Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ból w klatce piersiowej to jeden z tych objawów, który zdecydowanie niepokoi większość osób - zwłaszcza, jeśli pojawia się u pacjentów zdrowych, młodych i prowadzących aktywny tryb życia. Niestety, jest to również symptom nieswoisty, na podstawie którego często nie da się jednoznacznie określić przyczyny dolegliwości, co sprawia, że konieczne jest wykonanie konkretnych testów lub badań. Warto jednak wiedzieć, jakie rodzaje bólu w klatce piersiowej są bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza (lub nawet do wezwania karetki pogotowia ratunkowego), a jakie z kolei nie stanowią powodu do niepokoju i prawdopodobnie ustąpią samoistnie. W których sytuacjach należy podjąć diagnostykę takiego bólu? W jaki sposób rozpoznać, czy dolegliwość jest spowodowana chorobą lub urazem? Do jakiego gabinetu zgłosić się z bólem i jak przebiega diagnostyka chorób wywołujących podobne symptomy? Sprawdź, co warto wiedzieć o bólu w klatce piersiowej i podziel się najważniejszymi informacjami z rodziną oraz bliskimi osobami!
Ból w klatce piersiowej - w zależności od pochodzenia i przyczyny - może przybierać różne formy. Pacjenci opisują tę dolegliwość jako kłucie, rozpieranie, pulsowanie czy ból o tępym, przytłumionym charakterze. Wśród najczęściej pojawiających się opisów objawów można wyróżnić:
Warto również wspomnieć o tym, że ból w klatce piersiowej może również zwiastować choroby narządów i struktur znajdujących się w obrębie samej klatki piersiowej lub w innych rejonach organizmu - przykładowo, dolegliwości bólowe odczuwane w prawym barku (ze względu na specyficzne unerwienie) powiązane są z chorobami trzustki, a uczucie rozpierania i bolesności w obrębie żeber - z nadwyrężeniem mięśni po intensywnym treningu lub - wręcz przeciwnie - z ich przykurczem po długim pozostawianiu w jednej pozycji. Z kolei ból klatki piersiowej przy wdechu może wskazywać na zapalenie opłucnej, a ból podczas wysiłku - na wady i choroby serca (zwłaszcza, jeśli pojawia się u młodych i wysportowanych osób).
Podobnie jak w przypadku rodzajów bólu w klatce piersiowej, także przyczyny takiego bólu mogą być różne - nie zawsze jednak będą one związane z dolegliwościami lub chorobami serca! Do możliwych przyczyn bólu w klatce piersiowej zalicza się przede wszystkim:
Oczywiście wymienione powyżej przyczyny bólu w klatce piersiowej nie są jedynymi okolicznościami, które wywołują tego typu objawy. Taki ból może wystąpić przy zatorowości płucnej, rozwarstwiającym się tętniaku aorty, przy nacieku opłucnej i w wielu innych wypadkach - dlatego właśnie warto wiedzieć, w jakich okolicznościach zgłosić się do lekarza.
Oczywiście każdy niepokojący ból w klatce piersiowej - zwłaszcza, jeśli pojawił się u osoby z chorobami towarzyszącymi lub ma miejsce nagle, bez konkretnej przyczyny - należy skonsultować z lekarzem i podjąć się jego diagnostyki. Bezwzględnej interwencji medycznej wymaga natomiast:
Niepokojący ból w klatce piersiowej, wymagający natychmiastowej interwencji medycznej (wezwania pogotowia) będzie oczywiście diagnozowany pod kątem zawału serca. Niezależnie od tego, czy rozpoznanie jest stawiane w szpitalu, czy w gabinecie kardiologa na wizycie po uprzednim uzyskaniu skierowania, lekarz może zaordynować lub wykonać następujące badania i czynności:
Przy braku wyraźnej, fizjologicznej przyczyny bólu w klatce piersiowej, pacjent jest często kierowany do psychiatry bądź psychologa, którzy pomagają ustalić psychologiczne podłoże tego typu dolegliwości. Leczenie bólu w klatce piersiowej jest zawsze uzależnione od jego przyczyny, dlatego będzie przebiegało inaczej w przypadku wykrytej choroby serca, a inaczej - w schorzeniach o podłożu gastrycznym czy psychicznym.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.