Skurczowe bóle brzucha – czym są? Jak leczyć skurczowe bóle brzucha

Arykuł banner - Skurczowe bóle brzucha – czym są? Jak leczyć skurczowe bóle brzucha

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Skurcze brzucha - objawy

Skurczowe bóle brzucha objawiają się jako falujący ból, który raz nasila się, a raz osłabia. Może występować w podbrzuszu, nadbrzuszu, z lewej lub prawej strony brzucha. W zależności od przyczyny, mogą mu współtowarzyszyć takie dolegliwości jak nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, nadmierne oddawanie gazów, a nawet gorączka.

Skurczowe bóle brzucha - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn skurczowych bólów brzucha. Najczęściej są to choroby przewodu pokarmowego, ale również dróg moczowych czy rodnych. Wśród przyczyn można wymienić choroby i dolegliwości takie jak:

  • zespół jelita drażliwego
  • bolesne miesiączkowanie
  • endometrioza
  • zatrucie pokarmowe
  • zapalenie uchyłków jelita grubego
  • kamica pęcherzyka żółciowego
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • zapalenie błony śluzowej żołądka
  • zapalenie jelit
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • zaparcia na tle spastycznym
  • zakażenia układu moczowego
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • stres
  • nietolerancja pokarmowa lub alergia
  • kolka nerkowa
  • biegunka

Skurczowe bóle brzucha w zespole jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (ang. IBS – Irritable Bowel Syndrowe) jest to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego o nieznanej etiologii. Często uznaje się, że przyczyną są zaburzenia interakcji jelitowo-mózgowych. Na jej rozwój maja zaburzenia flory jelitowej, stres, nieodpowiednia dieta oraz niektóre czynniki endogenne np. zaburzenie wchłaniania kwasów żółciowych. Bóle spastyczne związane mogą być również z upośledzeniem funkcji MMC (Motor Migrating Complex) - wędrującego kompleksu motorycznego. Jego prawidłowy rytm jest niezbędny do prawidłowego skurczu i rozkurczu mięśniówki jelit. W przebiegu IBS głównie występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty, zgaga, domieszka śluzu w kale, biegunki lub zaparcia. Ból brzucha jest stały lub nawracający, najczęściej zlokalizowany jest w lewej części podbrzusza i ustępuje po wypróżnieniu. Szczególne nasilenie obserwuje się w godzinach porannych, po posiłkach i w sytuacjach stresowych. W zespole jelita drażliwego powinna być stosowana odpowiednia dieta, dobrana w z zależności od postaci IBS (zaparciowa, biegunkowa). W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki takie jak drotaweryna i hioscyna.


Skurczowe bóle brzucha podczas menstruacji - bóle brzucha przy okresie

Podczas cyklu miesiączkowego zwiększa się stężenie prostalandyn, powodujących skurcze błony mięśniowej macicy oraz innych naczyń, zmniejszając przepływ krwi w tkance i powodując niedotlenienie. Prostaglandyny przenoszone są krwioobiegiem do innych narządów, powodując np. nudności czy bóle głowy. W przypadku pierwotnych bólów miesiączkowych stosowane są leki przeciwbólowe oraz spazmolityczne (działające rozkurczowo).

Skurczowe bóle brzucha - leczenie

Leczenie bólów brzucha zależy bezpośrednio od ich przyczyny. Jeśli są silne lub występują przewlekle, należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i w razie potrzeby ustali indywidualny plan leczenia. W przypadku łagodnych dolegliwości, można zastosować sposoby z apteki. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o działaniu spazmolitycznym. Do najbardziej popularnych substancji aktywnych zalicza się drotawerynę i hioscynę. Aby złagodzić dolegliwości, wspomagająco można również pić napary ziołowe np. z mięty, rumianku, a także przykładać ciepły termofor w bolącą okolicę.

Skurczowe bóle brzucha – leki rozkurczowe

Sposób leczenia powinien być indywidualnie dostosowany do przyczyny dolegliwości. W przypadku bólów menstruacyjnych, zakażeniach układu moczowego czy zespole jelita drażliwego substancją najczęściej stosowaną jest chlorowodorek drotaweryny.

Drotaweryna to pochodna izocholiny o silnym działaniu spazmolitycznym na mięśnie gładkie. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu fosfodiesterazy IV, w wyniku czego dochodzi do szeregu reakcji i w efekcie, rozkurczu mięśni gładkich. Drotaweryna poprawia ukrwienie jego tkanek oraz reguluje zaburzony rytm MMC, dzięki czemu łagodzi ból na tle spastycznym. Lek ten stosowany jest w leczeniu skurczów mięśni gładkich, zarówno pochodzenia mięśniowego, jak i neurogennego. Drotaweryna działa na mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym, układzie moczowo-płciowym, układzie krążenia oraz drogach żółciowych. Po podaniu doustnym, drotaweryna szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Osiąga maksymalne stężenie we krwi po 45-60 minutach od jej przyjęcia. Wydala się głównie w postaci metabolitów z moczem i w mniejszym stopniu z kałem.

Wskazania do stosowania chlorowodorku drotaweryny obejmują m.in. bóle miesiączkowe, stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych (np. kamica dróż żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego), a także wspomagająco w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego np. zespole jelita drażliwego, zapaleniu jelit, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaparciach na tle spastycznym.

 

Przypisy:

  1. www.pharmindex.pl; dostęp dnia 1.12.2022
  2. Pietrzak A et al., Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego. Gastroenterology Review 2018; 13 (4).
  3. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2022.
  4. Becker, Christian M., et al. "ESHRE guideline: endometriosis." Human reproduction” 2022.2
  5. Eder, Piotr, et al. "Self-Medication with Drotaverine among Patients with Common Abdominal Symptoms and Treatment Efficacy from the Perspectives of Patients and General Practitioners—An Observational, Retrospective, Cross-Sectional Study Using Real-World Data." Journal of Clinical Medicine 11.11 (2022): 3156

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Reveasol - krem z ektoiną