Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ból i sztywność stawów – to mogą być objawy jednej z chorób reumatycznych. Mylnie utożsamiany z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub ich zwyrodnieniami w wieku starczym, pod pojęciem reumatyzm mogą kryć się różne jednostki chorobowe. Co to jest reumatyzm, jakie są jego przyczyny i schemat leczenia?
Spis treści
Reumatyzm – definicja. Co to jest reumatyzm?
Reumatyzm jest terminem używanym do opisywania grupy chorób, a nie pojedynczego schorzenia. Najczęstszymi objawami w przebiegu chorób reumatycznych jest ból i sztywność stawów. Większość schorzeń reumatycznych ma podłoże zapalne i autoimmunologiczne. Zaliczamy do nich między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy chorobę zwyrodnieniową stawów.
Rodzaje chorób reumatycznych
Najczęściej wykorzystywaną klasyfikacją chorób reumatycznych jest podział zaproponowany przez American College of Rheumatology. Obejmuje on ponad 300 jednostek chorobowych podzielonych na 10 grup. Choroby reumatyczne dzieli się na:
Nie można jednoznacznie określić przyczyny występowania reumatyzmu, ponieważ jest to cała grupa jednostek chorobowych o złożonej etiologii. Dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają procesy autoimmunologiczne, w których organizm produkuje substancje uszkadzające własne tkanki. Do rozwoju reumatyzmu przyczynia się również przewlekły stan zapalny. Na jego pojawienie się mogą wpływać też czynniki środowiskowe i genetyczne. Do czynników potencjalnie sprzyjających rozwojowi chorób reumatycznych zalicza się również niedobory żywieniowe m.in. witaminy D czy wapnia.
Pierwsze objawy reumatyzmu będą zależeć od jednostki chorobowej. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, które często mylnie jest utożsamiane z reumatyzmem, początkowo odczuwana jest ból i sztywność małych stawów – palców u dłoni u stóp. Wraz z zaawansowaniem choroby, objawy pojawiają się również w większych stawach np. kolanowych.
Ból jest najczęstszą dolegliwością towarzyszącą większości chorób reumatycznych. Często ma on charakter nawracający, z okresowymi nasileniami. Ponadto, występuje sztywność w stawach, powodując zmniejszenie ich ruchomości. Rodzaj i czas występowania sztywności stawów może być istotny pod kątem diagnostycznym np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów lub polimialgii reumatycznej opisuje się terminem „poranna sztywność stawów”, ograniczającą zdolność poruszania się i wykonywania podstawowych czynności. Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów zazwyczaj pojawiają się stopniowo. Ostry początek choroby obserwowany jest jedynie u 10-15% chorych. Do charakterystycznych objawów RZS zalicza się ból i obrzęk symetrycznych stawów rąk i stóp, rzadko dodatkowo dużych stawów (np. kolanowych, barkowych) oraz sztywność poranną trwającą zwykle ponad godzinę, która jest spowodowana obrzękami w stawach. Mogą wystąpić również objawy ogólnoustrojowe: bóle mięśni, gorączka, zmęczenie, brak łaknienia. Zmiany w stawach najczęściej występują w kończynach górnych – nadgarstki, stawy międzypaliczkowe bliższe palców ręki, stawy śródręczno-paliczkowe.
Diagnostyka chorób reumatycznych, ze względu na ich ilość oraz często zbliżone objawy, jest procesem bardzo złożonym, wymagającym konsultacji z reumatologiem. Lekarz może zlecić wykonanie takich badań morfologia oraz badania obrazowe – tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, RTG, scyntygrafia, ultrasonografia. W badaniach krwi obwodowej oznacza się między innymi wskaźniki takie jak: ·
Zakres wykonywanych badań zlecony przez lekarza będzie zależał od indywidualnych objawów pacjenta.
Leczenie chorób reumatycznych zależy od konkretnej jednostki chorobowej. Łączy ono w sobie farmakologię, rehabilitację oraz dietę. Odpowiednia terapia pomoże kontrolować chorobę, zapobiegać zmianom destrukcyjnych oraz przywrócić sprawność i możliwość funkcjonowania w społeczeństwie. Najczęściej wykorzystywane grupy leków obejmują substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W zależności od schorzenia, lekarz może zaproponować stosowanie glikokortykosteroidów oraz leków modyfikujących przebieg choroby (np. metotreksat, leki biologiczne). Dla przykładu, leki na reumatoidalne zapalenie stawów to między innymi związki o działaniu immunosupresyjnym i przeciwzapalnym takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Rehabilitacja osób z chorobami reumatycznymi stanowi bardzo istotny element leczenia i powinna być praktykowana w każdym okresie choroby. W zależności od schorzenia, może ona obejmować:
Dieta jest bardzo istotnym elementem dbania o zdrowie, w tym zdrowie stawów. W szczególności trzeba zwracać na nią uwagę w przebiegu chorób o podłożu zapalnym. Dokonując łatwych modyfikacji dietetycznych, można poprawić swój sposób żywienia, wspomagając tym samym proces leczenia. Do jednych z najważniejszych składników, występujących zarówno w pożywieniu, jak i w formie suplementów zaliczamy witaminę D oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Według badań naukowych, niedobór witaminy D przyspiesza postęp chorób reumatycznych (np. reumatoidalnego zapalenia stawów) oraz może sprzyjać ich rozwojowi. Omega-3 cechują się aktywnością przeciwzapalną. Naturalnie występują m.in. w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym, nasionach chia. Duża liczba badań potwierdza, że dieta może bezpośrednio wpływać na odpowiedź immunologiczną, stymulując lub hamując procesy zapalne. Z tego powodu, niezmiernie istotne jest dbanie o prawidłową mikroflorę jelitową, włączając do jadłospisu kiszonki oraz fermentowane produkty mleczne, zawierające probiotyki. Dobrym wzorcem dietetycznym jest dieta śródziemnomorska.
Choroby reumatyczne są duża grupą chorób, obejmującą ponad 300 jednostek, u których podłożu leżą nieprawidłowe reakcje autoimmunologiczne organizmu. Często objawy reumatyzmu nasilają się wraz z wiekiem. Przyczyny reumatyzmu mogą również stanowić procesy zapalne. Leczenie reumatyzmu jest zależne od obecnej jednostki chorobowej. Inne preparaty są stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy chorobach obejmujących reumatyzm tkanek miękkich, a także schorzeniach jak choroba zwyrodnieniowa, reaktywne zapalenie stawów oraz zapalenie stawów towarzyszące chorobom metabolicznym. Częstym nieprzyjemnym objawem choroby jest silny ból stawów oraz ograniczona ruchomość stawów, którego intensywność zależy od stopnia rozwoju choroby. Na bóle reumatyczne stosuje się m.in niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki wpływające na pracę układu immunologicznego. Postęp choroby może spowolnić odpowiednio prowadzona fizjoterapia, zbilansowana dieta i odpowiednio dobrane substancje farmakologiczne.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.