Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Czym jest stulejka? To jedna z dość częstych, męskich dolegliwości intymnych, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty (zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości). Polega ona na zwężeniu napletka penisa w taki sposób, że nie jest on w stanie cofnąć się poza linię żołędzi prącia. Jest to nie tylko defekt estetyczno-kosmetyczny - przede wszystkim objawy stulejki powodują ból, dyskomfort (także w życiu seksualnym), a dodatkowo mogą być przyczyną innych chorób i dolegliwości, mających groźne, zdrowotne powikłania - łącznie z poważnymi zakażeniami czy zaburzeniami krążenia krwi w obrębie męskich narządów płciowych. Jak rozpoznać stulejkę - u dorosłego i u dziecka, czy można zniwelować jej objawy w domu, kiedy konieczny jest zabieg na stulejkę i czy daje on konkretne powikłania? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj szczegółowe odpowiedzi na te i inne pytania związane z kwestią stulejki.
Tak jak zostało to już wspomniane, stulejka jest schorzeniem, w przebiegu którego fałd skórny - napletek - osłaniający żołądź prącia (potocznie określaną jako główkę prącia), ze względu na zwężone ujście (czyli otwór na końcu napletka) uniemożliwia ściągnięcie go na trzon penisa i całkowite odsłonięcie żołędzi oraz znajdującego się poniżej wędzidełka. Mianem stulejki określa się zarówno sytuację, w której odsunięcie napletka jest utrudnione (mowa wówczas o stulejce częściowej) lub niemożliwe (stulejka całkowita). Dodatkowo efekt stulejki można obserwować zarówno przy penisie w stanie spoczynku, jak i we wzwodzie.
Oprócz wymienionych powyżej cech i możliwości rozpoznania stulejki, wyróżnia się również stulejkę nabytą (powstałą w dzieciństwie, w nastolęctwie czy w dorosłości) oraz wrodzoną - diagnozowaną u niemowląt. Rodzaj schorzenia dzieli się także ze względu na konkretne przypadki - mamy więc stulejkę pełną (mowa o niej w sytuacji, w której napletek nie może w ogóle odsłonić żołędzi prącia) oraz stulejkę niepełną (gdy w grę wchodzi częściowe odsłonięcie żołędzi, całkowite odsłonięcie żołędzi bez pojawienia się erekcji lub całkowite odsłonięcie żołędzi w erekcji, ale z jednoczesnym zaciskaniem się napletka na rowku za żołędzią).
Jak rozpoznać stulejkę? Schorzenie to diagnozuje się na podstawie konkretnych symptomów, wśród których można wyróżnić przede wszystkim:
Co ważne, mężczyzna ze stulejką, który jest aktywny seksualnie, może zarażać swoją partnerkę nawracającymi infekcjami intymnymi - zarówno układu moczowego, jak i infekcjami bakteryjnymi prącia. Z tego względu warto szybko dokonać odpowiedniej diagnostyki i skorzystać z możliwych opcji leczenia stulejki.
Przyczyny stulejki wrodzonej, rozpoznawanej u małych dzieci (powyżej 3 roku życia - w niemowlęctwie bowiem stulejka jest objawem fizjologicznym) nie są do końca poznane - przypuszcza się, że za zwężenie napletka powodujące niemożność jego odwiedzenia poza żołądź penisa odpowiedzialne są drugorzędne mutacje genowe. Przyczyny stulejki nabytej są natomiast jasne, przy czym należy podkreślić, że mogą ze sobą współistnieć. Wśród nich należy wyróżnić:
Leczenie stulejki u najmłodszych pacjentów, u których istnieje szansa na zwiększenie elastyczności napletka i wykształcenie prawidłowych nawyków higienicznych, polega na regularnym ponawianiu prób odwiedzenia napletka poza żołądź. Najczęściej zaleca się wykonywać ten zabieg podczas kąpieli w ciepłej wodzie, by zminimalizować ryzyko bolesnych odczuć. W bardzo rzadkich przypadkach metoda ta sprawdza się u dorosłych mężczyzn, jednak leczenie stulejki u takich pacjentów zwykle wymaga wykonania zabiegu na stulejkę. Przeprowadza się go na różne sposoby, a najpopularniejsze z nich to:
Zabiegi na stulejkę są bezpieczne i niebolesne - wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, a odpoczynek i rehabilitacja zajmują około 2 tygodnie - po tym czasie pacjent może wrócić do codziennych czynności (oczywiście po kontroli lekarskiej i uzyskaniu pozwolenia od lekarza prowadzącego).
Usuwanie stulejki jest w tym schorzeniu konieczne, ponieważ ten stan w przypadku braku leczenia może prowadzić do licznych powikłań. Najczęstsze z nich to oczywiście ból oraz nawracające infekcje intymne, ale oprócz tego dochodzi czasem do przeniesienia bakterii odpowiedzialnych za infekcję do środka układu moczowego, co może powodować bardziej rozległe i niebezpieczne dla zdrowia czy życia zakażenie. Ponadto stulejka zwiększa ryzyko pojawienia się takich schorzeń jak zadzierzgnięcie prącia lub załupek (a każde z nich sprzyja wystąpieniu stanów nagłych, w których konieczne jest szybkie obrzezanie, a w najgorszych przypadkach - amputacja prącia). Ponadto stulejka utrzymująca się przez długi czas wpływa na ryzyko onkologiczne (a więc na ryzyko wystąpienia nowotworu).
Znając już czynniki ryzyka, można łatwo wywnioskować, jakie działania będą skuteczne w zapobieganiu stulejki. Chodzi tu przede wszystkim o regularną, dokładną i prawidłową higienę intymną - obejmującą codzienne mycie prącia, wraz z odwodzeniem napletka i usuwaniem zgromadzonej pod nim mastki. Ponadto - by minimalizować ryzyko namnażania się bakterii - warto na co dzień wybierać bawełnianą, przewiewną bieliznę, a w nocy w ogóle z niej zrezygnować.
Oprócz higieny, w zapobieganiu stulejce niezwykle ważne jest także dbanie o kondycję skóry penisa. Należy więc unikać zranień i otarć, a w trakcie stosunków seksualnych najlepiej używać lubrykantów, zmniejszających szansę na powstanie takich uszkodzeń. Jeśli jednak się pojawią, trzeba dbać o nie - dezynfekować, nawilżać i nie podrażniać - by zagoiły się jak najszybciej (dotyczy to zwłaszcza pacjentów chorujących na cukrzycę). Dodatkowo zachowanie higieny, a także prowadzenie odpowiedzialnego życia seksualnego (uwzględniającego zabezpieczanie się prezerwatywami) pozwala na ochronę przed infekcjami intymnymi (które także - pośrednio i bezpośrednio - mogą przyczyniać się do pojawienia się stulejki).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.