Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ból ucha jest wyjątkowo dokuczliwy, a dodatkowo może łączyć się z innymi dolegliwościami, takimi jak ból głowy i gardła, gorączka, wysięk treści ropnej, a także z pozostałymi objawami, charakterystycznymi dla infekcji lub urazu. Przyczyny takiego bólu również są różne - od przedostania się wody do ucha, poprzez ekspozycję na duży hałas lub na zmienne ciśnienie atmosferyczne, aż po choroby - w tym najczęstsze zapalenia ucha wewnętrznego, środkowego czy zewnętrznego. Jak rozpoznać czynnik powodujący ból ucha? W jaki sposób złagodzić te dolegliwości domowymi metodami? Co robić, gdy okłady i leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi? Poznaj najważniejsze informacje przyczynach oraz leczeniu bólu ucha i sprawdź, kiedy należy udać się do lekarza!
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu ucha jest zapalenie ucha - a w tym zapalenie ucha środkowego. Niemniej, schorzenie to dzielimy pod względem obszaru narządu słuchu, który został zajęty przez zapalenie:
Oprócz wymienionych powyżej rodzajów zapalenia ucha, do wystąpienia bólu narządu słuchu mogą przyczynić się również:
W przestrzeni internetowej czy też w opowieściach naszych mam i babć można znaleźć wiele informacji o domowych sposobach na ból ucha - niewiele z nich jednak jest tak naprawdę bezpiecznych do stosowania - zwłaszcza u dzieci czy osób starszych. Czego więc nie robić w przypadku infekcji powodującej dolegliwości bólowe narządu słuchu?
Co zatem wśród domowych sposobów na ból ucha jest skuteczne i bezpieczne do wykorzystania w domowym zaciszu? Oto kilka metod:
W przypadku braku efektów po zastosowaniu domowych sposobów, ból ucha można spróbować uśmierzać przy pomocy ogólnodostępnych leków przeciwbólowych bez recepty. Zazwyczaj są to paracetamol lub ibuprofen. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przekraczać zalecanej przez producenta dawki.
W aptekach dostępne są również spraye i krople do uszu, które są pomocne zwłaszcza przy bólu spowodowanym przez zalegającą w przewodzie słuchowym wydzielinę. Oprócz tego takie krople zawierają często substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne czy przeciwbakteryjne. Aby dobrać środek na ból ucha dostępny bez recepty, najlepiej będzie zgłosić się do apteki i poprosić o pomoc dyżurującego farmaceutę.
W przypadku pojawienia się bólu ucha, do lekarza należy zawsze zgłosić się, gdy pacjentem jest senior, osoba po wypadku lub urazie głowy, a także osoba z zaburzeniami słuchu, dziecko lub kobieta w ciąży. Te grupy osób narażone są na powikłania zapalenia ucha (jeśli takie aktualnie się rozwija), a oprócz tego nie zawsze można stosować u nich ogólnodostępne leki (z uwagi na wiek czy interakcje z innymi, przyjmowanymi preparatami).
Oprócz powyższych zaleceń, do wizyty lekarskiej w przypadku odnotowania bólu ucha powinny zgłosić się osoby z niepokojącymi objawami współistniejącymi, takimi jak: przedłużająca się gorączka, wyciek z ucha krwi, ropy lub treści surowiczej, nagłe pojawienie się niedosłuchu w jednym lub obu uszach, a także ból, który nie przechodzi po zażyciu standardowych środków przeciwbólowych lub stale nawraca i utrzymuje się przez kilka dni.
Wizyta u lekarza w przypadku bólu ucha uwzględnia zarówno wywiad, jak i badanie przedmiotowe. Specjalista może także zadecydować o wysłaniu pacjenta na badania laboratoryjne (w tym morfologię krwi, ale również posiew z ucha czy zbadanie wydzieliny sączącej się z kanału słuchowego). Oprócz tego w zaawansowanej diagnostyce stosuje się tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Najczęściej jednak pacjent dostaje zalecenie stosowania antybiotyków (w kroplach do uszu lub doustnych), jeśli okaże się, że infekcja została wywołana przez bakterie.
Źródło:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.