Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Jeśli borykasz się z mrowieniem, drętwieniem, a nawet bólem w okolicy nadgarstka, być może doświadczasz zespołu jego cieśni. Dyskomfort i „prądy” przechodzące przed dłoń często dają o sobie znać w nocy, a początkowo ulgę przynosi strzepnięcie dłonią. Skąd bierze się zespół cieśni nadgarstka (może być też nazywany: zespół cieśni kanału nadgarstka)? Jakie są objawy i leczenie nadgarstka. Jak mu zapobiegać i jak przebiega jego leczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Cieśń to miejsce, w którym przedramię przechodzi w dłoń. Jest ono obudowane kośćmi nadgarstka i tkanką łączną. Przez kanał ten przechodzą ścięgna, naczynia i nerwy. Do zespołu cieśni nadgarstka dochodzi wtedy, gdy na nerw pośrodkowy działa ucisk mechaniczny (tzw. neuropatia uciskowa).
Zespół cieśni nadgarstka może mieć wiele różnych przyczyn. Często jest dolegliwością, która występuje przy innych schorzeniach. Jego powodem mogą być:
Pierwszymi objawami zespołu cieśni nadgarstka jest wspomniane na wstępie uczucie drętwienia i cierpnięcia dłoni lub palców. Często dochodzi do nich ból łokcia lub całej ręki. Z czasem ból nasila się, a ręka zaczyna wydawać się „obca”. Problem sprawia pisanie, rysowanie precyzyjnych kształtów, czy nawet zaciśnięcie pięści. Osoba doświadczająca zespołu cieśni nadgarstka traci czucie w opuszkach palców i coraz częściej zdarza jej się wypuścić coś z ręki.
Osoby podejrzewające u siebie zespół cieśni nadgarstka powinny wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnym rozpoznaniu problemu prawdopodobnie skieruje on pacjenta dalej: do neurologa, ortopedy lub chirurga ręki. Jeśli zespół cieśni nadgarstka jest skutkiem innej choroby, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą danej dziedziny – diabetologiem, endokrynologiem itp.
Poza wywiadem z pacjentem i badaniem fizykalnym, lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie:
Dobrą wiadomością jest to, że zespół cieśni nadgarstka da się całkowicie wyleczyć. Może on jednak nawracać, zwłaszcza jeśli jest efektem choroby przewlekłej. Najskuteczniejszą metodą leczenia zespołu cieśni nadgarstka w łagodnym stadium jest całkowite nieużywanie chorej ręki przez kilka miesięcy lub założenie na nią gipsu na co najmniej kilka tygodni. W praktyce jednak niewiele osób może sobie pozwolić na taki „urlop”.
Leczenie zazwyczaj polega na noszeniu przez pacjenta ortezy stabilizującej nadgarstek, braniu udziału w zajęciach fizjoterapeutycznych[3] i spożywaniu dużych dawek witaminy B6. Czasami lekarze zalecają wstrzyknięcie lub doustne stosowanie glikokorykosteroidów. Część fizjoterapeutów poleca też kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne.
W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Cieszy się ono dużą skutecznością, gdyż usuwa bezpośrednią przyczynę problemu – ucisk mechaniczny. Przeprowadza się je przez nacięcie powierzchni dłoniowej oraz nadgarstka, zabieg endoskopowy lub przez połączenie obu tych metod. Po operacji pacjent powinien uczęszczać na fizjoterapię. Jeśli jednak ręka będzie ponownie przeciążana, schorzenie może powrócić.
Na szczęście zespołowi cieśni nadgarstka można zapobiegać.
Nieleczony zespół cieśni nadgarstka będzie się pogłębiał. Całkowite zaniedbanie leczenia może doprowadzić do uszkodzenia nerwu pośrodkowego, a w skrajnych przypadkach – nawet do trwałej niepełnosprawności ręki.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny