Jak opóźnić wytrysk? - 6 sposobów na przedłużenie stosunku

Arykuł banner - Jak opóźnić wytrysk? - 6 sposobów na przedłużenie stosunku

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Wytrysk przedwczesny jest najczęściej występującym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. Cechuje go niezdolność do opóźnienia wytrysku, tak aby stosunek trwał na tyle długo, by osiągnąć z niego zadowolenie. Jak poradzić sobie z tym problemem? 

Kiedy wytrysk jest przedwczesny?

Wytrysk przedwczesny jest dysfunkcją seksualną, która objawia się niemożnością do opóźnienia ejakulacji w większości lub podczas wszystkich stosunków płciowych, co powoduje długoterminowe negatywne konsekwencje psychologiczne. Wytrysk przedwczesny może nastąpić jeszcze przed stosunkiem, lub natychmiast po jego rozpoczęciu. Może być to zaburzenie wrodzone lub nabyte. W postaci wrodzonej wytrysk następuje w ciągu pierwszej minuty penetracji członkiem, od pierwszych doświadczeń seksualnych. W postaci wrodzonej, czas ten jest trochę dłuższy i wynosi do 3 lub mniej minut. 

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Przedwczesny wytrysk może być spowodowany przez wiele czynników, zarówno biologicznych jak i psychogennych. Czasami pojawienie się tego zaburzenia jest następstwem nieprawidłowej anatomii członka i jego nadwrażliwości neurogennej, w innych przypadkach rozwija się podczas przebiegu różnych chorób, w tym cukrzycy, nadczynności tarczycy, infekcji układu moczowo-płciowego lub schorzeń neurologicznych. Zdarza się, że przedwczesny wytrysk ma podłoże psychologiczne i związany jest z zaburzeniami lękowymi lub problemami w relacji z partnerką.

6 sposobów na przedłużenie stosunku

  1. Żel z substancjami znieczulającymi miejscowo. W aptece jest dostępnych bez recepty wiele żeli i kremów do stosowania zewnętrznego, miejscowo na żołądź prącia. Zazwyczaj zawierają lidokainę lub jej mieszankę z prylokainą. Ze względu na właściwości znieczulające preparatu, zahamowaniu ulega powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Dzięki temu, zmniejszeniu ulega wrażliwość neurogenna i jest możliwe przedłużenie stosunku płciowego. Takie żele nakładane są 20-30 minut przed planowanym stosunkiem i wymagają zmycia bezpośrednio przed nim. Jeżeli produkt nie zostanie zmyty, podczas stosunku wchłonie się przez błonę śluzową pochwy i spowoduje efekt znieczulający u partnerki.
  2. Spray z lidokainą. Powoduje taki sam efekt jak żel, jednak jest wygodniejszy w zastosowaniu. Działa już po 5 minutach i zazwyczaj nie wymaga zmywania. Jedynie w przypadku pozostania niewchłoniętego nadmiaru produktu, należy go zmyć z powierzchni członka.
  3. Prezerwatywy z benzokainą. Na rynku dostępne są również prezerwatywy, które zawierają w środku lubrykant z benzokainą, substancją o działaniu znieczulającym, podobnym do lidokainy. Zmniejszają wrażliwość członka i tym samym umożliwiają opóźnienie wytrysku.
  4. Regularne współżycie. Czasami przedwczesny wytrysk nie jest objawem zaburzenia, ale wynika z przedłużonego powstrzymywania się od aktywności seksualnej. W takim przypadku, zwiększenie częstości stosunków intymnych z partnerką może rozwiązać ten problem.
  5. Leki na receptę. Jeśli preparaty miejscowe o działaniu znieczulającym nie są wystarczające, lekarz może zalecić stosowanie leków z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) np. dapoksetyny.
  6. Psychoterapia. Zalecana jest u osób, u których występują zaburzenia lękowe, stres przed stosunkiem, problemy w relacji z partnerem oraz w przedwczesnym wytrysku nabytym. W zależności od podłoża problemu, terapia może być prowadzona indywidualnie lub wraz z partnerką.

Mężczyźni, u których występuje problem przedwczesnego wytrysku często mają liczne problemy natury psychologicznej. Z powodu swojej dolegliwości pojawia się u nich stres, niepokój, a także problemy w związku partnerskim i kompleksy. Leczenie przedwczesnego wytrysku jest względnie proste oraz bardzo skuteczne. Wybór metody leczenia powinien być poprzedzony wizytą u ginekologa lub seksuologa, który ustali przyczynę zaburzenia, i w razie konieczności przepisze odpowiedni lek na receptę.

 

Przypisy:

  1. Raveendran AV, Agarwal A. Premature ejaculation - current concepts in the management: A narrative review. Int J Reprod Biomed. 2021;19(1):5-22. 
  2. Jakima, Sławomir. Dysfunkcje seksualne. Poradnik dla lekarzy. Red.: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, 220 s. ISBN 978-83-200-5786-7 
  3. Lew-Starowicz, Michał; Lew-Starowicz, Zbigniew; Skrzypulec-Plinta, Violetta. Seksuologia. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017, 600 s. ISBN 978-83-200-5468-2 
  4. Ginekologia. TOM 1 i 2. Red. Słomko, Zbigniew. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2008, 1418 s. ISBN 978-83-200-3153-9 

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*