Krzywy penis - jakie są przyczyny tego zjawiska i jak wygląda leczenie?

Arykuł banner - Krzywy penis - jakie są przyczyny tego zjawiska i jak wygląda leczenie?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Skrzywienie prącia to w większości przypadków zjawisko naturalne i niepowodujące żadnych zdrowotnych konsekwencji - niewymagające konsultacji medycznej ani leczenia. Prącie w trakcie wzwodu może odchylać się w górę, w dół lub na bok - zazwyczaj w stanie spoczynku skrzywienie nie jest widoczne. Najczęściej taka zmiana jest przez pacjenta odczuwalna w okresie dojrzewania, gdy dochodzi u niego do świadomego wzwodu, a także po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Niestety, czasem krzywy penis (z dużym odchyleniem) może być objawem choroby lub wadą anatomiczną, którą należy skorygować. Jakie mogą być konkretne przyczyny skrzywienia penisa, kiedy nie stanowi on powodu do niepokoju, a w jakich sytuacjach trzeba udać się do lekarza? Jak w praktyce wygląda leczenie skrzywionego prącia i czy zawsze kończy się powodzeniem? Poznaj najważniejsze informacje o tej przypadłości i dowiedz się, kiedy wymaga ona interwencji medycznej!

Wrodzone przyczyny skrzywienia penisa

Przyczyny skrzywienia penisa można podzielić na wrodzone oraz nabyte. Przyczyny wrodzone są głównie związane z nieprawidłowościami rozwojowymi, prowadzącymi do wykształcenia się dysfunkcji fizjologicznych, takich jak:

  • nierównomierny rozwój ciał jamistych (czyli struktur wypełniających się krwią podczas wzwodu), powodujący skrzywianie się penisa w lewo lub w prawo;
  • spodziectwo (w przebiegu którego obserwuje się umiejscowienie cewki moczowej w dolnej części penisa) sprawiające, że prącie jest skierowane w dół - mowa wówczas o brzusznym zakrzywieniu penisa;
  • wierzchniactwo - gdy cewka moczowa jest obecna na grzbietowej części penisa i sprawia, że prącie wykrzywia się w górę - jest to grzbietowe skrzywienie penisa.

Oczywiście wymienione powyżej dysfunkcje nie zawsze powodują zakrzywienie penisa w sposób utrudniający lub uniemożliwiający oddawanie moczu czy też odbywanie stosunków seksualnych - bardzo często odchylenie jest delikatne i nie wymaga interwencji lekarza.

Nabyte przyczyny skrzywienia penisa

Wśród nabytych przyczyn skrzywienia penisa wyróżnia się takie okoliczności, jak:

  • choroba Peyroniego, inaczej określana jako plastyczne stwardnienie prącia. Choroba Peyroniego jest najczęstszą przyczyną nabytego skrzywienia prącia i zwykle pojawia się u mężczyzn po 40 roku życia. Można ją rozpoznać po specyficznym objawie w postaci wyczuwalnych na trzonie penisa zmian, przyjmujących postać płytek. Towarzyszy im nierzadko ból i kłopoty z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji. Choroba Peyroniego polega na tym, że struktura określana jako osłonka (błona) biaława prącia ulega zwłóknieniu - przez co penis we wzwodzie układa się krzywo;
  • operacja urologiczna - najczęściej mająca na celu leczenie chorób prostaty. Skrzywienie penisa pojawia się wówczas jako jej powikłanie;
  • nieleczona stulejka czy zbyt krótkie wędzidełko. Obu tym dolegliwościom towarzyszy nie tylko skrzywienie prącia, ale również ból (odczuwany zwłaszcza podczas aktywności seksualnej);
  • złamanie prącia, czyli przerwanie błony białawej - skrzywienie jest wówczas konsekwencją samego złamania lub nieprawidłowego leczenia.

Leczenie skrzywienia prącia w praktyce

Kiedy leczenie skrzywienia prącia jest w ogóle potrzebne? Tak, jak zostało to wspomniane we wstępie - jeśli przypadłość ta nie powoduje trudności fizjologicznych (w oddawaniu moczu, podczas aktywności seksualnej) lub psychicznych (brak akceptacji własnego wyglądu) - wówczas nie trzeba się nią martwić. Problem może pojawić się przy odchyleniu wynoszącym (w każdą stronę) powyżej 30 stopni (parametr mierzy się najczęściej na podstawie fotografii penisa wykonanej w pełnym wzwodzie). Leczenie skrzywienia prącia może przybrać dwie formy: farmakologiczną oraz chirurgiczną, zależnie od przyczyny skrzywienia dobiera się odpowiednią terapię. I tak:

  • metoda farmakologiczna - leczenia omawianej przypadłości stosowana jest głównie u pacjentów z chorobą Peyroniego. Polega ona na doustnym podawaniu preparatów o różnym działaniu - niektóre z nich mają zapobiegać podziałom komórek (by nie doszło do dalszych zwłóknień), inne znoszą ból i zapalenie, a jeszcze inne - zapobiegają pogłębianiu się skrzywienia. Oprócz tego w farmakologii wykorzystuje się również ostrzykiwanie ciał jamistych - często z użyciem kolagenazy, redukującej charakterystyczne płytki i umożliwiającej powrót prącia do prawidłowej pozycji we wzwodzie;
  • metody chirurgiczne obejmują kilka sposobów „wyprostowania” penisa i mogą być stosowane do niwelowania różnych przyczyn tego zjawiska. Wśród nich wyróżnia się - przykładowo - metodę Nesbita, polegającą na zwężeniu fragmentów członka w których nie odnotowano obecności tkanki bliznowatej, a także metodę Schroeder-Essed, obejmującą umiejscowienie specjalnych, rozpuszczalnych szwów w obrębie osłonki białawej, przywracających prąciu odpowiedni kształt.

Stosunkowo nową metodą, ale dającą bardzo dobre efekty, jest ostrzykiwanie penisa (a raczej miejsc z problematyczną tkanką, powodującą problem odchylenia) osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi pacjenta.

Krzywy penis - podsumowanie

Tak, jak zostało to wspomniane - niewielkie skrzywienie prącia w prawo lub w lewo czy jego odchylenie w górę lub w dół nie jest powodem do niepokoju. W większości przypadków to całkowicie normalna zmiana i powinna być za taką uznawana dopóty, dopóki nie utrudnia lub wręcz nie uniemożliwia podjęcia aktywności seksualnej z klasyczną penetracją (w takich przypadkach należy wykonać diagnostykę i ewentualny zabieg korygujący - jeden ze wspomnianych powyżej). Jeśli jednak skrzywiony penis wpływa na samopoczucie pacjenta, jego pewność siebie i na realizację zbliżeń (jedynie w wymiarze psychicznym), wówczas warto poszukać wsparcia psychologa, psychoterapeuty, a najlepiej - eksperta ze specjalizacją seksuologiczną, który będzie w stanie podważyć stare i błędne przekonania oraz nauczyć daną osobę nowych - pozytywnych, umożliwiających spojrzenie na siebie i swoją anatomię w łagodny sposób, bez oceniania i nadmiernej krytyki.

 

Źródła:

  1. Dr n. med. W. Cichoń, Skrzywienie prącia [w:] Medycyna Praktyczna, 10.02.2015
  2. Dr n. med. W Cichoń, Choroba Peyroniego [w:] Medycyna Praktyczna, 20.01.2016
  3. Poletajew, Złamanie prącia - metaanaliza badań [w:] Przegląd Urologiczny 5/2016
  4. Skrodzka, J. Słowikowska-Hilczer, Rekomendacje dotyczące postępowania w skrzywieniu prącia [w:] Czasopismo Polskiego Towarzystwa Andrologicznego 1/2018

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł