Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Paraliż senny - inaczej określany również jako porażenie przysenne - to jedno z zaburzeń snu, zaliczane do grupy tak zwanych parasomnii (obok somnambulizmu, koszmarów nocnych, wybudzania się z dezorientacją i innych). Szacuje się, że tego nieprzyjemnego zjawiska doświadczyła choć raz w życiu niemalże połowa ludzkości. Paraliż przysenny zdarza się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, choć z uwagi na dłuższe pozostawanie w fazie REM, częściej mamy z nim do czynienia u najmłodszych. Pacjenci opisują go jako uczucie niemożności poruszania kończynami, „zamrożenie” i zesztywnienie ciała, z towarzyszącymi tym objawom halucynacjami, strachem, uciskiem w klatce piersiowej i lękiem. Czym tak naprawdę jest paraliż przysenny, ile trwa i w jakich okolicznościach może się pojawiać? W jaki sposób przerwać „atak” i co robić, by porażenie przysenne występowało jak najrzadziej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, pacjenci charakteryzują objawy paraliżu sennego jako niemożność poruszania się. W momencie „ataku” mają przeświadczenie, że pomimo chęci wykonywania konkretnych ruchów, ich ciało pozostaje sztywne lub bezwładne. Oprócz tego uczucia, przy paraliżu przysennym najczęściej pojawiają się:
Co ważne, najczęściej objawy porażenia sennego pojawiają się podczas wybudzania (są to tak zwane halucynacje lub omamy hipnagogiczne), a rzadziej - podczas zasypiania (określa się je wówczas mianem halucynacji bądź omamów hipnopompicznych). Zazwyczaj „atak” trwa od kilkunastu sekund do nawet kilku minut, a później samoistnie mija.
Niestety, do tej pory nie ustalono, co jest bezpośrednią przyczyną występowania zjawiska paraliżu sennego. Wiadomo jednak, jakie okoliczności mogą wpływać na zwiększenie częstotliwości, długości oraz intensywności „ataków”. Zaliczają się do nich między innymi:
Niektóre wyniki badań nad paraliżem sennym wskazują również, że częstsze i intensywniejsze epizody paraliżu sennego (zwłaszcza te pojawiające się podczas wybudzania) mają miejsce u pacjentów śpiących w pozycji na plecach.
Tak naprawdę - z uwagi na brak wyjaśnienia co do genezy zjawiska oraz brak konsekwencji zdrowotnych jego występowania - nie istnieją również konkretne metody leczenia porażenia przysennego. To, co pacjent może zrobić, by uniknąć pojawiania się „ataków” lub zmniejszyć ich częstotliwość, to zadbanie o redukcję stresu, a co najważniejsze - o higienę snu. Warto w tym celu ustalić konkretne godziny pobudek i zasypiania, pilnując ich również w święta i weekendy, a także przesypiać codziennie co najmniej 7 do 8 godzin. To optymalna długość nocnego odpoczynku, pozwalająca na regenerację organizmu i przejście przez wszystkie, fizjologiczne fazy snu.
Oprócz regulacji rytmu dobowego, należy również zająć się otoczeniem - wywietrzenie sypialni przed zaśnięciem, częsta zmiana pościeli wykonanej z naturalnych, przyjaznych dla ciała materiałów, a także aromaterapia, ograniczenie kontaktu ze światłem niebieskim (emitowanym przez urządzenia elektroniczne) wieczorową porą czy stosowanie metod samouspokojenia - medytacji czy technik oddechowych.
W przypadkach, w których porażenie senne występuje u pacjenta bardzo często, uniemożliwia mu efektywny, nocny odpoczynek i wpływa na codzienne funkcjonowanie, wywołując stany lekowe lub ataki paniki, można skonsultować się z psychiatrą, który - jeśli zajdzie taka potrzeba - zaordynuję leki przeciwlękowe lub inne, mające na celu wsparcie pacjenta oraz regulację jego snu.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.