Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ból brzucha to często występująca dolegliwość spowodowana różnymi przyczynami. Może to być ból menstruacyjny, dyskomfort i uczucie pełności wywołane niestrawnością, ale także charakterystyczne uczucie nieprzyjemnego skurczu, którego przyczyną może być stres1. Dlaczego nerwowe sytuacje i silny stres wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego?
W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć osobę, która nie doświadczyła trudnej, stresującej sytuacji. Nadmierny stres wywołać mogą najróżniejsze wydarzenia, które ze względu na stopień intensywności podzielić można na trzy kategorie2.
Tak zwane bodźce stresowe, negatywnie wpływające zarówno na komfort psychiczny, jak i pracę układu pokarmowego to między innymi:
o nasileniu łagodnym:Co ciekawe, do stresorów o umiarkowanym nasileniu, mogą należeć także różnego rodzaju sytuacje o zabarwieniu typowo pozytywnym. Zaliczane zwykle do przyjemnych przeżyć narodziny dziecka, małżeństwo, czy zakończenie sukcesem dużego projektu w pracy także mogą powodować dolegliwości bólowe2.
Można śmiało powiedzieć, że ból bólowi nierówny, szczególnie jeśli chodzi o dyskomfort odczuwalny w obrębie jamy brzusznej. Do najczęstszych rodzajów bólu brzucha należy ból menstruacyjny, stresowy ból brzucha oraz ten wywołany niestrawnością. Każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi odczuciami3. Ból brzucha ze stresu może powodować nadmierne napięcie mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej, odczuwane i potocznie nazywane skurczami, uciskiem, czy kolką1,3.
Oprócz szczególnego zestawu dolegliwości bólowych, stres może wywołać także szereg innych, dodatkowych objawów. Są to między innymi wzdęcia oraz zaparcia, ale także uczucie pieczenia lub bólu w przełyku i suchość w gardle. Ponadto stresowemu bólowi brzucha towarzyszy także refluks, a w przypadku długotrwałego narażenia na stres i nieleczonych objawów pojawić się również choroba wrzodowa oraz zespół jelita nadwrażliwego2.
Dlaczego stres w tak szczególny sposób działa na układ pokarmowy człowieka? Dzieje się tak, ponieważ to właśnie układ pokarmowy jest najbardziej wrażliwą i podatną na skutki stresu częścią organizmu2.
Kiedy mamy do czynienia z trudną, nerwową czy traumatyczną sytuacją, nasz organizm przygotowuje się do walki, a w rezultacie poradzenia sobie z nią. Następuje intensyfikacja produkcji hormonów stresu, które skutecznie pobudzają poszczególne narządy. Aktywizuje się oś mózgowo-jelitowa, nierzadko, ze względu na to, co ją pobudza, nazywana także osią stresową. Linia mózg-jelita pobudza układ pokarmowy czyli mięśnie gładkie znajdujące się w obrębie jamy brzusznej. Mięśnie kurczą się intensywnie, co odczuwamy jako silny i szczególnie nieprzyjemny ból brzucha2,4.
Ból brzucha na tle nerwowym to dolegliwość wyjątkowo nieprzyjemna, prowadzić może do wystąpienia zespołów chorobwych, takich jak wspomniany już zespół jelita nadwrażliwego. Konieczne jest więc odpowiednie zwalczanie zarówno samego bólu, jak i - w miarę możliwości jego przyczyny, czyli stresu.
Dobrym rozwiązaniem na ból brzucha, którego przyczyną może być stres, jest zastosowanie leków rozkurczowych. Leki rozkurczowe zawierające w swoim składzie chlorowodorek drotaweryny wykazuje dużą skutecznością w niwelowaniu nadmiernych skurczów mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Posiada on korzystny profil bezpieczeństwa, ponadto badania wykazały, że efekty jej działania przeciwbólowego mogą być porównywalne z działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych5.
Poza konwencjonalnymi metodami walki z bólem, jakimi są leki rozkurczowe, warto wypróbować sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem, jak np.:
Wybraną terapię przeciwskurczową warto zawsze skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.