Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Skrzywienie prącia to w większości przypadków zjawisko naturalne i niepowodujące żadnych zdrowotnych konsekwencji - niewymagające konsultacji medycznej ani leczenia. Prącie w trakcie wzwodu może odchylać się w górę, w dół lub na bok - zazwyczaj w stanie spoczynku skrzywienie nie jest widoczne. Najczęściej taka zmiana jest przez pacjenta odczuwalna w okresie dojrzewania, gdy dochodzi u niego do świadomego wzwodu, a także po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Niestety, czasem krzywy penis (z dużym odchyleniem) może być objawem choroby lub wadą anatomiczną, którą należy skorygować. Jakie mogą być konkretne przyczyny skrzywienia penisa, kiedy nie stanowi on powodu do niepokoju, a w jakich sytuacjach trzeba udać się do lekarza? Jak w praktyce wygląda leczenie skrzywionego prącia i czy zawsze kończy się powodzeniem? Poznaj najważniejsze informacje o tej przypadłości i dowiedz się, kiedy wymaga ona interwencji medycznej!
Przyczyny skrzywienia penisa można podzielić na wrodzone oraz nabyte. Przyczyny wrodzone są głównie związane z nieprawidłowościami rozwojowymi, prowadzącymi do wykształcenia się dysfunkcji fizjologicznych, takich jak:
Oczywiście wymienione powyżej dysfunkcje nie zawsze powodują zakrzywienie penisa w sposób utrudniający lub uniemożliwiający oddawanie moczu czy też odbywanie stosunków seksualnych - bardzo często odchylenie jest delikatne i nie wymaga interwencji lekarza.
Wśród nabytych przyczyn skrzywienia penisa wyróżnia się takie okoliczności, jak:
Kiedy leczenie skrzywienia prącia jest w ogóle potrzebne? Tak, jak zostało to wspomniane we wstępie - jeśli przypadłość ta nie powoduje trudności fizjologicznych (w oddawaniu moczu, podczas aktywności seksualnej) lub psychicznych (brak akceptacji własnego wyglądu) - wówczas nie trzeba się nią martwić. Problem może pojawić się przy odchyleniu wynoszącym (w każdą stronę) powyżej 30 stopni (parametr mierzy się najczęściej na podstawie fotografii penisa wykonanej w pełnym wzwodzie). Leczenie skrzywienia prącia może przybrać dwie formy: farmakologiczną oraz chirurgiczną, zależnie od przyczyny skrzywienia dobiera się odpowiednią terapię. I tak:
Stosunkowo nową metodą, ale dającą bardzo dobre efekty, jest ostrzykiwanie penisa (a raczej miejsc z problematyczną tkanką, powodującą problem odchylenia) osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi pacjenta.
Tak, jak zostało to wspomniane - niewielkie skrzywienie prącia w prawo lub w lewo czy jego odchylenie w górę lub w dół nie jest powodem do niepokoju. W większości przypadków to całkowicie normalna zmiana i powinna być za taką uznawana dopóty, dopóki nie utrudnia lub wręcz nie uniemożliwia podjęcia aktywności seksualnej z klasyczną penetracją (w takich przypadkach należy wykonać diagnostykę i ewentualny zabieg korygujący - jeden ze wspomnianych powyżej). Jeśli jednak skrzywiony penis wpływa na samopoczucie pacjenta, jego pewność siebie i na realizację zbliżeń (jedynie w wymiarze psychicznym), wówczas warto poszukać wsparcia psychologa, psychoterapeuty, a najlepiej - eksperta ze specjalizacją seksuologiczną, który będzie w stanie podważyć stare i błędne przekonania oraz nauczyć daną osobę nowych - pozytywnych, umożliwiających spojrzenie na siebie i swoją anatomię w łagodny sposób, bez oceniania i nadmiernej krytyki.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.