Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ból w plecach może mieć różne lokalizacje i przyczyny. Najczęściej występujące są bóle zwyrodnieniowe oraz o podłożu zapalnym. W odcinku lędźwiowym dodatkowo często w wyniku podrażnienia korzeni nerwowych pojawia się wędrujący ból pleców, od odcinka krzyżowego do pośladka i kończyny dolnej, czyli tak zwana rwa kulszowa. W przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa warto zwrócić uwagę czy nie towarzyszą mu objawy ze strony układu pokarmowego, migreny lub inne niepokojące sygnały.
Ból pleców może być wynikiem schorzeń zwyrodnieniowych, neurologicznych, kardiologicznych, gastrologicznych a także siedzącego trybu życia, otyłości, urazów i przeciążeń. Choroby, które mogą objawiać się bólem pleców na każdej wysokości kręgosłupa to:
Ból pleców w różnych lokalizacjach może być również spowodowany urazem, naciągnięciem mięśnia, wadami postawy, niewłaściwą pozycją podczas siedzenia oraz snu. Liczne choroby dają objawy w postaci bólu promieniującego do pleców, dlatego zawsze należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia diagnostyki i odpowiedniego leczenia.
Jeśli ból pleców występuje w odcinku piersiowym kręgosłupa może być objawem półpaśca, odmy opłucnowej, a także zapaleniu opłucnej przebiegającej w zapaleniu płuc lub procesie nowotworowym. Należy pamiętać, że dolegliwości bólowe w tej okolicy mogą występować również w wielu innych chorobach, m.in. płuc, serca, dlatego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Ból pleców na wysokości łopatek lub promieniujący w tę okolicę, jeśli nie jest spowodowany chorobą kręgosłupa, może być również symptomem przypadłości ze strony układu pokarmowego takich jak wrzody żołądka czy dwunastnicy. Jeśli ból występuje na wysokości klatki piersiowej i towarzyszą mu nudności, kołatanie serca, wymioty, poczucie strachu, potliwość, może to sygnalizować zawał serca i należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Piekący ból pleców na wysokości łopatek, zlokalizowany za mostkiem, często jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.
Ból pleców z prawej strony lub promieniujący w tę okolicę może być spowodowany wystąpieniem rwy kulszowej. Czasami może być również manifestacją chorób takich jak kamica nerkowa, kamica pęcherzyka żółciowego lub stan patologiczny w obrębie prawego jajnika.
Ból pleców po lewej stronie pod żebrami z tyłu lub promieniujący w tę okolicę może być symptomem przypadłości ze strony układu pokarmowego. Ból pod żebrami czasami występuje w przebiegu zapaleń żołądka np. podczas zakażenia Helicobacter pylori, w zapaleniu lub torbieli trzustki, przy powiększeniu śledziony (splenomegalia), w schorzeniach lewego jajnika lub problemach z okrężnicą.
Ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, jeśli nie jest spowodowany urazem, często powstaje w wyniku osteoporozy, chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, wad postawy oraz przeciążeń np. wskutek siedzącego trybu życia. Jeśli ból promieniuje do pośladka i nogi, może być to objaw rwy kulszowej. Zdarza się, że bóle w dole pleców spowodowane są chorobami nerek lub endometriozą.
Co jest dobre na ból pleców? Wszystko zależy od jego przyczyny. Jeśli są to łagodne bóle kręgosłupa, zazwyczaj stosuje się leki przeciwbólowe i maści oraz żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaleca się również odpoczynek w pozycji leżącej, uczęszczanie na basen oraz rehabilitację. Można także wziąć ciepłą kąpiel z solą Epsom, co rozluźni mięśnie. W przypadku wystąpienia ostrych objawów np. rwy kulszowej, lekarz może zalecić odpowiednie zastrzyki, często zawierające sterydy. Pamiętajmy, że ból promieniujący do pleców może być objawem wielu poważnych chorób i zawsze należy zgłosić się do lekarza.
Piśmiennictwo
1. Andrei Calin, John Cormack, Reumatologia - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, 2000.
2. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
3. Davidson Choroby Wewnętrzne. S.H. Ralston, M.W.J. Strachan, I.D. Penman, R.P. Hobson. Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020
4. Rąpała K. Zespoły bólowe kręgosłupa. Wydawnictwo PZWL, 2004
5. Kozubski W., Liberski P. Neurologia. Tom 1-2. Wydawnictwo PZWL, 2013.
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.