Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Padaczka (inaczej określana mianem epilepsji czy zespołu padaczkowego) to choroba o charakterze neurologicznym, objawiająca się przede wszystkim występowaniem ataków padaczkowych (napadów, epizodów epileptycznych). Obecnie istnieje wiele sposobów leczenia padaczki oraz metod zwiększających komfort życia pacjenta. Wokół epilepsji przez lata narosło wiele mitów, zarówno w zakresie samej choroby, jak i dotyczących pierwszej pomocy w napadzie padaczkowym. Warto więc wiedzieć, jak się zachować będąc świadkiem ataku, by nie pogorszyć stanu chorego, kiedy wezwać pogotowie ratunkowe i jak w ogóle rozpoznać atak epilepsji. Sprawdź najważniejsze informacje o tym zaburzeniu i dowiedz się, jak w praktyce wygląda postępowanie z pacjentami cierpiącymi na padaczkę.
Padaczka to choroba przewlekła, dotycząca nieprawidłowego fukcjonowania struktur mózgu - a konkretnie komórek nerwowych zlokalizowanych w obrębie kory mózgowej. Charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych, zwykle niesprowokowanych czynnikami zewnętrznymi. W trakcie napadów następują samorzutne wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych mózgu, które - w zależności od swojej lokalizacji, rozległości i czasu trwania - powodują napady epilepsji o odmiennym charakterze (o rodzajach napadów padaczkowych piszemy w dalszej części tekstu). Z uwagi na różne postacie choroby oraz mnogość czynników zwiększających ryzyko wystąpienia epilepsji, definicja padaczki jako choroby neurologicznej jest niezwykle szeroka.
W Polsce na padaczkę choruje około 400 tysięcy osób - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ atak może nastąpić w każdej chwili, istotnym jest, by członkowie rodziny i znajomi pacjenta potrafili udzielić mu pierwszej pomocy. Warto pamiętać o tym, że większość napadów epilepsji nie niesie ze sobą przykrych konsekwencji, choć z boku może wyglądać naprawdę groźnie. Dla zachowania spokoju osób postronnych i świadków ataku kluczowe jest uświadamianie społeczeństwa na temat padaczki, jej objawów oraz pomocy w trakcie napadu.
Niestety, do tej pory nie ustalono konkretnych przyczyn rozwoju epilepsji u pacjentów. Wiadomo jednak, że niektóre choroby, urazy czy okoliczności mogą przyczynić się zachorowania na padaczkę lub zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Wśród nich wyróżnia się:
Co istotne - do zdiagnozowania padaczki u pacjenta nie jest konieczne zaistnienie wymienionych powyżej czynników lub chorób. Należy pamiętać, że epilepsja może pojawić się spontanicznie, a nie tylko pod wpływem zachorowania lub urazu.
W ogólnej świadomości społecznej napad padaczkowy kojarzy się przede wszystkim z drgawkami, utratą świadomości przez pacjenta oraz z dużym ryzykiem uszkodzenia ciała osoby doznającej ataku. I rzeczywiście - niektóre z napadów epilepsji faktycznie wyglądają właśnie tak, natomiast warto wiedzieć, że ataki mogą przebiegać w różny sposób. Z tego względu wyróżnia się wśród nich:
Zazwyczaj nagły atak padaczkowy - niezależnie od jego typu - trwa od kilkunastu sekund do 2-3 minut (choć zdarzają się oczywiście ataki krótsze i dłuższe). Pacjent po ustąpieniu objawów odzyskuje świadomość i/lub przytomność. W większości przypadków u jednego pacjenta przez całe życie obserwuje się tylko jeden rodzaj napadów epilepsji.
Wielu pacjentów zgłasza również objaw aury - czyli konkretnych symptomów zwiastujących atak. Zwykle jest to silne uczucie lęku, ale również omamy słuchowe, wzrokowe i węchowe. Objawy epilepsji - czyli właściwy atak - następuję od kilku sekund do kilku minut od pojawienia się aury.
Tak, jak zostało to wspomniane we wstępie, wokół padaczki - a zwłaszcza wokół tematu pierwszej pomocy w napadach - powstało wiele mitów. Wśród nich najpopularniejszy to ten o otwieraniu ust pacjenta oraz wkładaniu mu twardego przedmiotu pomiędzy zęby w taki sposób, by nie przygryzł sobie języka. Niestety chory doświadczający napadu najczęściej traci również przytomność, więc takie manipulacje mogą skończyć się przykrymi następstwami - od ugryzienia osoby pomagającej, poprzez zakrztuszenie się pacjenta, aż po połamanie zębów chorującego na padaczkę. Prawidłowy zakres pierwszej pomocy u pacjenta z epilepsją obejmuje m.in.:
Czego bezwzględnie nie robić przy napadzie padaczkowym? Nie można przytrzymywać kończyn pacjenta na siłę(może to skutkować skręceniem stawu u pacjenta, ale również urazem u osoby pomagającej), nie należy również podawać choremu żadnych leków, wody, pokarmów. Zawsze natomiast konieczna jest kontrola drożności dróg oddechowych oraz obecności oddechu.
Do postawienia diagnozy padaczki koniecznym jest odnotowanie wystąpienia u pacjenta co najmniej dwóch niesprowokowanych niczym ataków o charakterze opisanym powyżej. Jeśli drgawki występują przykładowo w reakcji na światło stroboskopowe, określony zapach, przyjęcie jakiejś substancji, to wówczas rozpoznanie powinno być prowadzona w kierunku innych zaburzeń.
Niemniej, w diagnostyce padaczki stosuje się konkretne badania:
Ważną rolę w diagnozowaniu epilepsji odgrywa również pogłębiony wywiad prowadzony przez neurologa - zarówno z samym pacjentem, jak i z jego najbliższymi osobami. Dzięki niemu można wyszczególnić czynniki lub okoliczności mogące wpływać na wystąpienie padaczki (w tym rodzinne występowanie ataków). Dodatkowo w diagnostyce różnicującej (czyli pomagającej wykluczyć inne niż padaczka przyczyny napadów) wykorzystuje się także badania laboratoryjne - w tym badania krwi oraz rzadziej - moczu.
W większości przypadków leczenie padaczki polega na farmakoterapii. Obecnie dostępnych jest wiele substancji wykazujących działanie przeciwdrgawkowe i przeciwpadaczkowe, a w tym: pregabalina, lamotrygina, kwas walproinowy, fenytoina, karbamazepina i wiele innych. Dobieranie skutecznego leku przeciwpadaczkowego może trwać nawet przez kilka miesięcy - w tym celu podaje się pacjentowi różne rodzaje leków, by wychwycić te, które przynoszą największą poprawę (a więc zmniejszenie liczby i intensywności ataków). W niektórych przypadkach leczenie skomponowane jest z wykorzystaniem dwóch czy nawet trzech preparatów. Co istotne - u wielu pacjentów możliwe jest całkowite zejście z leków (po odpowiednim czasie terapii), jednak powinno się ono odbywać na zalecenie lekarza i pod jego ścisłą kontrolą.
W niektórych przypadkach diagnozuje się u pacjenta tak zwaną padaczkę lekooporną, która w ogóle nie reaguje na zastosowaną farmakoterapię w różnych postaciach. Wówczas w grę wchodzi leczenie operacyjne, uwzględniające usunięcie fragmentów tkanki mózgowej, odpowiedzialnych za powstawanie ataków (tak zwanych ognisk padaczkowych - jeśli udaje się je zidentyfikować) czy też usunięcie guza mózgu czy naczyniaka wywołującego ataki. Innym sposobem jest wczepienie u pacjenta w obrębie klatki piersiowej specjalnego stymulatora nerwu błędnego, który hamuje mechanizm napadów.
U młodszych pacjentów (w tym u dzieci) dobre efekty może przynieść stosowanie diety ketogenicznej, jednak decyzję o jej wdrożeniu, a także dokładny jadłospis należy ustalić z lekarzem prowadzącym pacjenta oraz z dietetykiem.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.