Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Zgaga w ciąży to dość uciążliwa dolegliwość, która - jeśli jej objawy są wyjątkowo intensywne - może dokuczać przyszłej mamie w różnych momentach dnia, a nawet do końca trwania ciąży. Za pieczenie i palenie w przełyku odpowiada oczywiście cofanie się soku żołądkowego o kwaśnym odczynie. Taki mechanizm drażni śluzówkę wyściełającą przełyk, dając przy tym nieprzyjemne, charakterystyczne dolegliwości bólowe. W jaki sposób radzić sobie ze zgagą w ciąży? Czy istnieją metody jej zapobiegania? Jakie leki na zgagę może przyjmować kobieta spodziewająca się dziecka? Poznaj najważniejsze informacje o przebiegu i leczeniu zgagi w ciąży i sprawdź, jak łagodzić pieczenie w przełyku i co zrobić, by objaw ten występował jak najrzadziej.
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, zgaga jest stanem, w którym następuje cofanie się soku żołądkowego do przełyku - wbrew jego fizjologicznemu ruchowi, który powinien odbywać się zgodnie z grawitacją. Zgaga może być objawem choroby refluksowej, choć u kobiet ciężarnych jej przyczyny są zwykle dość prozaiczne i nie zwiastują rozwoju konkretnego schorzenia.
Najczęściej zgaga w ciąży pojawia się u kobiet w następujących okolicznościach:
Ogólnie rzecz biorąc, cofanie się soku żołądkowego do przełyku u kobiet w ciąży nie jest zjawiskiem rzadkim, ani nawet niepokojącym. Jego pośrednich przyczyn upatruje się:
Oczywiście wśród przyczyn, które mogą nasilać objawy zgagi w czasie ciąży, wyróżniamy także wszystkie czynniki dotyczące diety i nawyków żywieniowych wymienione w poprzednim akapicie.
Nieprzyjemne objawy zgagi w trakcie ciąży nie różnią się zbytnio od objawów zgagi u kobiet nie spodziewających się dziecka, a także u mężczyzn (więcej informacji o „klasycznej” zgadze znajduje się w artykule Domowe sposoby na zgagę - przyczyny zgagi i jej leczenie). Niemniej, wśród symptomów tej dolegliwości można wyróżnić:
Wśród domowych sposobów na zgagę znanych jest naprawdę wiele porad i wskazówek. Przy ich wdrażaniu należy jednak pamiętać, że nie każda z nich jest właściwa, a przede wszystkim bezpieczna dla kobiety w okresie ciąży. Przykładem może być przekazywana z pokolenia na pokolenie metoda uwzględniająca wypijanie roztworu z wody i z sody oczyszczonej. W teorii powinna ona łagodzić objawy, jednak tak naprawdę robi to tylko na chwilę, a w przypadku kobiety ciężarnej mikstura taka może wywołać mdłości, wymioty, złe samopoczucie, a w końcu również zaostrzenie zgagi.
Domowe sposoby na zgagę, bezpieczne do stosowania w ciąży, obejmują m.in:
Wszystkie wymienione powyżej sposoby mają również wspomagać spływanie kwasu żołądkowego tam, gdzie powinien znajdować się cały czas. Oprócz tych metod zaleca się kobietom w ciąży unikanie stresu, wysypianie się, spożywanie 5-6 posiłków na dobę - w mniejszych porcjach, uwzględniając dokładne gryzienie i powolne przełykanie. Po jedzeniu nie należy przyjmować pozycji leżącej lub gwałtownie się schylać - takie okoliczności sprzyjają grawitacyjnemu spływaniu soku żołądkowego do przełyku. Kobieta w ciąży, zmagająca się z nawracającą zgagą, powinna także unikać picia kawy na pusty żołądek, spożywania tłustych, ciężkostrawnych i mocno przyprawionych potraw oraz przekąsek.
W niektórych przypadkach zgagę w ciąży pomagają złagodzić również zioła i przygotowane z nich napary, takie jak rumianek, prawoślaz, melisa, koper włoski czy kmin rzymski. Wiele kobiet poleca także migdały, które łagodzą niestrawność i uczucie palenia w przełyku. Ziół nie należy jednak stosować na własną rękę - przed ich spożyciem trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
W przypadku braku poprawy po zastosowaniu domowych metod na zgagę, po konsultacji z lekarzem można sięgnąć po preparaty na zgagę dostępne w aptece bez recepty. Należy pamiętać jednak o dwóch zasadach:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa stosowania konkretnych leków w ciąży, należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.