Czy wątroba boli? 4 główne fakty i mity o wątrobie

Arykuł banner - Czy wątroba boli? 4 główne fakty i mity o wątrobie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Zdrowa i prawidłowo funkcjonująca wątroba to nasze wsparcie. Przez całą dobę nieustannie pracuje dla nas, m.in. usuwając z organizmu toksyny i odpowiadając za metabolizm. W wątrobie zachodzą procesy, bez których nie jest możliwe właściwe funkcjonowanie organizmu i dobre samopoczucie. Wiedza na temat tego największego z gruczołów nie jest szeroko rozpowszechniona, a dodatkowo na jej temat krąży wiele nieprawdziwych informacji. Obalamy cztery najczęściej powtarzane mity o wątrobie i wyjaśniamy, jakie są fakty.

Poniżej prezentujemy cztery najpopularniejsze mity dotyczące wątroby i dolegliwości wątrobowych:

MIT nr 1: Boli mnie wątroba / ból wątroby

Nieprawda-> wyjaśniamy:

Wątroba nie jest unerwiona czuciowo, więc odczuwanie w niej bólu nie jest możliwe [1]. Przeświadczenie, że wątroba boli, bierze się stąd, że niekiedy przy zaburzeniach pracy tego narządu dochodzi do jego powiększenia. Powiększenie wątroby może zwrócić na siebie uwagę w przypadku wystąpienia towarzyszących objawów, np. uczucia pełności w brzuchu, bólu (związanego z rozciąganiem torebki wątroby bądź uciskiem sąsiednich narządów), żółtaczki, świądu, nudności i wymiotów czy zmian zabarwienia stolca [2].  

MIT nr 2: Problemy z wątrobą dotyczą tylko osób nadużywających alkoholu i otyłych

Nieprawda-> wyjaśniamy:

Faktycznie, nadużywanie alkoholu, zwłaszcza długotrwałe, przyczynia się do uszkodzenia wątroby [3]. Otyłość również nie jest korzystna dla tego narządu. Do czynników powodujących problemy z wątrobą należą jednak także wirusowe zapalenia wątroby, cukrzyca typu drugiego, zespół metaboliczny i długotrwałe przyjmowanie niektórych leków [4,10]. Czynniki te są jednymi z możliwych przyczyn niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), coraz częściej diagnozowanej w krajach wysoko rozwiniętych [5].

Choroba ta może rozwinąć się nawet u dzieci i młodzieży, a także u dorosłych z prawidłową masą ciała, choć jest faktem, że duża część pacjentów z NAFLD to osoby otyłe. Szacuje się, że stłuszczenie wątroby może dotyczyć nawet 9 mln Polaków [6]. Za problemy z wątrobą i jej dolegliwości, w wielu przypadkach odpowiada styl życia - nieodpowiednia dieta z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych, siedzący tryb życia, a co za tym idzie zbyt mała aktywność fizyczna [7,10].

MIT nr 3: Wątroba zregeneruje się sama, nie muszę nic robić

Nieprawda-> wyjaśniamy:

Kolejny mit to przekonanie, że wątroba zregeneruje się samoistnie, bez żadnych starań z naszej strony. Wprawdzie wątroba to narząd, który ma zdolność do regeneracji [11], ale musimy jej w tym czynnie pomóc. Przede wszystkim należy ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować spożywanie alkoholu. Warto też zastosować dietę przyjazną dla wątroby, czyli lekkostrawną, bez nadmiernej ilości smażonych i tłustych potraw oraz cukru. Mitem jest również twierdzenie, że dla dobra wątroby należy zrezygnować z picia kawy. Jest zupełnie inaczej. Badania wskazują, że regularne spożycie 2 - 3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji stłuszczenia wątroby. Zatem, jeśli chcemy zapobiegać stłuszczeniu wątroby możemy pić kawę bez wyrzutów sumienia. Musimy jedynie pamiętać, aby była to kawa bez cukru! [3,8,10].

MIT nr 4: Konieczne jest stosowanie diet detoksykujących aby oczyścić wątrobę z toksyn

Nieprawda-> wyjaśniamy:

Stosowanie diet oczyszczających czy detoksykujących z założenia ma oczyścić organizm i wątrobę z toksyn. Detoks przez dietę absolutnie nie jest konieczny, ponieważ nasz organizm oczyszcza się cały czas i jeśli wszystkie narządy (w tym wątroba) pracują odpowiednio, nie potrzebuje dodatkowego wspomagania w postaci restrykcyjnych diet eliminacyjnych czy  specjalnych suplementów diety. „Oczyszczanie” organizmu odbywa się między innymi w wątrobie oraz poprzez mechanizmy takie jak: pocenie się, oddawanie moczu czy usuwanie kału. Za pomocą tych procesów dochodzi do pozbywania się niepotrzebnych oraz niejednokrotnie potencjalnie szkodliwych substancji w naszym organizmie.

Pamiętajmy, że nie istnieje specjalna dieta oczyszczająca wątrobę, a najlepszy „detoks” to zbilansowany i racjonalny posiłek oraz ogólnie higieniczny tryb życia – odpowiednia ilość snu, redukcja stresu, eliminacja używek [9,10].  

Bibliografia:

 1. Stanek-Milciąg E. Co warto wiedzieć o wątrobie. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/wywiady/214309,co-warto-wiedziec-o-watrobie, data dostępu: 14.03.2022.
 2. Gajewski K. Powiększenie wątroby. Medycyna Praktyczna, Gastrologia http://gastrologia.mp.pl/objawy/show.html?id=133400, data dostępu: 14.03.2022.
 3. Lucey M.R., Mathurin P., Morgan T.M., Alkoholowe zapalenie wątroby „Medycyna po Dyplomie”2010;19: 97-108.
 4. Juszczyk J i in. Przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby. Medycyna Praktyczna, http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50953,przewlekle-wirusowe-zapalenia-watroby, data dostępu 14.03.2022.
 5. Kargulewicz A i inni. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – etiopatogeneza, epidemiologia, leczenia, Nowiny Lekarskie 2010, 79,5.
 6. Hartleb M., https://www.termedia.pl/nafld/Prof-Marek-Hartleb-Stluszczenie-watroby-wystepuje-u-20-25-proc-Polakow,31922.html, data dostępu 14.03.2022.
 7. Gietka J., Chlebus M., Epidemiologia czynników ryzyka różnych chorób wątroby w warunkach polskich na podstawie ankiety internetowej. Terapia 03/2018: 1-9.
 8. Bambha K., Wilson L.A., Unalp A. i wsp.: Coffee consumption in NAFLD patients with lower insulin resistance is associated with lower risk of severe fibrosis. Liver Int., 2014; 34: 1250–1258
 9. Eslam M, Fan J G, Mendez-Sanchez N. Non-alcoholic fatty liver disease in non-obese individuals: the impact of metabolic health. The lancet Gastroenterology & hepatology. 2020; 5(8), 713-715.
 10. Mach T. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.11, data dostępu: 14.03.2022.
 11. Juszczyk J., Wątroba – budowa i funkcje, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50948,watroba-budowa-i-funkcje, data dostępu 14.03.202

 


mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Zestaw Sesderma