Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Bruksizm (inaczej określany obrazową nazwą - zgrzytanie zębami) to przypadłość łącząca w sobie zarówno czynniki psychologiczne, jak i dysfunkcje w zakresie narządu żucia i jego elementów (w tym stawu skroniowo-żuchwowego). Nieleczony bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - w tym do całkowitego zniszczenia zębów oraz do ich utraty. Zgrzytanie zębami najczęściej pojawia się u pacjentów w nocy (zdecydowanie rzadziej w ciągu dnia) i w większości przypadków jest nieuświadomione (osoba z bruksizmem nie ma wpływu na nocne zaciskanie szczęki i żuchwy). W jaki sposób diagnozuje się tę dolegliwość? Co świadczy o naruszeniu struktury zębów? Jak wyglądają przyczyny i leczenie zgrzytania zębami? Do jakiego lekarza udać się, jeśli podejrzewamy u siebie zgrzytanie zębami? Poznaj najważniejsze informacje o bruksizmie - w tym o sposobach jego leczenia!
Bruksizm to problem polegający na mimowolnej, nadmiernej aktywności mięśni, stawu skroniowo-żuchwowego i innych struktur, odpowiadających u człowieka za mechanizm przeżuwania pokarmów. Sama nazwa przypadłości - „bruksizm” - została zaczerpnięta z języka greckiego, w którym to słowo oznacza po prostu „zgrzytanie zębami”. Niestety, dolegliwość ta często pozostaje nieuświadomiona (zwłaszcza w początkowej fazie choroby). Jednym z pierwszych objawów bruksizmu może być ból szczęki, żuchwy czy miejsca ich połączenia oraz ból zębów, odczuwane tuż po przebudzeniu oraz częste leczenie stomatologiczne. Inne objawy nieświadomego zaciskania zębów i zgrzytania nimi to m.in.:
Szacuje się, że obecnie bruksizm dotyka od 8 do 10% populacji. Częściej diagnozuje się bruksizm u kobiet (który także u pań występuje częściej niż u mężczyzn pod postacią zaciskania zębów w ciągu dnia). Ogólnie rzecz biorąc, w diagnostyce wyróżnia się bruksizm pierwotny (dla którego niemożliwym jest ustalenie przyczyny patologicznego tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki) oraz bruksizm wtórny (czyli następujący w wyniku konkretnego czynnika - piszemy o nich poniżej). Wato tutaj dodać, że bruksizm nocny (nieświadome zaciskanie zębów w trakcie snu) zaliczany jest - obok paraliżu sennego czy lunatykowania - do tak zwanych parasomnii (grupy zaburzeń pojawiających się u pacjenta podczas snu lub w trakcie wybudzania się).
Przyczyny zgrzytania zębami i pogłębiania się rozwoju bruksizmu mogą być różne - najczęściej schorzenie to łączy się z długotrwałym stresem, powiązanym z doświadczanymi przez pacjenta trudnościami życiowymi lub powodowanym nieprzepracowanymi wydarzeniami z przeszłości (na bruksizm często cierpią osoby z PTSD - syndromem stresu pourazowego). Oprócz tego, do rozwoju bruksizmu przyczyniają się:
Nocne zgrzytanie zębami u dzieci niekiedy łączone jest z możliwością zakażenia owsikami. Pasożyty te są aktywne właśnie w porze nocnej, dlatego mogą dawać dolegliwości w postaci uporczywego świądu i niespokojnego snu - w tym oznak bruksizmu.
Niestety, bardzo często pacjenci w początkowej fazie choroby mogą nie dostrzegać objawów bruksizmu, co opóźnia diagnozę oraz wdrożenie leczenia i przyczynia się do postępu objawów. Konsekwencjami nieleczonego zgrzytania zębami są przede wszystkim symptomy towarzyszące (opisane już powyżej), które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Oprócz nich, w następstwie nieleczonego bruksizmu, może dojść do:
Jeśli więc dana osoba podejrzewa u siebie bruksizm, zdecydowanie powinna udać się do lekarza - a najlepiej do stomatologa (to właśnie dentyści zajmują się zarówno kompleksową terapią bruksizmu, jak i niwelowaniem szkód oraz zniszczeń, które zostały spowodowane zgrzytaniem zębami.
Leczenie zgrzytania zębami powinno być wielopłaszczyznowe i przede wszystkim musi dążyć do wyeliminowania przyczyny problemu. Jednym ze sposobów na ograniczenie destrukcyjnego działania bruksizmu na zęby jest zastosowanie szyny relaksacyjnej. To specjalna nakładka na zęby, przygotowywana dla każdego pacjenta indywidualnie, przy współpracy stomatologa oraz protetyka. Zakłada się ją na noc i ma ograniczać kontakt powierzchni zębów dolnych i górnych, a także samą siłę nacisku. Warto jednak zaznaczyć, że szyna relaksacyjna jest jedynie rozwiązaniem doraźnym. Właściwa terapia bruksizmu może zaś opierać się na:
Oczywiście oprócz wymienionych powyżej elementów terapii, pacjenci z bruksizmem muszą pozostawać pod stałą kontrolą stomatologa, który - dzięki odpowiednio dobranym zabiegom - będzie mógł zrekonstruować uszkodzenia koron zębów i powierzchni żujących, a także przekaże danej osobie zalecenia protetyczne (jeśli te okażą się konieczne w celu uzupełnienia ubytków w uzębieniu).
Jedna z metod leczenia bruksizmu, o której mówi się coraz częściej i coraz częściej znajduje praktyczne zastosowanie u wielu pacjentów, to… botoks. Jest to zabieg polegający na podaniu toksyny botulinowej do mięśni żwaczy, położonych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Taka procedura powoduje rozluźnienie tychże mięśni, trwające przez okres od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W tym czasie pacjent przestaje zgrzytać zębami, jednak w przypadku odnotowania osłabienia działania toksyny botulinowej, będzie musiał znów poddać się zabiegowi.
Toksyna botulinowa na bruksizm jest procedurą, którą z całą pewnością powinien wykonywać lekarz - czy to medycyny estetycznej, czy też lekarz stomatolog. Ważnym jest, by nie korzystać z tego zabiegu u osób niewykwalifikowanych lub nieprzygotowanych do pracy z toksyną botulinową. Więcej informacji o tym sposobie leczenia bruksizmu, a także o innych zastosowaniach toksyny botulinowej, znajduje się w jednym z naszych poprzednich artykułów: Botoks (toksyna botulinowa) - zastosowanie w medycynie estetycznej i konwencjonalnej na zmarszczki, bruksizm i nadpotliwość.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.