnie korzystne w przypadku zębów przebarwionych lub żółknących. Procedura ta może również poprawić symetrię uśmiechu, eliminując niewielkie asymetrie i nadając zębom bardziej harmonijny wygląd. Warto jednak zauważyć, że materiał kompozytowy używany w bondingu jest podatny na przebarwienia.
Mimo wielu zalet, metoda ta nie jest pozbawiona wad. Materiał wykorzystywany do odbudowy powierzchni zębów jest dość podatny na przebarwienia. U osób, które piją duże ilości herbaty lub kawy dość szybko mogą pojawić się przebarwienia. Powinno się dużą uwagę przykładać do higieny jamy ustnej (regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie, płukanie, mycie języka). Efektu bondingu utrzymują się do 5 lat, co w porównaniu do trwałości np. korony porcelanowej, jest dość krótkim czasem. Dodatkowo tak jak przed większością ingerencji z zakresu stomatologii estetycznej, jeżeli występują stany zapalne jamy ustnej czy ubytki - muszą być one najpierw wyleczone, a dopiero później można wykonać bonding. Bonding kompozytowy zalecany jest w przypadku niewielkich problemów z uzębieniem. Przy poważniejszych ubytkach lub defektach zębów stomatolog może rozważyć inne metody np. licówki, korony lub implanty zębów. Kolejnym minusem jest cena. Ile kosztuje bonding zębów? Zależy to od rejonu, ilości zębów do opracowania oraz doświadczenia stomatologa, ale za jeden ząb można zapłacić od 250 do 1000zł. Biorąc pod uwagę krótką trwałość efektów zabiegu, cena bondingu jest dość wysoka.
Bonding to metoda, która ma wiele zalet. Odbudowa kompozytowa jest szybka i bezbolesna. Powoduje natychmiastowy efekt estetyczny - poprawienie kształtu i koloru zębów. Dodatkowo bonding zębów to nieinwazyjna metoda odbudowy powierzchni zębów (mało inwazyjna, bez konieczności szlifowania zębów), która nie uszkadza tkanek zęba i w razie konieczności można zdjąć kompozyty, wracając do naturalnych zębów.
Bonding i licówki to dwie różne procedury estetyczne, obie mające na celu poprawę wyglądu zębów. W bondingu zębów używa się specjalnego materiału kompozytowego, który jest nakładany i formowany bezpośrednio na zęby. Procedura jest stosunkowo prosta i nieinwazyjna, zazwyczaj wymaga jednej wizyty u dentysty. Zęby są przygotowywane poprzez zmatowienie powierzchni, a następnie nakładany jest kompozyt, który jest modelowany i utwardzany. Bonding jest często stosowany do naprawy niewielkich ubytków, zamykania przerw między zębami, kształtowania zębów oraz zmiany koloru, oferując mało inwazyjne rozwiązanie.
Zakładanie licówek to bardziej skomplikowana procedura, w której nakładki z ceramiki lub innego materiału kompozytowego są indywidualnie wykonane i nakładane na przednią powierzchnię zębów. Proces ten wymaga przygotowania zębów poprzez usunięcie niewielkiej ilości szkliwa, co umożliwia trwałe przytwierdzenie licówek. Licówki są stosowane głównie do poprawy estetyki, redukcji przerw między zębami, korekty kształtu zębów i zmiany koloru. Są trwalsze i bardziej odporne na przebarwienia w porównaniu do materiału używanego w bondingu. Jest to jednak metoda inwazyjna, która powoduje trwałe uszkodzenia w strukturze zęba.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.