Karczoch na wątrobę? – właściwości lecznicze i odżywcze kwiatu karczocha

Arykuł banner - Karczoch na wątrobę? – właściwości lecznicze i odżywcze kwiatu karczocha

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Karczochy to warzywa cenione ze względu na swój smak oraz wartości odżywcze. Ze względu na zawartość cynaryny, znajdują stosowanie w terapii dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Ponadto, tabletki z karczocha pomagają obniżać poziom cholesterolu, hamując postęp miażdżycy. Jakie właściwości ma karczoch zwyczajny i jak go stosować?

Karczoch zwyczajny (łac. Cynara scolymus L.) jest byliną z rodziny Astrowatych (łac. Astraceae). Pochodzący z Etiopii, jest uprawiany w klimacie ciepłym, w szczególności w rejonie Morza Śródziemnego. Surowce stosowane w lecznictwie to ziele karczocha (zebrane w okresie kwitnienia rośliny) oraz liść karczocha. Karczoch zastosowanie znajduje również w kuchni. Jego nierozwinięte koszyczki kwiatowe cechują się wysoką wartością odżywczą. Ma on niski indeks glikemiczny oraz zawiera dużą ilość błonnika, dzięki czemu jest sprzymierzeńcem osób odchudzających się.

Karczoch – właściwości

Do substancji czynnych karczocha należą przede wszystkim fenolokwasy i ich estry. Najbardziej znanym jest cynaryna, kwas chlorogenowy oraz kwas kawowy. To właśnie dzięki cynarynie, karczoch ma potwierdzone działanie żółciotwórcze, żółciopędne oraz hipolipemiczne. Kwas kawowy wraz z pozostałymi polifenolami działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Karczoch zwyczajny zawiera także flawonoidy, fitosterle, inulinę, witaminy z grupy B, witaminę A oraz laktony seskwiterpenowe, działające pobudzająco na wydzielanie żółci.

Karczoch – działanie i zastosowanie

Preparaty bazujące na karczochu znajdują zastosowanie między innymi w terapii schorzeń układu pokarmowego oraz miażdżycy. Cynaryna, główna substancja czynna karczocha, działa ochronnie na wątrobę, pobudza jej regenerację oraz stymuluje produkcję i wydzielanie żółci, wspomagającej trawienie. Zawarta w karczochu inulina oraz kwas chlorogenowy przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Substancje czynne zawarte w karczochu poprawiają profil lipidowy, obniżając stężenie „złego” cholesterolu LDL oraz triglicerydów, stanowiąc element prewencji chorób układu krążenia takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar niedokrwienny. Dostarczone w odpowiednich ilościach związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym będą redukować ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy nowotwory. Karczoch zwyczajny:

 • Stymuluje produkcję i wydzielanie żółci, wspomagając procesy trawienia
 • Działa ochronnie na wątrobę
 • Wspomaga regenerację wątroby
 • Obniża stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi
 • Hamuje postęp miażdżycy
 • Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie

Karczoch na odchudzanie

Ponadto, karczochy, jako warzywo niskoenergetyczne i zawierające mało węglowodanów stanowią dobre uzupełnienie diety osób odchudzających się. Zawarta w karczochu inulina nie tylko zmniejsza poziom glukozy we krwi, spowalnia wchłanianie węglowodanów, ale również poprzez pęcznienie w żołądku nasila uczucie sytości po posiłku.

Karczoch – wskazania do stosowania

Karczoch zwyczajny stanowi dobre warzywo do uzupełnienia codziennej diety. Suplementy diety z karczochem takie jak tabletki z karczocha czy sok z karczocha polecane są w szczególności w jednostkach chorobowych i zaburzeniach takich jak:

 • Miażdżyca
 • Cukrzyca i zaburzenia tolerancji glukozy
 • Zaburzenia trawienia tłuszczów
 • Choroby wątroby związane ze zmniejszonym wydzielaniem i wytwarzaniem żółci
 • Stany zapalne pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
 • Hipercholesterolemia
 • Zbyt wysoki poziom triglicerydów
 • Kamica żółciowa
 • Dolegliwości po resekcji pęcherzyka żółciowego
 • Niewydolność nerek
 • Zespół nerczycowy
 • Dna moczanowa
 • Cukrzyca
 • Otyłość

Jak stosować karczoch?

W aptekach dostępne są preparaty na bazie karczocha, najczęściej w postaci tabletek zawierających wyciąg z karczocha, lub w formie płynnej – wyciąg etanolowy z karczocha. Na półkach znajdziemy produkty takie jak sok z karczocha, tabletki z karczocha, kapsułki z wyciągiem z karczocha czy herbatkę z suszonych liści karczocha. Dawkowanie preparatów z karczochem zależy od ilości substancji czynnej w pojedynczej dawce, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta.

Karczoch - przepisy

Karczoch jest warzywem, które w łatwy sposób może odmienić tradycyjne potrawy. Najłatwiej przygotować karczocha z piekarnika, którego później można dodać do sałatek, zapiekanek czy dań z makaronem. Aby upiec karczochy, należy je umyć, odciąć łodyżkę i twarde zewnętrzne listki. Po pokrojeniu na cząstki (np. ósemki) należy je zanurzyć w wodzie z cytryną, aby zapobiegać ściemnieniu. Po wyjęciu i osuszeniu, należy je nasmarować oliwą rafinowaną z czosnkiem, solą i tymiankiem i piec przykryte folią aluminiową, w temperaturze około 180 stopni przez mniej więcej 40 minut. Po upieczeniu, karczochy można posypać siekaną pietruszką. Tak przygotowane karczochy można wykorzystać jako dodatek do dań mięsnych, makaronów, sałatek i innych potraw.

Wyciąg z karczocha, dzięki zawartości cynaryny jest znanym i uznanym środkiem działającym ochronnie na wątrobę oraz wspomagającym trawienie. Karczoch jest skarbnicą wielu składników bioaktywnych, w tym polifenoli roślinnych, o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety bazujących na tej roślinie, takie jak sok z karczocha, tabletki i kapsułki z karczocha czy herbatka z suszonych liści. Karczoch jest w szczególności polecany osobom z hipercholesterolemią, cukrzycą, zaburzeniami trawienia lipidów oraz odchudzających się. Tak jak każdy surowiec roślinny, może on powodować nietolerancje pokarmowe. Ostrożność w jego stosowaniu należy zachować w okresie ciąży i karmienia piersią.

 

Przypisy:

 1. Santos, Heitor Oliveira, Allain Amador Bueno, and João Felipe Mota. "The effect of artichoke on lipid profile: A review of possible mechanisms of action." Pharmacological research137 (2018): 170-178.
 2. Mahboubi, Mohaddese. "Cynara scolymus (artichoke) and its efficacy in management of obesity." Bulletin of Faculty of Pharmacy, Cairo University2 (2018): 115-120.
 3. Miraj, Sepideh, and Sadegh Kiani. "Study of therapeutic effects of Cynara scolymus L.: A review." Der Pharmacia Lettre9 (2016): 168-173.
 4. Sümer, Engin, et al. "Comparative biochemical and histopathological evaluations proved that receptacle is the most effective part of Cynara scolymus against liver and kidney damages." Journal of ethnopharmacology249 (2020): 112458.
 5. Kalvandi, Ramazan, et al. "Investigation of the Effect of Artichoke (Cynara Scolymus L.) on Characteristics of the Fatty Liver." Complementary Medicine Journal2 (2020): 134-147.
 6. Frutos, María José, et al. "Artichoke (Cynara scolymus L.)." Nonvitamin and Nonmineral Nutritional Supplements. Academic Press, 2019. 135-138.
 7. Salem, Maryem Ben, et al. "Pharmacological studies of artichoke leaf extract and their health benefits." Plant foods for human nutrition4 (2015): 441-453.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno