Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Stłuszczenie wątroby jest chorobą o zróżnicowanych przyczynach występowania. Często dotyczy ona osób nadużywających alkoholu. Niemniej jednak w praktyce lekarskiej wyróżnia się także niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), które może towarzyszyć innym chorobom metabolicznym - cukrzycy i otyłości, a także chorobom autoimmunologicznym, w tym celiakii i nieswoistym chorobom zapalnym jelit. Poniżej wyjaśniamy, co powoduje stłuszczenie wątroby, jakie są objawy a jaka diagnostyka.
W międzynarodowej klasyfikacji chorób wyróżnia się dwa rodzaje stłuszczenia wątroby - stłuszczenia o podłożu alkoholowym i niealkoholowym. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy osób nadużywających alkoholu. Z kolei niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), charakteryzuje się bardziej zróżnicowanymi przyczynami występowania. Jej główne czynniki ryzyka to przede wszystkim choroby towarzyszące, w tym cukrzyca, otyłość (zwłaszcza brzuszna), insulinoopornosć, celiakia, nieswoiste choroby zapalne (m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) [1,5].
Stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się w komórkach wątrobowych nadmiernej ilości cząsteczek tłuszczu, do czego dochodzi w wyniku nieprawidłowej przemiany materii [5]. Zbyt późne rozpoznanie może powodować progresję do bardziej zaawansowanych stadiów choroby, prowadząc u części pacjentów do rozwoju włóknienia wątroby, marskości wątroby lub raka wątrobowo - komórkowego [1] - w przypadku raka do rozpoznania stosuję się biopsje wątroby. Chorobie nieraz towarzyszą nacieki zapalne i pojedyncze ogniska martwicze.
Stłuszczenie wątroby występuje również przy zaburzeniach metabolicznych występujących w cukrzycy, otyłości, zaburzeniach wewnątrzwydzielniczych np. chorobie Cushinga, chorobie Leśniewskiego-Crohna, cukrzycy, a nawet w czasie ciąży. Choroby infekcyjne – wirusowe zapalnie wątroby typy C, B.
Jaki są przyczyny stłuszczenia wątroby? Wiadomo, że choroba ta spowodowana jest nadmiernym nagromadzeniem się trójglicerydów we krwi, z którymi wątroba nie jest w stanie sobie poradzić, w efekcie czego dochodzi do kumulacji cząsteczek tłuszczowych [2,6]. Wśród najczęstszych czynników ryzyka występowania stłuszczenia wątroby należy wskazać na [5]:
Czy można rozpoznać stłuszczenie wątroby samemu? Stłuszczenie wątroby często daje niecharakterystyczne, niespecyficzne objawy, takie jak ucisk w prawym podżebrzu i dyskomfort, zmęczenie i osłabienie, wzdęcia, uczucie pełności [7].
Jednymi z objawów stłuszczenia wątroby są:
Wątroba jest organem, który może nie dawać objawów stłuszczenia, dlatego warto kontrolować jego stan poprzez badania krwi USG jamy brzusznej i w przypadku wątpliwości konsultować się z lekarzem.
Jakie są cechy stłuszczenia wątroby i jak się ją rozpoznaje? Podstawowym badaniem przy diagnostyce stłuszczeniowej choroby wątroby jest USG jamy brzusznej. Po stwierdzeniu nieprawidłowości, przeprowadza się wywiad lekarski w celu rozpoznania podłoża występowania choroby.
Można się spodziewać m.in. pytań o nadużywanie alkoholu, styl życia oraz nawyki żywieniowe [3]. Dodatkowo przy podejrzeniu stłuszczenia wątroby lekarz może zlecić oznaczenie enzymów wątrobowych (AST, ALT, GGTP), morfologię krwi, profil lipidowy. Niekiedy wykonuje się też badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby [3,5].
Na koniec warto wspomnieć, że cechą stłuszczeniowej choroby wątroby jest odwracalność, zwłaszcza przy początkowych stadiach choroby co oznacza, że niektóre uszkodzenia wątroby są odwracalne. Przy jej alkoholowym podłożu podstawą jest abstynencja alkoholowa, natomiast przy niealkoholowym – zmiana stylu życia [4,5,6], większa aktywność fizyczna, czasami redukcja masy ciała. Leczenie stłuszczenia wątroby jest więc w pewien sposób możliwe - ważne jest by odpowiednio wcześnie zdiagnozować stłuszczenie wątroby.
Celem diety jest dostarczenie wszystkich składników odżywczych, potrzebnych do utrzymania równowagi metabolicznej, wyrównania niedoborów i regeneracji komórek wątrobowych.
W przypadku prawidłowej masy ciała podaż energetyczna jest zgodna z normą fizjologiczną. Jeżeli mamy do czynienia z nadwagą, to dieta powinna zredukować ilość tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy jamy brzusznej.
Dieta przy stłuszczeniu wątroby powinna być bogata w białko pełnowartościowe, ponieważ ma korzystny wpływ na procesy odnowy komórek wątrobowych, zmiesza nacieki tłuszczowe miąższu wątroby, sprzyja uzupełnieniu niedoborów białek tkankowych, syntezie albumin osocza. Drugim składnikiem odżywczym są tłuszcze łatwostrawne z mleka, śmietanki, masła bogaty w tłuszcze MCT. Wykluczyć należy kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego takie jak smalec, , słoninę, łój. Tłuszcze powinny być dodawane do potraw na surowo, np. oleje roślinne do sałatki. Zbyt duża podaż w diecie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (ciężkostrawnych), może prowadzić do pojawienia się biegunek tłuszczowych. Trzeci ważny składnik odżywczy naszego organizmu to węglowodany czyli cukru, cukry złożone, z zwiększą ilością błonnika i witamin z grupy B.
W przypadku uciążliwych objawów z diety należy wykluczyć pokarmy wzdymające (warzywa kapustne, cebulowe, suche nasiona roślin strączkowych, szparagi, śliwki, gruszki, czereśnie). Ograniczyć seler, buraki, brukiew, ostre przyprawy i używki (powstrzymać się od picia alkoholu, kawy, mocnej herbaty czy kakao)
Nie należy również zapomnieć o solach mineralnych i witaminach, zwłaszcza A, K, C i witamin z grupy B.
Ważny jest również sposób przygotowania potraw. Potrawy powinny być przyrządzane metodą gotowania w wodzie, na parze, duszenia bez tłuszczu. Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest zabronione. Zaleca się posiłki o małej objętości, przyjmowane 5 razy dziennie.
I Śniadanie
Bułka pszenna z niewielką ilością masła, 2 plasterkami wędliny z indyka, ogórek zielony
Herbata z cytryną
II Śniadanie
Biały serek twarogowy 200ml z koperkiem
Sok pomidorowy
Obiad
Zupa jarzynowa z ziemniakami
Ugotowany ryż z klopsikami drobiowymi, gotowane buraczki
Podwieczorek
Koktajl z kefiru z przecierem z truskawek
Kolacja
Pasta z jajek, 2 kromki chleba pszennego, pomidor
Bibliografia:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.